Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 06/06

Myslivost u Vojenských lesů a statků ČR, s. p. - divize Plumlov

 

{mosimage}

00HON

Myslivost u Vojenských lesů a statků ČR, s. p. - divize Plumlov

Ing. David Vaca, Ph.D.

V minulých dílech našeho seriálu (Svět myslivosti č. 5, 8, 9 a 11/2005) jsme se věnovali myslivosti u Vojenských lesů a statků ČR, s. p. (dále VLS) – divizí Hořovice, Horní Planá, Karlovy Vary a Mimoň. V aktuálním pokračování se přesuneme směrem na východ a navštívíme honitbu VLS ČR, s. p., divize Plumlov. Tato divize obhospodařuje lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina (VVP Březina), ležícím v srdci Moravy, na Drahanské vrchovině. V říjnu letošního roku uplyne 70 let od vzniku Vojenských lesních podniků Plumlov, předchůdce dnešních VLS ČR, divize Plumlov.

XXIV. ročník Slavnosti lesního rohu v Žehušicích

 

{mosimage}

00KULT

XXIV. ročník Slavnosti lesního rohu v Žehušicích

Mgr. Alois Sojka  a Ing. František Frola

Myslivci a lesníci říkají, že rozumí šumění lesa. Také básníci a hudebníci dovedou slyšet v korunách stromů dávné příběhy. Letošní ročník „Slavnosti lesního rohu“ v Žehušicích je věnován těmto ideálům.

Kůže spárkaté zvěře - odpad, nebo cenná surovina?

 

{mosimage}

00ZAJ

Kůže spárkaté zvěře - odpad, nebo cenná surovina?

Ing. Dalibor Pačes

Zužitkování kůží spárkaté zvěře z pohledu jejich výkupu je u nás v posledních 15 letech nízké. Přestože odstřel spárkaté zvěře (kromě prasete divokého) se dlouhodobě udržuje na přibližně stejné úrovni a spíše narůstá, jen malé procento kůží se vykupuje a zpracovává. Je sice pravda, že zanikly některé závody na zpracování kůží, ale to nic nemění na poznatku, že kůže zvěře, zejména srnčí a jelení, jsou značně opomíjenou a nedoceněnou surovinou.

Evropská soutěž preparátorů

 

{mosimage}

00ZAJ

Evropská soutěž preparátorů

Ing. Václav Tlapák

Ve dnech 1.–7. května t. r. se ve městě Longarone v italské provincii Veneto konalo mistrovství Evropy preparátorů. Šlo již o 7. ročník této prestižní soutěže. V Itálii se preparátorské klání konalo již před čtyřmi lety.

Precize nábojů Sellier & Bellot je srovnatelná se světovou špičkou

 

{mosimage}

00PRED

Precize nábojů Sellier & Bellot je srovnatelná se světovou špičkou

Dosažení stabilní precize loveckých kulových nábojů se stává stále významnějším konkurenčním argumentem jednotlivých světových výrobců. Také společnost Sellier & Bellot zvolila k udržení svého dobrého jména právě tuto cestu. O tom, jak se daří rozšiřovat sortiment loveckých kulových nábojů s parametry precize v úrovni srovnatelné se světovou špičkou, hovoříme s ing. Petrem Lajdou, výrobním ředitelem Sellier & Bellot, a. s.

Za dropem velkým

 

{mosimage}

00ZAJ

Za dropem velkým

MVDr. Julius Klejdus

Mezi nejvzácnější a zároveň nejpozoruhodnější zástupce ptačí říše u nás i v Evropě patří drop velký. Tento největší žijící evropský pták byl původně praobyvatelem stepi. S postupným zúrodňováním a přeměňováním krajiny se však dokázal přizpůsobit novým podmínkám a stal se tak ptačím druhem žijícím ve stepi kulturní. Používání nových metod a velkovýrobních technologií v zemědělství během druhé poloviny 20. století však s sebou přineslo řadu negativních faktorů, které přímo i nepřímo působí na biotop dropa a ovlivňují existenci tohoto ptačího druhu. Dochází tak k postupnému snižování početnosti dropů, jež je počátkem jejich zániku nejen u nás, ale i v některých dalších oblastech Evropy a světa.

Proč nekupovat levné optické přístroje?

 

{mosimage}

00VYBA

Proč nekupovat levné optické přístroje?

Dr. Ing. Jiří Hanák

Předně i v tomto případě platí staré známé heslo, že levná věc se kupuje vždy dvakrát. K napsání mého stanoviska mne však vede něco jiného. Je to značná neserióznost některých prodejců, kteří své zboží pouze velmi jednostranně vychvalují, a to nejen v tištěných reklamách, ale především na výstavách a prodejních akcích.

Lancasterka Stephen Grant - britská ostrovní lahůdka

 

{mosimage}

00VYBA

Lancasterka Stephen Grant - britská ostrovní lahůdka

Petr Dolejš

V našich soukromých i veřejných sbírkách a zbrojnicích najdeme vedle zbraní domácích výrobců též zbraně rakouské, německé, belgické, francouzské, španělské, popř. i ruské. Jen velmi vzácně se zde ovšem vyskytují lovecké zbraně britské.

 

 

Obora Slovinec

 

{mosimage}

00OBOR

Obora Slovinec

Ing. Dalibor Pačes

Pokud projíždíte severomoravskou obcí Fryčovice, ležící v okrese Frýdek-Místek, nemůžete přehlédnout nedaleký vrch Sovinec. Vypíná se do výšky 354 m n. m. a dal jméno oboře s chovem u nás neobvyklého druhu zvěře – jelence běloocasého. To rozhodlo o zařazení této menší, novodobé obory do našeho seriálu.

Posedy – návrhy na stavbu, výkresy konstrukce, fotografie modelů

 

{mosimage}

00PUBL

Posedy – návrhy na stavbu, výkresy konstrukce, fotografie modelů

Anton Schmid: Posedy – návrhy na stavbu, výkresy konstrukce, fotografie modelů. V r. 2006 vydalo nakladatelství Grada, Praha. Z německého originálu přeložila Nora Martišková. Rozsah 128 stran. Bohatě ilustrováno. Prodejní cena 179,- Kč.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku