Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 10/06

Péče o krajinu a drobnou zvěř přináší výsledky

 

00ROZH

Péče o krajinu a drobnou zvěř přináší výsledky

Rozhovor vedl RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Vážení čtenáři, abychom rozšířili tématický záběr časopisu, rozhodli jsme se publikovat zajímavé a nové poznatky našich z honiteb, které dosáhly neobvyklých výsledků v chovu zvěře, v úpravě biotopů či v dalších mysliveckých aktivitách. Začínáme rozhovorem s Vladimírem Mášou, mysliveckým hospodářem Mysliveckého sdružení Hubert Újezd u Brna, a informacemi z honitby tohoto MS, kde se podařilo úpravou biotopů a péčí o ně podstatně zvýšit stavy drobné zvěře.

Na zvěř jen jistou ránu

 

00DISK

Na zvěř jen jistou ránu

Ing. Jiří Kamler, Ph.D.

Myslivost a lov zvěře čelí v civilizované společnosti stále většímu tlaku. K obecně známým negativním vlivům, jako je rozvoj dopravní sítě, fragmentace krajiny, ubývání vhodných biotopů zvěře, intenzivní zemědělství atd. se přidává odpor části veřejnosti, pro niž je nepochopitelné, že v dnešní době je možné, aby někdo zabíjel volně žijící zvířata „pro zábavu“.

Poznámky k prevenci střečkovitosti srnčí zvěře

 

00PRAX

Poznámky k prevenci střečkovitosti srnčí zvěře

Doc. RNDr. Jiří Lamka, CSc.

V dubnu letošního roku obdržela redakce Světa myslivosti článek od MVDr. Luboše Kuneše nazvaný „Prevence proti střečkovitosti srnčí zvěře aneb Má smysl odčervovat v lednu?“ Byl jsem redakcí požádán o lektorování tohoto příspěvku. Problematikou střečkovitosti zvěře se dlouhodobě zabývám a k příspěvku jsem měl řadu odborných výhrad. Zpracoval jsem je do podoby odpovědi autorovi s tím, že jsme se domluvili se šéfredaktorem i autorem zaslaného příspěvku na zařazení článku i mé reakce v podzimních měsících, kdy bude uvedené téma aktuální. Jak se ale později ukázalo, autor zaslal shodný příspěvek do redakce časopisu Myslivost, která jej zařadila do zářijového čísla (i s poznámkou prof. Ševčíka). Protože považuji tuto tématiku obecně za velmi závažnou a některé názory autora článku za velmi mylné, dohodli jsme se s redakcí Světa myslivosti na zařazení mé odpovědi do aktuálního čísla časopisu.

Šestero předpokladů, aneb Co je třeba splnit, abychom měli v honitbě silné jeleny

 

00ROZH

Šestero předpokladů, aneb Co je třeba splnit, abychom měli v honitbě silné jeleny

Rozhovor vedl ing. David Vaca, Ph.D.

V červencovém čísle Světa myslivosti jsme zakončili seriál o myslivosti u Vojenských lesů a statků ČR, s. p., článkem o divizi VLS Lipník nad Bečvou. Ta se proslavila zejména chovem jelení zvěře a učebnicovým příkladem jeho vedení. Je jasné, že k chovatelským úspěchům v honitbě VLS Lipník n. B. do značné míry přispěly tamní specifické podmínky výkonu práva myslivosti. Nabízí se tedy otázka, zda lze obdobného výsledku dosáhnout v „běžných“ jeleních honitbách. Nejen o tom jsme hovořili s ing. Janem Jenišem, jenž má u VLS ČR, s. p., divize Lipník n. B., na starosti myslivost.

Střílejte průběrné špičáky!

 

00DISK

 

Střílejte průběrné špičáky!

 

Když byl ve Světě myslivosti č. 5/2006 uveřejněn „provokativní“ článek ing. Petra Ziegrossera „Nestřílejte špičáky!“, směrovaný k srnčí zvěři, pobaveně jsem se usmál, neboť jsem předpokládal, že negativní odezva se musí brzy dostavit. To, že se ozvali jen dva oponenti, autora článku pravděpodobně uklidňuje. Ale zamýšlí se také nad tím, že jej nikdo podobným článkem nepodpořil?

Sběratel (nejen) srnčích rarit

 

00ZAJ

Sběratel (nejen) srnčích rarit

Ing. David Vaca, Ph.D.

Před lety jsem na okresní přehlídce trofejí v Litoměřicích obdivoval vkusně upravené tablo s úctyhodnou sbírkou srnčích shozů. Jak jsem se později dozvěděl, jeho majitelem byl (a stále je) Bohuslav Gabčan, zkušený myslivec z vísky Rochov nedaleko Úštěka. S panem Gabčanem jsem měl štěstí několikrát se setkat a letos jsem se za ním do Rochova vypravil. Ještě předtím mě jednatel Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Litoměřice Adolf Rolínek upozornil na to, že „něco“ uvidím … Tedy konkrétně nejrůznější raritní trofeje, parožní abnormality, medailové srnčí parůžky atd.

Rychle a přesně II.

 

00VYBA

Rychle a přesně II.

Ing. Jiří Fencl

V minulém čísle Světa myslivosti byl otištěn první díl článku o mechanických mířidlech a optických zaměřovačích vhodných k lovu na naháňkách na spárkatou zvěř. Čtenáři byli seznámeni s výběrem z aktuální nabídky mechanických mířidel, kolimátorů a zaměřovacích dalekohledů. V tomto článku bude věnována pozornost záměrným osnovám u zaměřovacích dalekohledů, přednostem a nedostatkům jednotlivých typů mířidel a celkovému shrnutí.

Lov ve Finsku

 

00ZAHR

Lov ve Finsku

Ing. Roman Jelínek, Ing. Libuše Pavlišová a Ing. Jiří Honzírek

Finsko zůstává pro mnohé z nás poměrně neznámým severským státem. Turisté se do této části Skandinávského poloostrova také příliš nehrnou. Který Evropan by chtěl strávit zimní dovolenou v -30 °C, nebo naopak v letních měsících utíkat před obrovskými mračny komárů? Finsko se nemůže pochlubit množstvím historických památek, ani hustě osídlenými městy s obrovskými mrakodrapy. Přesto stojí za to podívat se tam – především do přírody, za zvěří a jejím lovem.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku