Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 08/07

Použití kulových ráží na spárkatou zvěř u nás a v Evropě

Dr. Ing. Jiří Hanák

O ranivosti kulové střely bylo již napsáno mnoho, přesto se k tématu vrací časté diskuse. Výrobci střeliva věnují vývoji střel mimořádnou pozornost a v posledních letech nabídli na trh řadu nových účinnějších střel. Ve vývoji nových střel se soustřeďuje pozornost nejen na balistické vlastnosti, ale zejména na docílení optimálních ranivých účinků.


Představujeme prefekturu Řádu sv. Huberta z kraje Vysočina

Prefektura Vysočina Řádu sv. Huberta působí v jihlavském regionu, tj. na území pěti okresů bývalých krajů Jihomoravského, Středočeského a Východočeského (okresy Jihlava, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Třebíč a Žďár nad Sázavou). Prefektura sice není významná velikostí členské základny, ale určitě je důležitá rozsahem své činnosti. Díky tomu patří k „páteřním“ prefekturám Řádu.

Obora Helena Dívčí Hrad

Ing. Dalibor Pačes

Při představení další z řady mladších obor zůstaneme na severní Moravě. Z obory Jelenice popsané ve Světě myslivosti č. 7/2007, se přesuneme na sever až do Osoblažského výběžku, kde nedaleko zámku Dívčí Hrad (okr. Bruntál) najdeme stejnojmennou oboru s chovem daňčí a mufloní zvěře. Podle tamního, dnes již zaniklého celního úřadu Na Heleně, dostala přízvisko Helena.

LČR pokračují v záchraně dravců

Reintrodukcím, tj. vypouštění mláďat odchovaných v zajetí, na podporu kriticky ohrožených populací sokola stěhovavého a raroha velkého se státní podnik Lesy České republiky věnuje již od r. 1995. Tehdy byli vypuštěni mladí rarozi a sokoli na Broumovsku. Od té doby LČR vrátily do volné přírody více než tři desítky těchto dravců.

Skelná Huť hostila 31. Lesnický den

Dne 23. června t. r. se v areálu u hájovny Skelná Huť nedaleko Mimoně konal již 31. ročník Lesnického dne, tradičně připraveného mimoňskou divizí Vojenských lesů a statků ČR, s. p. (dále VLS Mimoň). Letošní ročník programem a velkou návštěvností potvrdil, že již nejde o akci regionálního charakteru.

Národní myslivecké slavnosti, Ohrada, 23. června 2007

V sobotu 23. června t. r. proběhly na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou tradiční „Národní myslivecké slavnosti“. Pořadateli 6. ročníku slavností byli Národní zemědělské muzeum, pobočka Lovecký zámek Ohrada, Českomoravská myslivecká jednota a Město Hluboká nad Vltavou, kteří akci připravili ve spolupráci s Lesy České republiky, s. p., Lesy Hluboká, a. s., a redakcí časopisu Myslivost.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku