Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 04/08

Opakovací kulovnice Krieghoff Semprio

Ing. Jiří Fencl

Firmu Krieghoff jsme dosud znali především jako výrobce kvalitních dvojek, dvojáků i obojetnic, kulových i kulobrokových kozlic, ale zejména trojáků a dvojákových trojáků. Ve výrobním sortimentu má firma také jednoranné kulovnice s lůžkovým závěrem a sklopnou hlavní. Donedávna však nenabízela opakovací kulovnice. Obrat nastal v loňském roce, kdy německá zbrojovka vstoupila na trh s novinkou: opakovací kulovnicí Semprio.

Oborní chovy v Libereckém kraji

Ing. David Vaca, Ph.D.

V kraji pod Ještědem je v současné době státní správou uznáno sedm oborních chovů – čtyři na území okresu Česká Lípa a po jednom v okresech Semily, Liberec a Jablonec nad Nisou. Z hlediska obornictví patří k zajímavostem chov kozy bezoárové v historické oboře Vřísek a rozsáhlá obora Židlov, která byla postavena koncem 90. let minulého století v někdejším Vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.

Z našich honiteb 4/2008

Myslivecké pasti v dějinách lovu zvěře

Ľudovít Letošťák, Anton Krištof: Myslivecké pasti v dějinách lovu zvěře. V r. 2005 vydalo vydavatelství Epos, Ružomberok. Ze slovenštiny přeložila J. Váňová. Rozsah 93 stran, 94 černobílých obrázků. Prodejní cena 189 Kč.

Hohe Jagd & Fischerei, Salcburk, 22.–24. 2. 2008

Ing. David Vaca, Ph.D.

Populárnímu rakouskému mysliveckému a rybářskému veletrhu Hohe Jagd & Fischerei, pořádanému v Salcburku, bylo letos 20 let. Vstupními turnikety výstaviště prošlo podle organizátorů během tří dnů 42 518 návštěvníků, což ve srovnání s loňským rokem znamená nárůst o 14 % a nový rekord v návštěvnosti. Prodejní expozice 400 vystavovatelů „čelily“ od pátku do neděle náporu příznivců Hubertova a Petrova cechu nejen z Rakouska a sousedních států.  

Mistrovství světa preparátorů proběhlo poprvé v historii v Evropě

Ing. David Vaca, Ph.D.

Zařazení mistrovství světa preparátorů do doprovodného programu veletrhu Hohe Jagd & Fischerei se ukázalo jako vynikající počin manažerů salcburského výstaviště. Návštěvnost celého veletrhu předčila očekávání, k čemuž jistě přispěla možnost prohlídky prací mistrů v oboru preparace. Salcburk byl navíc prvním místem v Evropě, kde prestižní soutěž preparátorů od svého vzniku v r. 1983 proběhla.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku