Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2011)

Řádný, zachovalý, v odborných pracích dobře znalý … hledá místo

Redakce

Dobré zaměstnání je klíčem k zajištění vlastní existence a existence své rodiny, k udržení životní úrovně. Kdo nemá dobrou práci, zpravidla se snaží najít lepší. A naopak – kvalitní zaměstnanci představují pro soukromou firmu, státní podnik, úřad apod. základ úspěchu. Uvědomovali si to i naši předkové před sto lety …

Lovecké doprovody v severozápadním koutě Britské Kolumbie

Petr Žídek

Lovecká sezóna 2006 se již rozběhla, měli jsme za sebou úspěšný lov prvního berana ovce aljašské a po 200 km jízdy z městečka Atlin v Britské Columbii a asi po půlhodinové plavbě lodí po jezeře Tušaj jsme před půlnocí dorazili do našeho loveckého srubu. Naším dalším cílem byl lov kamzíka běláka.

Stavy zvěře v Rakousku

RNDr. Marta Heroldová, CSc., a doc. Ing. Jan Zejda, CSc.

Statistické údaje o výsledcích lovu za 2008/2009 v Rakousku jsou pro porovnání obdobných údajů za totéž lovecké období z našich honiteb nejen zajímavé, ale pro strategii hospodaření velmi důležité.

Legenda jménem M-44s a jiné způsoby ochrany před šelmami

Doc. Ing. Jiří Kamler, Ph.D. a Ing. Radim Plhal

Na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně jsme před časem měli příležitost vyslechnout dvě přednášky profesora Dr. Williama F. Andelta z Ústavu rybářství a ochrany přírody University of Colorado (USA), který se zabývá ekologií šelem a problémy jejich existence v kulturní krajině. Přednášky byly velmi zajímavé, zejména když mluvil o metodách lovu, které jsou u nás těžko představitelné.

J. V. Černý – jeden za zakladatelů odborné české myslivecké literatury

Když v polovině 19. století přestala být myslivost pouze záležitostí feudálů a byla zpřístupněna širšímu okruhu zájemců, ukázalo se, že chybějí myslivecké knihy v českém jazyce. Tento nedostatek se jako první pokusil odstranit Josef Vilém Černý, jehož 170. výročí narození (1841) připadá na 24. ledna t. r.

Hrozba trichinelózy stále aktuální: pozitivní divočák z Orlickoústecka a jezevec z Frýdecko-Místecka

Redakce

Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Olomouc v sobotu 18. prosince 2010 potvrdila, že ve zvěřině divočáka uloveného v okrese Ústí nad Orlicí byly zjištěny larvy svalovce. O dva měsíce dříve byl u Mostů u Jablunkova uloven jezevec s pozitivním nálezem na trichinelózu. Je zřejmé, že trvalá bdělost v souvislosti s trichinelózou a povinnost vyšetřovat všechna zvířata vnímavá na trichinely je zcela na místě.

Myslivecky orientované semináře Celostátní sítě pro venkov ČR

Mgr. Zdeňka Chmelová

Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost (JISOPM) vloni na podzim organizačně zajistila ve spolupráci se společností Agrowald Rožmberk a státním podnikem Vojenské lesy a statky ČR, divizí Horní Planá (VLS Horní Planá), dva myslivecky orientované semináře Ministerstva zemědělství ČR (MZe) – Celostátní sítě pro venkov.

Nevšední zážitek s liškami

Štěpán Mikulka

K fotografování liščat u nory se asi dostala převážná většina fotografů přírody. Jde o silný emocionální zážitek spojený se spoustou úsměvných kousků dospívajících liščat – od nekonečných tahanic až po slunění se na vyhřátých mezích v blízkosti nory. Já však chci popsat jiný nevšední zážitek s liškami, který mi dal poznat jeden z nejintimnějších okamžiků jejich života, a to příhodu z období kaňkování.

Troják jako zbraň pro přežití

Mgr. Jan Tetřev

Druhá světová válka rozhodně nepřála výrobě civilních zbraní, mezi nimi i loveckých. Jejich produkce byla na obou stranách fronty postupně výrazně omezena na zlomek původního stavu, jako tomu bylo v nacistickém Německu či USA, nebo zcela zastavena (předpokládáme, že tak tomu bylo v Sovětském svazu). Ale i v tomto nevojenským zbraním nepřejícím období vznikla legendární lovecká zbraň, určená ozbrojeným složkám: troják Luftwaffe, který je pojmem a sběratelskou lahůdkou. Mezi sběrateli a milovníky vojenských kuriozit kolují legendy o počtu vyrobených kusů, o jejich určení a používání.

Ohlédnutí za loňskou střeleckou sezónou

Karel Pučálka

Střelecká sezóna loňského roku je za námi, takže si dovolím malé ohlédnutí za významnými závody uplynulého roku a na malý výhled do roku letošního.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku