Ze zahraničí

 

{mosimage}

00ZAHR

Ze zahraničí

Španělsko: Miniaturní vysílačky budou sledovat migraci křepelek
Lovecká federace ve španělském Burgosu má v plánu využít vysílačky při sledování migrace křepelek. Tato iniciativa předpokládá vysoké náklady, spojené především se zajištěním miniaturních vysílaček na těla dostatečného počtu křepelek. Špatný začátek lovecké sezóny v r. 2004 provázený minimálním úlovkem ještě více zdůraznil nutnost výzkumu tohoto druhu zvěře. Dosavadní výzkum byl založen především na sledování kroužkovaných jedinců. Za hlavní důvody migrace křepelek se považují především vysoké teploty, nízká vlhkost a brzká sklizeň sena. Cílem připravovaného projektu je zjistit směr pohybu křepelek, dobu migrace a její důvody.
El norte de Castilla, 17. 8. 2004, JŠ

Kanton Basilej - venkov vyplácí lovci za každý kus černé zvěře o hmotnosti do 18 kg prémii 80,- švýc. franků (asi 1500,- Kč), za těžší kusy 20,- švýc. franků. Tím chtějí představitelé kantonu dát podnět k intenzivnějšímu lovu a současně uhradit náklady za vyšetření na trichinelózu.
Der Anblick, 5/2005, Rš

Rakousko: myslivci zahynuli pod lavinou
Péče o zvěř se jim stala osudnou. Začátkem února je nedaleko krmeliště zachytila lavina, která je pohřbila i s terénním vozidlem a traktorem s krmivem. Pokusy o vyproštění myslivců byly až dosud marné - leží na nich dvacetimetrová vrstva sněhu.
Schweizer Jäger, 4/2005, Rš

Lov lukem v Evropě
Ať jsme zastánci tohoto nejstaršího způsobu lovu střelbou, nebo ne, musíme přiznat, že je mu věnována stále větší pozornost.
Jsou státy, v nichž lov lukem není dovolen: Belgie, Bulharsko, ČR, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Švédsko. V Dánsku je lov povolen jen za určitých podmínek a po složení zkoušky k získání loveckého lístku. Ve Francii se tak může lovit v soukromých oborách. Nevyžaduje se zvláštní školení. Obdobně je tomu ve Finsku a Španělsku, kde se však vyžaduje lovecký lístek k lovu lukem, vystavený mezinárodní organizací National Bowhunter Education Foundation (NBEF). V omezené míře je lov lukem povolen v Itálii a Portugalsku. Pro naše myslivce bude asi překvapením, že tento způsob lovu je povolen také v Maďarsku.
Již zmíněná mezinárodní organizace NBEF pořádá pro zájemce školení v lovu lukem. V Německu mají lovci lukem vlastní organizaci Deutscher Bogenjagd Verband (Německý svaz lovu lukem), která pro ně vystavuje mezinárodně uznávané lovecké lístky pro lukostřelce. Vychází tam také zájmový časopis Traditionell Bogenschiessen (Tradiční střílení lukem).
Josef Polesný

Spojené arabské emiráty: sympózium o sokolnictví
Pod heslem "Sokolnictví - světové dědictví" proběhlo 11. března t. r. v Abu Dhabi mezinárodní sympózium, jímž bylo zahájeno 52. generální shromáždění CIC. Sjel se na ně velký počet expertů a členů CIC z celého světa, aby projednal současnou situaci a především další trvání tohoto tradičního loveckého způsobu, který jako trvalé využívání přírody musí být zachován dalším generacím.
Jagen weltweit, 2/2005, Rš

Lucembursko: černá ochromila provoz letiště
V listopadu minulého roku pronikla tlupa černé zvěře na letiště hlavního města Lucemburku a nepodařilo se ji z něho vytlačit policistům, lesníkům ani ochraně letiště. Teprve když bylo uloveno pět kusů, stáhl se zbytek tlupy do lesa.
Der Anblick, 5/2005, Rš

Norsko: jelenům se daří
V minulém roce bylo v Norsku uloveno 26 100 kusů jelení zvěře, což je téměř o tisíc víc než v r. 2003. 95 % úlovků pochází z jihonorské oblasti. Příčinou růstu stavů jsou příznivé pastevní a životní podmínky. Srnčí zvěř je na tom podstatně hůře, její odstřel za posledních deset let klesl o polovinu. Důvody nejsou známé.
Wild und Hund, 8/2005, Rš

Itálie: mladí vlci putují daleko
V únoru minulého roku byl v blízkosti Palerma při srážce s vozidlem zraněn mladý vlk. Po ošetření byl opatřen obojkem s vysílačkou a opět vypuštěn. Denně uběhl 20 až 40 km, přičemž se nevyhýbal ani hustě osídleným územím.
Der Anblick, 5/2005, Rš

Anglie: holubi nejsou lepší než krysy
V Anglii nemají hřivnáči dobu hájení, loví je celoročně profesionální lovci. Zatímco v ostatních státech EU se jejich doba lovu stále zkracuje, v Anglii jsou pokládáni za škůdce rovného krysám. Pro tamní lovce nemají holubi žádný půvab, a proto se jejich odstřel nabízí zahraničním lovcům.
Jäger, 11/2004, Rš

Rumunsko: zkrácení doby lovu
Rumunská vláda má v úmyslu zakázat lov na silné trofejové kusy během říje, aby se dědičné vlohy těchto jedinců mohly přenášet dále. Proto je povolen lov silných srnců teprve od 1. srpna, jelenů od 5. října, daňků a kamzíků od 1. listopadu. Lov průběrných kusů je možný před tímto termínem.
Proti této úpravě protestují domácí i zahraniční organizace myslivců.
Jagen weltweit, 2/2005, Rš

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku