Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 12/00

NOVÁ LESNICKÁ NAUČNÁ STEZKA VE VIMPERKU

Oto Lasák

Dne 27. října 2000 přijala naše redakce pozvání na slavnostní otevření nové, více než 13 km dlouhé, lesnické naučné stezky, umístěné v blízkosti Boubínského pralesa. Příkladnou spoluprácí několika institucí vznikla trasa s 30 naučnými tabulemi informujícími laickou i odbornou veřejnost o způsobech hospodaření v lesích. Stezka je jedním z dalších projektů realizovaných v rámci Programu 2000 - zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů České republiky, s. p.

PLAVEBNÍ KANÁL FLÁJE-CLAUSNITZ V KRUŠNÝCH HORÁCH

Vít Joza, Tomáš Dvořák

Ačkoliv je dnešní stav krušnohorských lesů na mnoha místech neutěšený, ve středověku tomu tak rozhodně nebylo. Lesy v Krušných horách byly naopak velmi neprostupné a dá se říci, že měly na většině plochy (kromě oblastí rozvoje hornictví rud a hutnictví) charakter pralesa. V Krušných horách na Mostecku byly ještě v 17. století zachovány lesy prakticky původního charakteru. Naproti tomu v nedalekém Sasku došlo již v 15. a 16. století k odlesnění značné plochy lesů, a to v důsledku rozsáhlých těžeb pro potřeby dolů a hutí v okolí města Freibergu. V návaznosti na tuto průmyslovou činnost se začala rozvíjet celá oblast, spotřeba dřeva neúměrně stoupala a to mělo pochopitelně za následek úbytek a prořídnutí lesů v pohraničí Saska. Není bez zajímavosti, že k tomuto stavu nemalou měrou přispěly také plavební kanály, které byly v německém pohraničí vybudovány již v 2. polovině 16. století. Proto projevili Sasové poměrně záhy zájem o dřevo z lesů v české části Krušných hor.

ODEŠEL JOSEF SVAČINA (3. srpna 1919 - 1. září 2000)

Ing. Miroslav Sloup

Prvního září 2000 náhle zemřel obdivuhodný člověk a významný řídící pracovník lesního hospodářství v západočeském regionu, pan Josef Svačina. Všem, kteří jsme jej znali, připadá neuvěřitelné, že již není mezi námi.

ŽIVOTNÍ VÝROČÍ ADOLFA SCHLAGHAMERSKÉHO

Jindřich Neruda

Zkušení lesníci pokládají pěstování lesů za prvořadý úkol lesního hospodářství. Splnění tohoto úkolu je podmíněno účelným, efektivním a šetrným používáním techniky jak na úseku lesní těžby, tak i při dopravě a manipulaci dříví, i ve většině ostatních lesnických činností. Jen tak je možno dosáhnout daného cíle. Téměř 40 let se zabývá zaváděním lesní techniky do lesního hospodářství Doc. Ing. Adolf Schlaghamerský, CSc., profesor Fachhochschule Hildesheim/Holzminden, který se letošního roku dožívá 70 let.

ZEMŘEL FOTOGRAF LESŮ RUDOLF JANDA

Vojtěch Richtár

Ve věku 93 let, 26. září 2000 zemřel v Ostravě vynikající fotograf, znalec lesů, stromů a lesní estetiky, vnímavý člověk k přírodě, krajině a k lesům v pojetí ekologického myšlení a chápání lesa jako ekosystému - Dr. Rudolf Janda.

Prof. Ing. EMIL KLIMO, DrSc., SEDMDESÁTNÍKEM

Spolupracovníci

Na sklonku letošního roku oslaví významné jubileum 70 let dlouholetý pedagog a vědecký pracovník Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity, lesnické a dřevařské fakulty v Brně Prof. Ing. Emil Klimo, DrSc.

Ing. KAREL PLÍVA OCENĚN MINISTREM ZEMĚDĚLSTVÍ

Za ministerstvo zemědělství Ing. Karel Suchopárek

Odvětví lesního hospodářství v letošním roce přistoupilo na oceňování významných či zasloužilých lesníků, a to za dlouhodobý, obecně uznávaný přínos českému lesnictví v oblasti praktického hospodaření nebo lesnického školství a vědy. Porada vedení odvětví lesního hospodářství dne 2. října 2000 projednala a vyhodnotila předložené návrhy kandidátů a schválila udělení uznání panu Ing. Karlu Plívovi.

LESNÍK A EKOLOG - Igor Míchal, držitel ceny Josefa Vavrouška za rok 1999

Dr. Ivan Rynda

Dámy a pánové, kolegové a přátelé!

Životní dráhy lidí se někdy pohybují ve dvou protichůdných směrech. Jsou mladí lidé, kteří dlouho hledají své zaměření a cíl a pročišťují své zájmy až ke specializovanému určení. Na vrcholu sil pak bývají respektovanými odborníky; ale moudří často nebývají. Jsou jiní studenti, kteří mají od dětských let jasno v tom, čemu se chtějí věnovat, a teprve poté, co svůj obor dokonale zvládli, začínají se rozhlížet stále šířeji.

VZPOMÍNKA NA PROFESORA OKTAVIÁNA FARSKÉHO (24. 11. 1893 - 16. 4. 1969)

Vojtěch Richtár

Přední lesnický pedagog a vědec v oborech ochrany lesů, lesnické fytopatologii a myslivosti, poslední volený předseda Ústřední jednoty československého lesnictva, odborný spisovatel a zanícený lesník pro udržení zdravého a ekologicky vyrovnaného stavu lesa.

SILVARIUM lesnicko-dřevařský internetový server - POČET UŽIVATELŮ INTERNETU VZRŮSTÁ

Ing. Jindřich Ekart

Když jsme před rokem zahájili v Lesnické práci seriál článků o internetu a o lesnicko-dřevařském internetovém serveru SILVARIUM, informovali jsme vás, že za rok 1999 bylo na SILVARIU shlédnuto milion www stránek. Toto číslo již bylo během roku 2000 několikanásobně překonáno. Momentálně podle statistiky přístupů shlédne na SILVARIU průměrně 20 tisíc návštěv nejen z České a Slovenské republiky, ale i dalších států, 350-400 tisíc www stránek za měsíc. Tato čísla svědčí nejen o stále rostoucí populaci internetových uživatelů, ale i o tom, že naše redakce má svým návštěvníkům stále co nabídnout.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.