AKTUALITY
POVODNĚ 2002 - některá SBÍRKOVÁ KONTA
Společnost Člověk v tísni: 334 334 334/0300, v. s. 111, k.s. 0558
Žlutá linka - 0900 609040 - 60, Kč/min. - na konto SOS Povodně
10030 - 7334 - 011/0100, v. s. 300
POVODNĚ 2002 - některá SBÍRKOVÁ KONTA
Společnost Člověk v tísni: 334 334 334/0300, v. s. 111, k.s. 0558
Žlutá linka - 0900 609040 - 60, Kč/min. - na konto SOS Povodně
Michal Třeštík
V tomto čísle Vám představíme historii a současné studium na dvou našich lesnických fakultách. V našem seriálu budeme nadále pokračovat, chceme Vám přinést další analýzy lesnického školství a výzkumu v ČR.
Jan Řezáč
Příspěvek navazuje na článek o hospodaření LČR z předchozího čísla LP (str. 360-362) a dotýká se především ekonomických ukazatelů a majetkoprávních vztahů.
Jaromír Nikl
Lesy Ruska zahrnují 22 % světových lesních zdrojů a zaujímají 69 % plochy Ruské federace. Udržení a podpora lesního bohatství země je základním cílem činnosti Federální služby lesního hospodářství Ruska.
Vladimír Simanov
Extrémní klimatické výkyvy, provázené katastrofálním suchem, hurikány, záplavami a sesuvy půd, následované hladomory a epidemiemi chorob, jsou signálem, že obavy z globálního oteplení byly oprávněné a planeta Země nám tímto způsobem dává najevo, že meze její zatížitelnosti byly překročeny. Zřejmé přitom je, že nástup skleníkového efektu je spjatý se spalováním fosilních paliv, doprovázeným únikem skleníkových plynů do atmosféry. Tempo rozvoje lidské společnosti, závislé na zvyšující se spotřebě energie, tedy zjevně překročilo mez trvale udržitelného rozvoje.
Alois Švenda
Současná doba přináší výrazné změny v pohledu na energetické využívání dříví. V 60. letech uplynulého století vrcholila poválečná etapa, spojovaná s domnělými přetěžbami v LH ČR, kdy se hledaly možnosti průmyslového zužitkování dříví až do nejmenších dimenzí nehroubí a kdy jeho spalování bylo považováno za nežádoucí. Dnes žijeme v době, kdy dřevo, chápané nejen jako technická surovina, ale také jako obnovitelný zdroj energie, sehrává, byť dílčí, ale významnou roli při řešení globálně ekologického problému lidstva, jímž je stabilizace oběhu uhlíku v přírodě - odvrácení hrozby klimatického efektu skleníkových plynů. Energie ze dřeva otevírá možnost přispět k efektivnímu řešení nadprodukce dřeva a přebytku zemědělské půdy, deklarovaných nejen u nás, ale i v jiných zemích Evropy.
Jiří Staněk
Dne 1. července 2002 nabyl účinnosti zákon č. 134/2002 Sb., který novelizuje trestní zákon č. 140/1961 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Tato poměrně rozsáhlá novelizace trestního zákona se dotýká mimo jiné také zájmů, které jsou chráněny předpisy o ochraně přírody a jejích složek, včetně lesů.
Jiří Staněk
K 1.7. 2002 nabyla platnosti novela trestního zákona (zákon č. 134/2002 Sb.), která zavádí nový trestný čin “poškozování lesa těžbou” (§ 181c).
Alois Indruch
Dnešní lesnickou a mysliveckou praxi lze označit jako bitevní pole, na kterém se narušují vzájemné společenské vztahy lesníků a myslivců v důsledku mnohdy až přehnaných příkazů LČR vyhlašovaných z obav o narušování zdravotního stavu lesa zvěří. Chtěl bych se zamyslet nad tímto stavem, který mne nesmírně mrzí. Předně se chci zabývat otázkou “Co jsou škody zvěří” a správností jejího posouzení.
Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz
Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.
Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.