Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 05/07

Kalamita na LS Nové Hrady

Petr Žemlička

Večer 19. ledna 2007 se přes střední Evropu přehnal orkán Kyrill, který nebývalou silou zasáhl i území lesní správy LČR Nové Hrady. Odhad následných polomů v lesních porostech, které i pamětníci považují za největší v poválečné historii, dosahuje objemu více než 750 000 m3 dřevní hmoty.

Biomasu bychom si měli zpracovat sami, jde o naše ovzduší

Využití biomasy jako obnovitelného zdroje energie patří v současnosti k často skloňovaným pojmům. I v České republice působí společnosti, které mají ve zpracování biomasy, konkrétně těžebních zbytků pro energetické účely, dlouhodobější zkušenosti. Majitel společnosti Obnovitelné zdroje, s. r. o., pan Vladimír Čermák patří mezi první, kteří se pustili do velkoobjemové produkce dřevní biomasy. Dnes provozuje dva drtiče (Doppstadt a Vermeer) včetně dalšího příslušenství. Nejen proto jsme se ho zeptali na jeho názory a zkušenosti.

Přinese klimatická změna oteplení, nebo ochlazení?

Pavel Samec

Hodnocení stavu globální změny klimatu se neobejde bez sestavování vícerozměrných paleoklimatických časových řad. Z jejich analýz vyplývá, že současná klimatická změna má sice dlouhodobý charakter, ale její průběh je ve skutečnosti téměř nemožné podrobněji předpovídat. Je vysoce pravděpodobné, že dlouhodobý přirozený trend oteplování může být přerušen rychlým a silným ochlazením, a naopak i relativně teplými obdobími s mimořádně silnými bouřemi a záplavami.

Jaké je ukrajinské lesnictví v roce 2007?

Ukrajina je zemí nám geograficky poměrně blízkou (kdysi dokonce s tehdejším Československem sousedící), a přesto mnoho lidí při snaze představit si úroveň tamního lesního hospodaření zřejmě tápe. Také proto jsme do tohoto čísla LP připravili, kromě série článků věnujících se českým aktivitám na Ukrajině, korespondenční rozhovor s Igorem Bukšou, vedoucím oddělení monitoringu lesů a certifikační laboratoře Ukrajinského výzkumného ústavu lesního hospodářství a agrolesomeliorací (URIFFM) v Charkově, ze kterého vyplývá mnoho zajímavých paralel a naopak protikladů k našemu lesnictví. Souhrnné informace o ukrajinském lesnictví můžete najít také v článku v LP 1/2005.

TechInLes - Projekt zahraniční rozvojové spolupráce na Ukrajině

Martin Černý, Jana Beranová, Igor Bukša

Zahraniční rozvojová pomoc (ZRP) je nedílnou součástí zahraniční politiky ČR a přispívá k naplňování jejích zahraničně-politických cílů. Zahraniční rozvojová pomoc zvyšuje prestiž ČR na mezinárodní scéně a přispívá k rozvoji vzájemných politických a ekonomických vztahů ČR s přijímajícími zeměmi. Poskytování ZRP se dále nepřímo projevuje např. v následujících oblastech: globální bezpečnost, prevence lokálních konfliktů, snížení rizik nelegální migrace, boj proti organizovanému zločinu, prevence terorismu, environmentální bezpečnost, podpora exportu, pronikání na nové trhy, uplatnění českých subjektů a expertů atd. (Ministerstvo zahraničních věcí, obecné informace o ZRS ČR, www.mzv.cz).

Ukrajinské pralesy po 70 letech

Tomáš Vrška

Lesnická fakulta bývalé Vysoké školy zemědělské v Brně zažívala začátkem 30. let 20. století zcela nepochybně svoje „zlaté“ časy. Kromě skvělého personálního obsazení (Konšel, Opletal, Zlatník a řada dalších) měla také velmi široké (resp. dlouhé) území působnosti. Východní část karpatského oblouku byla součástí Podkarpatské Rusi jakožto jednoho ze čtyř územních celků tehdejší Republiky Československé. Právě do těchto odlehlých, a tedy lesnicky velmi zajímavých končin orientoval výzkum přirozených lesů tehdejší docent Alois Zlatník.

Nástroje lesnického plánování pro Ukrajinu

Marek Mlčoušek

Na základě žádosti ukrajinské strany probíhá v současnosti realizace projektu „Nástroje regionálního a hospodářského lesnického plánování pro Ukrajinu“ (č. projektu: 134/05-07/MZE/B). Tento projekt je financován v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky v letech 2005–2007. Hlavním řešitelem je Ústav pro hospodářskou úpravu lesů  Brandýs nad Labem a garantem Otakar Holuša z pobočky Frýdek-Místek.

Mezinárodní projekt lesní pedagogiky

Lada Prylová             

Od října 2004 do března 2007 probíhal mezinárodní projekt „Pedagogické aktivity v lese – koncepce semináře pro lesníky" - PAWS (Pädagogische Arbeit im Wald – ein Seminarkonzept für Förster). Tento projekt byl uskutečněn v rámci programu Leonardo da Vinci a účastnilo se ho 6 států – Německo, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, Finsko a Česká republika. Za Českou republiku byli partnery Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem a Střední lesnická škola v Hranicích.

Lesy pro dřevěné domy

Jan Řezáč

Naše republika má v Evropě druhé největší zásoby dřeva na jeden hektar (305 m3). Celkové zásoby dřeva v našich lesích jsou podle výsledků inventarizace asi 920 mil. m3, podle Zprávy MZe o stavu lesů 664 mil. m3. O tomto rozdílu můžeme diskutovat. Ale nikdo nezpochybňuje, že celkové zásoby dřeva narostly za posledních 15 let o 100 mil. m3 (v roce 1990 byly 564 mil. m3, v roce 2005 pak 664 mil. m3).

Výskyt lesních škodlivých činitelů v roce 2006

Miloš Knížek, Jan Liška, Vítězslava Pešková, František Soukup

Z hlediska ochrany lesa lze rok 2006 považovat za období spíše nepříznivé. Průběh povětrnostních podmínek byl velmi nevyrovnaný, zmínit lze zejména protikladný charakter zimních období. Druhá polovina roku byla celkově nadnormálně teplá a suchá, s negativními dopady na zdravotní stav lesních porostů. Z abiotických vlivů způsobil největší ztráty lednový mokrý sníh, z biotických škodlivých činitelů podkorní hmyz na smrku, u něhož došlo ve srovnání s předchozím rokem k nárůstu stavu. Výhled na rok 2007 není optimistický, neboť kombinace panujícího teplého a suchého počasí, následků orkánu Kyrill a zvýšeného stavu podkorního hmyzu vytváří velmi nebezpečnou situaci.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.