Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 12/07

Evidence meliorací lesních půd

Tomáš Samek

Za poměrně dlouhé období využívání experimentálních či provozních meliorací v lesích byla chemicky ošetřena celá řada ploch. Mnoho informací o jejich umístění lze však považovat za ztracené. Tyto chybějící údaje pak znemožňují případná opakovaná dendrometrická či pedologická šetření a vzhledem k reziduálnímu účinku aplikovaných přípravků mohou také vést k zavádějícím výsledkům laboratorních rozborů těch vzorků, které byly náhodně odebrány právě na těchto plochách. Evidence meliorovaných ploch tak hraje významnou roli nejen v průběhu vlastního zásahu, ale i po něm.

Software pro projektování tras lanových dopravních zařízení

Pavel Natov, Josef Tajboš, Valéria Messingerová

Lanová dopravní zařízení patří v současné době mezi nejšetrnější technologie používané v těžebně-výrobním procesu lesního hospodářství. Jejich hlavní předností je možnost nasazení ve svažitých a neúnosných terénech, kde jejich použití zaručuje udržení ekologické stability. S ohledem na další ekologická hlediska, mezi která nepochybně patří ochrana lesního podrostu, podstatně menší zhutnění půdy, příznivé působení na vodohospodářské poměry, menší nároky na hustotu dopravní sítě, snížení nebezpečí vzniku eroze a další, splňuje použití lanových dopravních zařízení i podmínky kladené na technologie přírodě blízkého hospodaření a trvale udržitelného rozvoje.

Stav lesů západní Kanady očima českého lesníka

Radomír Mrkva

Cílem tohoto příspěvku není podat ucelenou zprávu, ale spíše se podělit o postřehy, které může zaznamenat lesník na poznávacím zájezdu po národních parcích západní Kanady, a konsekvence, které z toho mohou plynout pro „českou kotlinu“. Cestování umožnilo učinit si představu nejen o přirozených lesích v národních parcích, ale také o stavu lesů na pastvinách a produkčních lesů.

Zajímavé poznatky z Dánska

Eugen Král

Dánsko je zemí, která cílevědomě zlepšuje stav svých lesů a tím i životního prostředí celého státu. Dánské království se nachází na Jutském poloostrově a kromě pevniny zahrnuje i 443 různě velkých ostrovů s vlastním označením, z nichž je 76 trvale celoročně osídlených. Řada ostrůvků nemá jméno, celková plocha státu činí 43 034 km2 a žije zde 5,3 mil. obyvatel.
Lesy zaujímají v současnosti jen 12 % rozlohy, ale před sto lety to byla pouze 4 %. Převážnou část státu zaujímají zemědělské kultury, rozsáhlé vodní plochy ledovcového původu a rozsáhlá vřesoviště.
Dánsko má dvě velká chráněná území (Vetjerna 60 km2 a Hansted 30 km2), 7 maloplošných rezervací se rozkládá na ostrovech.

Dřevozpracující průmysl v roce 2006 a jeho další rozvoj

Jan Řezáč

Dřevozpracující průmysl (DZP) má v České republice dlouholetou tradici. Jeho výrobky se uplatňují především ve stavebnictví, zemědělství, automobilovém průmyslu a dopravě. Dřevo je také základem pro výrobu papíru, nábytku, hudebních nástrojů, hraček, sportovních potřeb atd. Důležitou výhodou tohoto odvětví je trvale obnovitelná domácí surovinová základna, lesy se rozprostírají na téměř 35 % území naší republiky, celková zásoba dřeva se blíží 670 mil. m3 a ročně přirůstá téměř 20 mil. m3, z toho se těží přibližně 17,5 mil. m3.

Komunikace lesnického sektoru významná mezinárodní i domácí setkání

Lada Prylová, Pavlína Vašičková, Zuzana Jankovská

Celý uplynulý rok jste se v této rubrice setkávali především s články o práci s veřejností u různých lesnických subjektů v ČR. Během příštího roku bychom zde rádi představili další aktivity v této oblasti nejen u nás, ale i v několika zahraničních státech, a také pohled z „druhé strany“, tedy od těch, komu jsou naše aktivity určeny.
V posledním letošním čísle bude příspěvek věnován významným mezinárodním i domácím setkáním, které se konaly s cílem zlepšit komunikaci lesníků a celého lesnického sektoru s veřejností.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.