Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 10/11

Vliv ošetření proti buřeni na růst dřevin a výši poškození okusem

Petr Čermák

Potlačování buřeně je jednou z nejčastějších lesnických aktivit. Převažuje stále tradiční manuální ošetření, tj. ožínání (kolem 60 % plochy), postupně však narůstá rozsah ošetření křovinořezem (plošně či v pruzích), a to až k 20 % plochy. Vyšší než před cca deseti lety je také podíl ploch ošetřených herbicidy – v roce 2002 cca 9 %, v roce 2009 cca 18 %. V souvislosti s těmito posuny je logické zabývat se otázkami přiměřenosti a potřebnosti jednotlivých metod potlačování buřeně a přínosy a zápory zásahu proti buřeni vůbec. V uplynulých několika letech jsme se těmito otázkami zabývali ve vztahu k poškození dřevin okusem.

Názory návštěvníků lesa na práce v lese, funkce lesa a jejich financování

Luděk Šišák

V rámci řešení výzkumného úkolu financovaného Grantovou službou státního podniku Lesy České republiky (LČR) „Hodnocení společenské sociálně-ekonomické významnosti rekreačních funkcí lesa na vybraných územích LČR“ v letech 2007–2009 bylo prováděno rovněž šetření názorů návštěvníků lesa na důležitost prací v lese, na důležitost poskytování funkcí lesa LČR, a na zdroje financování poskytovaných funkcí lesa, v daném případě spíše funkcí zajišťovaných polyfunkčním lesním hospodářstvím.

Největší hodnotou je kulturní krajina jako celek

Rozhovor s Janem Vybíralem, ředitelem Biosférické rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava představuje širokou paletu území včetně rozsáhlých a biologicky velmi cenných lužních krajinných komplexů. Obecně prospěšná společnost Biosférická rezervace Dolní Morava svým pojetím ochrany přírody, krajiny a prostředí pro život člověka vzbuzuje kontroverzní reakce. Přesto již osmým rokem úspěšně prosazuje celosvětový program Člověk a biosféra (Man and the Biosphere – MaB) v Dolním Pomoraví.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Jan Vybíral

V roce 2011 uběhlo již 40 let od vzniku jednoho z nejvýznamnějších mezivládních programů UNESCO zaměřených na problematiku udržitelného rozvoje, šetrného využívání přírodních zdrojů a ochranu kulturní a biologické rozmanitosti. Celosvětový program Člověk a biosféra (Man and the Biosphere – MaB) byl základem pro vytvoření celosvětové sítě biosférických rezervací (BR), která má v současnosti již 580 BR ve 114 zemích. V České republice je vyhlášeno 6 biosférických rezervací (Krkonoše, Křivoklátsko, Šumava, Třeboňsko, Bílé Karpaty a Dolní Morava).

MZe předložilo návrh změny lesního zákona

Jiří Staněk

V době, kdy vychází říjnová Lesnické práce, probíhá meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Podle Plánu legislativních prací vlády na rok 2011, schváleného usnesením vlády č. 69 z ledna 2011, má ministerstvo zemědělství (MZe) předložit návrh takového zákona do konce třetího čtvrtletí toho roku.

Říjen 2011- O tradici lesnictví

Lesnictví je nesporně činností v zásadě konzervativní, ale již samotný fakt, že se stále plynule vyvíjí, je důkazem, že několik set let dlouhá tradice lesnictví nesvazuje, ale naopak, konfrontace současných myšlenek a poznatků s výsledky práce a zkušeností minulých generací je zdrojem dalšího vývoje poznání generací nových. Přicházející generace kriticky rozvíjí to, co převzaly od předcházejících generací jako dobré a schopné dalšího vývoje a zdokonalení; a opouští to, co se na základě soudobého stupně poznání neosvědčilo.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.