Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 2/12

Střední lesnické školství a současná praxe

Miroslav Kutý

Od devadesátých let minulého století se počet středních škol ve většině oborů nepochopitelně navyšoval. Toto probíhalo za dlouhotrvajícího poklesu populační křivky. V ČR existuje v současnosti pět středních lesnických škol poskytujících maturitní vzdělání. Nepochopitelně byl před dvěma lety Středočeským krajem, na Střední lesnické škole a Středním odborném učilišti Křivoklát, otevřen další maturitní obor lesnictví. Školy jsou doposud financovány dle tzv. normativu na žáka. To znamená, že čím více má škola žáků, tím větší je dotační přísun financí. V současném návrhu MŠMT ČR je normativ vztahován na třídu se 26 žáky maximálně. Podle tzv. Dlouhodobého záměru výchovně vzdělávací soustavy ČR je však ekonomická zdůvodnitelnost existence školy, pokud učí minimálně 400 žáků. To vede zákonitě ke slučování škol a vytváření spolu nesouvisejících a nedoplňujících se oborů.

Rok 2011 na LDF v Brně

Petr Maděra

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně vzešla z lesnického odboru, který byl na naší univerzitě zřízen již v roce 1919. Současný vzdělávací proces je zaměřen na přípravu odborníků, kteří následně působí v různých sférách lidské činnosti, zejména v těch, které přímo či nepřímo souvisejí s krajinou, lesem, dřevem a interiérem.

Dobře odvedená práce nás sama nepochválí

Rozhovor s Markem Turčánim

V listopadu loňského roku proběhly na Fakultě lesnické a dřevařské v Praze volby děkana. Hlasování přineslo změnu. Dosavadního děkana Viléma Podhrázského, který ve funkci působil od roku 2003, nahradil Marek Turčáni, který byl zvolen ve druhém kole hlasovávání akademického senátu poměrem hlasů 7:4.

Co tato změna bude pro fakultu znamenat, s jakými cíli a prioritami nový děkan nastupuje do funkce na období 2012-2015, ale i jaký je jeho názor na aktuální témata týkající se oboru jsme se zeptali po měsíci jeho působení ve funkci.

Únor 2012

Vážení čtenáři,

před zhruba dvěma lety jsem také psal úvodník do našeho časopisu. Dnes by šlo parafrázovat jeden starší vtip, vyprávěný L.P. 1968. Tenkrát, stejně jako v roce 2010, jsme se zastavili, míněno poprvé jako stát a národ, nyní lesnické školství, výzkum i obor jako celek, na okraji propasti. A od té doby jsme učinili výrazný krok, přímo skok, kupředu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.