Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 12/06

Ze zahraničí

 

00ZAHR

Ze zahraničí

Bavorský velkořezník Berger odsouzen k podmíněnému trestu

V letošním březnovém Světě myslivosti jsme informovali o skandálu, který vypukl v Německu poté, co bylo odhaleno, že známá bavorská firma Berger-Wild, specializující se na obchod se zvěřinou, prodávala v různých státech Evropy prošlou zvěřinu.

STARÉ ZLATÉ ČASY

 

00CASY

Staré zlaté časy

Myslivec a turista (str. 38)

Myslivec a turista bývali kdysi velmi dobrými přáteli. Nejeden myslivec sloužíval ve vyšších horách turistům jako vůdce.

Počet turistů se rok od roku zvětšoval – lidé všech povolání sáhli k holi a baťochu, aby posvátné ticho přírody porušili a uvedli tam velkoměstský ruch. Že tímto přívalem měšťáků byla dřívější dobrá shoda mezi myslivci a turisty značně zeslabena, ví dnes snad každý.

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech - Umělecká díla na známkách

 

00ZAJ

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech - Umělecká díla na známkách - Zdeněk Burian (2005)

Ing. Karel Lankaš

U příležitosti 100. výročí narození známého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (1905-1981) vyšla v cyklu Umělecká díla na známkách v závěru r. 2005 známka (40x50 mm) s obrazem Deinotheria – třetihorního vyhynulého chobotnatce, žijícího také v Evropě. Bylo to již podruhé v emisích českých známek (poprvé v r. 1994), kdy byla pozornost věnována ilustrátorskému umění Z. Buriana, jenž spolupracoval při vědeckých rekonstrukcích vyhynulých živočichů s paleontologem prof. Josefem Augustou.

Lišák „Pedro“

 

00LEC

Lišák „Pedro“

Jednoho krásného prosincového dne se konal hon v honitbě Mysliveckého sdružení Zlatá Olešnice. V té době byl již náš kamarád Mirek členem tohoto sdružení, na hon se těšil a řádně se na něj připravil. Začátek honu byl, jak už to v té době bývalo zvykem, v hospodě. Před honem se probrala celá jeho strategie, jak náš kolega s oblibou říkal: „Na úrovni napadení Ukrajiny“. Lovci se řádně posilnili několika doušky piva a štamprlaty. Pak už byl vyhlášen slavnostní nástup, při němž výmarský ohař Don mysliveckého hospodáře Franty B. zpravidla občůral několik lovců a svému pánovi to provedl přímo do gumáků. Strategie honu byla založena na tom, že se nelze vzdalovat od kulturního centra, rozuměj od hospody, a tak také byly naplánovány jednotlivé leče.

Dobrou chuť

 

00CHUT

Dobrou chuť

Srnčí po bretaňsku

800-1000 g srnčího hřbetu, 40 g slaniny, jedna menší cibule, jedna až dvě lžíce másla, 100 g šunky, 2 dl kysané smetany, sůl, citron, petrželka, šalvěj, bazalka, bobkový list, hřebíček, pepř.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku