Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 12/06

Prázdninový pobyt dětí mysliveckého kroužku Uhelná Příbram

 

00VZD

Prázdninový pobyt dětí mysliveckého kroužku Uhelná Příbram

Petr Smutný

První ročník prázdninového víkendového pobytu, který uspořádali pro děti mysliveckého kroužku z Uhelné Příbrami (okr. Havlíčkův Brod) ve dnech 21.-23. června t. r. členové Klubu přátel Řádu sv. Huberta a MS Strážný vrch, se konal v podhůří Krkonoš nedaleko městečka Mostek. Ubytování a zázemí bylo zajištěno v chatě zapůjčené MS Bradlo-Mostek.

Škola v lese – les ve škole

 

00VZD

Škola v lese – les ve škole

Josef Škraňka

Školy v lese – v přírodě – u nás nejsou výjimka. Ale na Základní škole Cerhovice (okr. Beroun) se objevil les ve škole. Jak? Poměrně jednoduše.

Kameraman živé přírody

 

00PRED

Kameraman živé přírody

Ing. Dalibor Pačes

Na mysliveckých veletrzích a výstavách na sebe upozornil nabídkou CD a DVD z oblasti myslivosti a přírody kameraman a režisér Zdeněk Kouřil. Nadšený obdivovatel všeho živého loví převážně „beze zbraně“. Žije a pracuje v malém studiu v Troubkách nad Bečvou nedaleko Přerova, přičemž za náměty pro svoji tvorbu vyjíždí nejen do všech koutů naší republiky, ale i do zahraničí.

Obora Pravice

 

00OBOR

Obora Pravice

Ing. Dalibor Pačes

V jihovýchodní části okresu Znojmo, nedaleko města Hrušovany nad Jevišovkou, se rozkládá obora s chovem daňčí a mufloní zvěře. Název Pravice dostala podle obce, v jejímž katastrálním území leží její převážná část. Na mezinárodní přehlídce trofejí Natura viva 2005 v Lysé nad Labem se mezi zlatými daňčími trofejemi objevilo pět exemplářů z této obory. Zajímalo nás, v jakých podmínkách se daří dosáhnout tak významného úspěchu.

Rok 2006 byl pro Trubače OMS Přerov úspěšný

 

00KULT

Rok 2006 byl pro Trubače OMS Přerov úspěšný

Ivo Mužný

Lovecké trubače dnes potkáte snad na každém honu, kde zvuk jejich nástrojů oznamuje účastníkům probíhající děj. Troubení se u nás, ale i v jiných státech Evropy, věnuje nemálo vyznavačů lovecké hudby. Pravidelně se pořádají národní a mezinárodní trubačské soutěže, jichž se účastní soubory i jednotlivci. Jedním z našich známých souborů jsou Trubači OMS Přerov, kteří v letošním roce zaznamenali významné úspěchy v soutěžních kláních.

Co vlastně znamená halali?

 

00KULT

Co vlastně znamená halali?

Ing. Ctirad Rakušan

Je pravda, že původní význam slova halali, odvozovaného od francouzského zvolání „ha-la-li“, znamená „hle, zde leží (jelen)“, jak to vysvětloval Heinrich Wilhelm Döbel (1699-1760) ve své knize Jägerpractica oder der wohlgeübte und erfahrne Jäger z r. 1746, jak se to dodnes tvrdí. Podrobíme-li věc kritice a zapátráme-li v pramenech, často se ukáže, že skutečnost je jiná.

I takové případy se stávají

 

00HON

I takové případy se stávají

Doc. RNDr. Jiří Lamka, CSc.

Z neinfekčních onemocnění spárkaté zvěře tvoří předávkování jadrným krmivem a následné rychlé překyselení obsahu předžaludku (akutní acidóza) častou příčinu úhynu. Druhově nejtypičtěji je tento problém prokazován u daňka evropského. Zvláště u něho, a to téměř pouze u samčích jedinců, se lze podle zkušeností setkat i s velmi extrémními nálezy, jak dokládají připojené fotografie a text. Popsaný případ je ukázkou špatného přístupu k přikrmování zvěře v oborních podmínkách. Tématicky doplňuje článek autorů J. Kamlera a L. Palaty, uveřejněný ve Světě myslivosti č. 11/2006.

Bunda Antarctica – pohodlí v lese i v přírodě

 

00TEST

Bunda Antarctica – pohodlí v lese i v přírodě

Redakce

Akciová společnost Tilak se sídlem v Šumperku je výrobcem vysoce kvalitních oděvů pro sport i volný čas. Významnou součástí výrobního sortimentu jsou bundy oblíbené mezi lesníky i myslivci, zejména při jejich dlouhodobějších pobytech v terénu. Redakce Světa myslivosti byla letos společností Tilak požádána o testování kvalitativních vlastností bundy Antarctica, ušité z materiálu  WINDSTOPPER®.

Z NAŠICH HONITEB

 

00HON

Z našich honiteb

Jelen s abnormálním parožím

Dne 2. listopadu t. r. jsem využil nečekané sněhové nadílky a šoulal jsem se svým čtyřnohým kamarádem již od svítání revírem našeho Mysliveckého sdružení Liščí kámen Libouchec (okr. Ústí nad Labem). Asi v 10:30 hod. jsem se dostal v poměrně hustém porostu do blízkosti pěti kusů holé jelení zvěře a jednoho jelena. V první chvíli jsem měl dojem, že jelen je dobře založený špičák, ale jeho silueta mi byla podezřelá. Až při důkladnějším obeznání jsem pochopil, že jde o zcela atypickou trofej jelena přibližně na konci I. věkové třídy.

 

Myslivecká výročí – prosinec

 

00VYRO

Myslivecká výročí – prosinec

Před 90 lety, 1. prosince 1916, se v Poddoubí (mezi Turnovem a Sobotkou) narodil Josef Egrt, úspěšný chovatel muflonů. Povoláním byl lesník: v r. 1937 ukončil Střední vyšší lesnickou školu v Písku a dlouho byl vedoucím polesí Zaječiny na Žamberecku. Po dvacetiletém chovatelském úsilí se mu podařilo vychovat vynikající kmen muflonů, z něhož pocházel v r. 1974 svě-tový rekord, první muflon, který překonal 240 b. CIC. Egrtovy chovatelské úspěchy byly poškozeny tím, že mufloni onemocněli nakažlivým kulháním, zavlečeným na pastviny ovcemi.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku