Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 12/06

Příběh stoletého lesníka a myslivce

 

00ROZH

Příběh stoletého lesníka a myslivce

Ing. David Vaca, Ph.D. a Ing. Jan Bercha

Podle oficiální demografické statistiky žije v současnosti v naší republice přibližně 400 stoletých občanů. Dne 8. prosince k nim přibude ing. Jan Pinc, lesník a myslivec pocházející z jihočeského Lišova. Pokud si uvědomíme, co vše se událo během uplynulých 100 let, není pochyb o tom, že setkání s člověkem, jenž prožil téměř celé 20. století s trojí změnou režimu, sloužil v jižních Čechách u arcibiskupských lesů i v Krušných horách u lesů státních, pamatuje T. G. Masaryka z jeho vyjížděk na koni u letohrádku Hvězda, je posledním žijícím řádně zvoleným členem Masarykovy akademie práce atd., nemůže být nezajímavé.

Ing. Jan Pinc, rytíř Řádu sv. Huberta, bude stoletý

 

00VYRO

Ing. Jan Pinc, rytíř Řádu sv. Huberta, bude stoletý

Ing. František Josef Frola

Ing. Jan Pinc, uznávaný lesní odborník a spisovatel, oslaví 8. prosince t. r. 100. narozeniny. V křestním listu má v oddíle „místo narození“ uvedeno městečko Lišov u Hluboké nad Vltavou. Protože 100 let věku není v lidském pokolení běžnou záležitostí, stojí to jistě za povšimnutí. Dne 23. září t. r. se konalo v Lišově slavnostní vysazení, pasování a požehnání „Památné lípy ke stým narozeninám ing. Jana Pince“, tamního rodáka.

Poznámky k odhadu věku srnce před ulovením a po něm I.

 

00PRAX

Poznámky k odhadu věku srnce před ulovením a po něm I.

Pavel Scherer

Protože reakce na můj příspěvek Co dokáže výživa (Svět myslivosti č. 5/2006) byla nad očekávání pozitivní, článek sklidil velký ohlas a čtenáři projevili zájem o pokračování, podělím se o další zkušenosti a poznatky, které jsem získal chovem srnčí zvěře v zajetí.

Abnormální parůžky

 

00PUBL

Abnormální parůžky

Ing. David Vaca, Ph.D.

Ulrich Herbst: Abnormální parůžky. 164 stran, přes 260 barevných a černobílých fotografií. Z německého originálu přeložil ing. Ctirad Rakušan. V r. 2006 vydalo vydavatelství Víkend Líbeznice. Prodejní cena 449,- Kč.

Mimořádné parametry nábojů Sellier & Bellot .300 Win. Mag. se střelou SPCE

 

00VYBA

Mimořádné parametry nábojů Sellier & Bellot .300 Win. Mag. se střelou SPCE

Milan Gruber

V posledním desetiletí jsme svědky nebývalého zájmu myslivců o těžší, výkonnější ráže loveckých zbraní. Přestože ráž .300 Win. Mag. nepatří v ČR k nejrozšířenějším, její obliba stále roste. Zájem o tuto ráž, který se projevil u lovce v celé Evropě, potvrzují i rozsáhlé a systematické testy 33 továrních laborací nábojů v rážích .308 Win., 30-06 Spring. a .300 Win. Mag., které byly provedeny během loňského roku ve Finsku s cílem analyzovat rozdíly mezi různými náboji a střelami. Primárně byly zkoumány parametry, které rozhodují o kvalitě střely.

Kovoplast Chlumec nad Cidlinou, a. s. – výrobce skříní na zbraně

 

00PRED

Kovoplast Chlumec nad Cidlinou, a. s. – výrobce skříní na zbraně

Ing. Dalibor Pačes

Akciová společnost Kovoplast sídlí ve východočeském Chlumci nad Cidlinou. Vedle širokého spektra zboží (ruční čerpací technika, televizní a rozhlasové přijímací antény, sporáky na tuhá paliva, trezory, sejfy a příruční pokladny a zpětná zrcátka pro nákladní automobily) vyrábí a nabízí certifikované bezpečnostní skříně na zbraně.

Perkusní předovka firmy U. Roos u. Sohn – luxus ze Stuttgartu

 

00VYBA

Perkusní předovka firmy U. Roos u. Sohn – luxus ze Stuttgartu

Petr Dolejš

Ve Světě myslivosti č. 6/2006 byli čtenáři seznámeni s luxusní anglickou lankasterkou firmy Stephen Grant. V tomto čísle časopisu pokračujeme v prezentaci zajímavých loveckých zbraní nabízených v Galerii Aryon v Praze a představíme neméně hodnotnou perkusní předovku – dvojku vyrobenou německou firmou U. Roos u. Sohn ze Stuttgartu po r. 1829 pro saského panovníka Ernesta I.

Lovecké zbraně

 

00PUBL

Lovecké zbraně

Vladimír Dolínek, Jan Šach: Lovecké zbraně. Rozsah 255 stran a 322 barevných fotografií, které pořídili J. Guth a M. Tůma. Pérovkami doplnil P. Moudrý. V r. 2006 vydalo Aventinum, Praha. Prodejní cena 399,- Kč.

Řád sv. Huberta má jasný cíl

 

00HON

Řád sv. Huberta má jasný cíl

Jan Votava

Ve svém příspěvku chci přiblížit činnost a práci členů Řádu sv. Huberta (dále Řád) a představit naše cíle v nejbližší budoucnosti. V úvodu děkuji nejen členům Řádu, ale i jeho příznivcům a spolupracovníkům za to, že svou trpělivou prací a propagací tradic a ušlechtilé myslivosti pomáhají vytvářet pozitivní obraz českého myslivce.

Výtvarná soutěž „Příroda kolem nás očima myslivce“

 

00VZD

Výtvarná soutěž „Příroda kolem nás očima myslivce“

Petr Smutný

Myšlenkou, která vedla členy Klubu přátel Řádu sv. Huberta (dále KpŘsH) a Řádu sv. Huberta (dále Řád) k uspořádání 1. ročníku celostátní výtvarné soutěže „Příroda kolem nás očima myslivce“ pro děti školního věku, byla především otázka, jakým pohledem se dnešní děti dívají na myslivost. Zajímalo nás, co dokáží tužkou, perem, barvami atd. vyjádřit na papír, příp. jak téma uchopí v jiných výtvarných dílech. V neposlední řadě bylo též záměrem podchytit u dětí zájem o přírodu, která se jim v dnešní době stále více vzdaluje.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku