Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 11/07

Současný význam sokolnictví

Ing. Vladimír Spejchal

V závěrečném díle našeho seriálu o sokolnictví se zmíníme o jeho významu v současnosti. Ačkoliv lidstvo udělalo od dob vzniku sokolnictví ve všech směrech ohromný pokrok, ukazuje se, že sokolnictví si zachovalo nezanedbatelnou roli v důležitých činnostech člověka. V současné době jde kromě jiného o ochranu přírody a hospodářství. V druhé jmenované oblasti má sokolnictví význam především v tzv. biologické ochraně letišť – ochraně letadel před střety s ptáky, kteří mohou být příčinou technických problémů vedoucích až k vážným haváriím.

Lovecké zbraně na aukcích

PhDr. Vladimír Dolínek

V 90. letech minulého století se k nám opět vrátilo něco, co jsme téměř 50 let neznali: aukce uměleckých předmětů a starožitností. Televizi a denní tisk čas od času zaujme, když je obraz Emila Filly či jiného známého umělce vydražen za částku několika milionů korun. O jiných, byť neméně zajímavých dražbách je však veřejnost informována jen zcela výjimečně. Např. v listopadu 2006 byl na aukci pražské pobočky světoznámé vídeňské aukční síně Dorotheum prodán za 120 000 Kč americký revolver Colt Navy 1861 z pozůstalosti spisovatele, režiséra a filmového scénáristy Jiřího Brdečky. V tomto případě vzbudilo zájem o aukci spojení majitele draženého předmětu s proslulým filmem Limonádový Joe, nikoli dosažená cena, protože i u nás se některé historické zbraně prodávají podstatně dráže.

Jelení říje na Kozím hřbetu

Robert Hlavica

Na přelomu srpna a září, kdy se začínají ozývat troubením první jeleni, začíná období jelení říje. Pro většinu lovců je to vrchol lovecké sezóny a také doba, kdy lze obeznat a ulovit starého jelena. Je to příležitost i pro fotografa přírody, aby se vybaven fotoaparátem s teleobjektivem pokusil získat snímky do svého archívu.

69. Memoriál Karla Podhajského proběhl na Litoměřicku

Ing. David Vaca, Ph.D.

Pořadatelé 69. ročníku Memoriálu Karla Podhajského (MKP) vzhlíželi během týdne před víkendem 28.-29. září, kdy se tato vrcholná mezinárodní soutěž ohařů všech plemen konala, často v obavách k obloze a v duchu se modlili, aby přestalo pršet. Toto přání se jim vyplnilo, takže letošní MKP pořádaný v okolí města Roudnice nad Labem pod taktovkou Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Litoměřice mohl být v sobotu ráno podle plánu zahájen.

Memoriál Františka Housky

Josef Tinka

Již 52. ročník mezinárodní všestranné soutěže hrubosrstých ohařů, pořádané jednou za dva roky, proběhl ve dnech 14.-16. září na Kroměřížsku. O uspořádání akce se postaral Klub chovatelů českého fouska (KCHČF) spolu s Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Kroměříž. Sraz účastníků soutěže byl v pátek na střelnici Hvězda v Kotojedech, kde se dopoledne konala schůze výboru KCHČF.

Memoriál Stanislava Hloucha

František Zahradníček 

Během prvního zářijového víkendu proběhl na jižní Moravě II. ročník Memoriálu Stanislava Hloucha, klubové všestranné soutěže ohařů, kterou pořádá Klub krátkosrstý ohař se sídlem v Brně.

Letní sraz příznivců velššpringršpanělů

Ing. Dana Bouzková

Stalo se již tradicí, že všichni chovatelé, majitelé a příznivci velššpringršpanělů (WSS) se každoročně schází na letním srazu. Letos tomu bylo již podvanácté. Akce proběhla ve dnech 23.-28. srpna, účastníci tentokrát zavítali na jižní Moravu. Místem srazu byl malebný turistický areál „Jižní Portál“ v Újezdu u Černé Hory nedaleko Brna.

Memoriál Štefana Krasňanského na Slovensku

Josef Tinka 

Centrem druhého ročníku mezinárodních všestranných zkoušek ohařů, pojmenovaných na počest nestora slovenské kynologie Štefana Krasňanského, se ve dnech 1.-2. září t. r. stalo okresní město Senec nedaleko Bratislavy. Uspořádání memoriálu se ujal Klub chovatelů českého fouska na Slovensku spolu s okresní organizací Slovenskeho poľovníckeho zväzu Senec.

Kapličce sv. Eustacha na Křivoklátě bylo 310 let

Ing. Dalibor Pačes

Krásné slunečné počasí poslední zářijové neděle umocnilo slavnostní atmosféru vzpomínkové akce, kterou připravili křivoklátští myslivci a lesníci u příležitosti uplynutí 310 let od postavení kapličky sv. Eustacha na Křivoklátě. Její historie byla připomenuta na malé myslivecké slavnosti za doprovodu Křivoklátských trubačů, Křivoklátských hudců a skupiny trubačů na lovecké rohy z německého Solingenu. Součástí slavnosti byla také Svatohubertská mše v kostele sv. Petra v Křivoklátě.

XIV. Svatohubertská slavnost v Kuksu

Ing. David Vaca, Ph.D.

V sobotu 6. října t. r. se v Kuksu uskutečnila XIV. Svatohubertská slavnost, pořádaná Řádem sv. Huberta. Letošní rok převzal záštitu nad akcí nadregionálního charakteru královéhradecký hejtman ing. Pavel Bradík. Součástí slavnosti byl IV. ročník Juniorského mistrovství republiky ve vábení jelenů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku