Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 9/99

VYUŽÍVÁNÍ SYSTÉMU OECD U LESNÍHO REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU V MAĎARSKU

Dr. Ferenc Zsombor

Systém OECD pro reprodukční materiál lesních dřevin je mezinárodní profesní úmluva, která upravuje a řídí sklizeň, produkci, pěstování, zajišťuje identitu sort a identitu původu reprodukčního materiálu lesních dřevin při jeho využívání a obchodování s ním. Maďarsko je členem systému OECD od r. 1989.

LESNÍ CESTY - KUDY A KAM II

V LP 7/99 jsme informovali o semináři věnovaném novým technologiím budování, údržby a opravy lesních cest. Jde o problematiku v posledních letech dosti zaned-bávanou. Proto se k tématu ještě vracíme s některými dalšími poznatky.

PŘIROZENÁ OBNOVA DUBU ZIMNÍHO NA LHC MORAVSKÝ KRUMLOV

Jan Řezáč

Seminář pod stejnojmenným názvem uspořádala Česká lesnická společnost, pobočka PRO SILVA BOHEMICA, a s. p. Lesy ČR, Lesní závod Židlochovice dne 8. června 1999 na polesí Moravský Krumlov. Cílem semináře, kterého se zúčastnilo na 150 lesníků, bylo hledání cest při uplatnění zásad PRO SILVA v trvale udržitelném dubovém hospodářství. Úvodní slovo pronesli ing. Jan Vybíral, ředitel LZ, a prof. ing. Vladimír Tesař, CSc., předseda PRO SILVA BOHEMICA.

PŘIROZENÁ OBNOVA DUBU

Doc. ing. Jiří Peňáz, CSc. - Fakulta lesnická a dřevařská MZLU Brno

Odborná exkurze zaměřená tématicky na přirozenou obnovu dubu na LHC Moravský Krumlov Lesního závodu Židlochovice (s. p. LČR) nás přiměla k zamyšlení a tomuto sdělení. Obnova lesních porostů jako záměrná systematická činnost při výměně dvou generací porostů na základě využívání autoreprodukčních schopností lesa je jedním z nejdůležitějších ukazatelů úrovně lesního hospodářství.

DUBOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ NA LESNÍ SPRÁVĚ PLASY

Ing. Miroslav Sloup - OI LČR Plzeň
Ing. Jan Štich - Lesní správa Plasy

V obdobných přírodních podmínkách jako na Moravském Krumlově se hospodaří na Lesní správě Plasy. Z lesnického hlediska stojí zdejší dubové hospodářství za zmínku ze dvou důvodů. Jedním je připomenutí práce významného českého lesníka Ondřeje Wiehla, kterého lze zřejmě považovat za prvního vědomého hospodáře v dubových porostech této lokality. Druhým důvodem jsou pak specifika hospodaření, uplatňovaná někdy více, někdy méně po dobu delší než 150 let.

PROGRAM OZDRAVENÍ DUBOVÝCH POROSTŮ

Dr. František Soukup - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Po skončení řešení výzkumného projektu “Odumírání dubů a dalších dřevin v lesních porostech s příznaky tracheomykózního onemocnění” v r. 1995 byl vznesen požadavek MZe ČR, podpořený pracovníky lesního provozu, připravit na základě výsledků dosažených při řešení výše zmiňovaného výzkumného projektu program ozdravení dubových porostů - speciálně pak genových základen a uznaných semenných porostů.

VÝZNAM SOJKY OBECNÉ V PŘIROZENÉ OBNOVĚ DUBŮ

Ing. Vladimír Dolejský

Sojka, typicky lesní pták, udržuje s duby, zejména s dubem letním přednostní vazby. Strom dává ptákům potravu, na oplátku je šířen o několik metrů či kilometrů dál. Pokud je tento ptačí druh chráněn, je vliv na přirozenou obnovu ohromný. Stromy jsou nepohyblivé organismy, ale jejich geografické rozmístění se mění během století více než zřetelně. Duby zimní a letní za 6000 let rekolonizovaly Evropu od jižního Španělska, Itálie a Turecka (jejich útočiště z doby ledové) až do Skandinávie. To znamená rychlost přemísťování okolo 500 m za rok. Existuje takový činitel, jenž by byl schopen dopravovat zdravá semena na větší vzdálenosti, na příznivá místa a zajistil jim dobré vyklíčení?

VÁCLAVKA STÁLE AKTUÁLNÍ

Ing. Vlastislav Jančařík, CSc., VÚLHM Jíloviště-Strnady
Dr. ing. Libor Jankovský, FLD MZLU Brno

Jistě není třeba představovat pracovníkům lesního hospodářství jednu z nejběžnějších, nejrozšířenějších, nejznámějších a snad i nejškodlivějších hub - václavku. Není to tak dlouho, co václavka obecná byla pokládána za jeden druh. Odborníci, mykologové i lesníci, kteří se touto houbou zabývali, však už koncem minulého století upozorňovali na velkou variabilitu v morfologii, ekologii, biologii a především ve vztazích václavky a hostitelských dřevin.

UNILES RUMBURK, a. s.

David Váca

Lesní společnost UNILES, a. s., Rumburk se umístila v žebříčku “100 obdivovaných firem České republiky za rok 1998” na prvním místě v oboru Zemědělství a těžba dřeva. To byl jeden z důvodů, proč jsme požádali o rozhovor generálního ředitele společnosti ing. Libora Vaněčka, který v úvodu podal základní informace o společnosti a poté odpovídal na naše otázky.

ODDĚLENÍ BIOTECHNOLOGIÍ LESNÍCH DŘEVIN A IZOENZYMOVÁ LABORATOŘ VÚLHM

RNDr. Jana Malá, CSc., ing. Ondřej Ivanek, CSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )

Problematika biotechnologií v lesním hospodářství se začala řešit v oddělení biotechnologií lesních dřevin VÚLHM začátkem 70. let, jen o málo později než na ostatních renomovaných světových pracovištích. Díky dlouholetému výzkumu je v současné době rozpracována a ověřena metodika pěstování explantátových kultur pro většinu druhů listnatých lesních dřevin přirozeně se vyskytujících nebo lesnicky pěstovaných v ČR. Součástí oddělení je od r. 1997 izoenzymová laboratoř, která monitoruje genetickou proměnlivost lesních dřevin a metodicky ověřuje různé faktory této proměnlivosti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.