Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 12/01

DŘEVOSTAVBY - DŘEVĚNÉ DOMKY

Prof. Ing. Josef Gross, CSc.- Lesnická fakulta České zemědělské univerzity v Praze

Lesní hospodářství a dřevozpracující průmysl trvale poukazují na nízkou spotřebu dřeva v naší republice. Jako jeden z možných způsobů využití domácí suroviny je výstavba rodinných domků s použitím dřeva. Tak by se mohl řešit trvale ožehavý problém dostatku bytů zejména pro mladé rodiny a uplatnění domácí dřevní suroviny.

TLAK NA SNIŽOVÁNÍ NÁKLADŮ V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ ROSTE NA CELÉM SVĚTĚ

Rozhovor s Pentti Kaloinenem, zástupcem společnosti Partek Forest Oy AB pro střední a východní Evropu

Progresivní lesnické metody mají ve Skandinávii dlouhou tradici. Využívání přírodního bohatství těchto zemí je podmíněno zvládnutím náročných klimatických podmínek. Zároveň skutečnost, že hlavní odbytové trhy se nacházejí tisíce kilometrů od zdroje suroviny, tlačí na úroveň nákladů produkce. Právě proto je ve skandinávských zemích dominantní tzv. sortimentní metoda, která je synonymem pro používání harvestorů a vyvážecích souprav, progresivní technologie i pro podmínky střední Evropy. Pentti Kaloinen, zástupce společnosti Partek Forest, která vyrábí harvestory a vyvážecí soupravy Valmet, se této problematice věnuje bezmála 30 let. Jako konstruktér se v minulosti podílel na vývoji vyvážecích souprav. Vzhledem k jeho zkušenostem v oblastech výroby, prodeje a servisu TDS může srovnávat a jeho názory jsou jistě zajímavé i pro naše čtenáře. Proto jsme požádali pana Kaloinena při příležitosti lesnické výstavy Euroforest 2001 o rozhovor.

VÁCLAV NÁROVEC STOKRÁT O HNOJENÍ V LESE

Naše lesnictví má dlouholetou tradici i pokud jde o práce z oboru výživy a hnojení lesních dřevin. Především je to zásluha Dr. Antonína Němce, Dr. Bohumila Mařana, Ing. Jana Materny, Ing. Jiřího Lhotského a řady dalších autorů. Od vydání posledního díla komplexně shrnujícího domácí i zahraniční výsledky pokusů s hnojením v lese (J. Materna: Výživa a hnojení lesních porostů. 1963) však uplynulo již téměř 40 let. Během tohoto období došlo k prudkému rozmachu tohoto oboru. Hnojení lesních půd a porostů se stalo relativně běžnou provozní záležitostí a nedílnou součástí pěstebních postupů zejména při obnově lesa v imisemi postihovaných oblastech.

ZACHOVÁNÍ GENOVÝCH ZDROJŮ UŠLECHTILÝCH LISTNÁČŮ A JEJICH ROZMNOŽOVÁNÍ METODAMI IN VITRO

Prof. Ing. Vladimír Chalupa, DrSc. - Lesnická fakulta ČZU v Praze

K dosažení trvalé a vyrovnané produkce lesů je třeba zajistit jejich dlouhodobou stabilitu, aby se minimalizoval výskyt a rozsah abiotických a biotických škod. Ekologická stabilita lesních porostů je mnohdy vyšší u porostů, jejichž složení se blíží přirozené druhové skladbě lesů pro příslušné přírodní podmínky.

PROGNÓZA VÝVOJE PRALESOVITÝCH POROSTŮ V ČR

Ing. Eduard Průša, CSc.

V našich lesích se dochovalo více zbytků pralesovitých porostů než v sousedních zemích ve střední Evropě. Stalo se tak díky několika osvíceným majitelům lesa a lesníkům. Např. ochrana Žofínského pralesa byla vyhlášena již v r. 1838. Nebýt těchto vzácných zbytků pralesů, neměli bychom dnes předobraz přirozených lesů, jejich druhové skladby a porostní výstavby.

VYCHÁZKA V LESÍCH MĚSTA PELHŘIMOVA PO 100 LETECH

Ing. Martin Kodeš - vedoucí provozu Městské správy lesů Pelhřimov, s.r.o.

Dne 4. října uspořádala Městská správa lesů Pelhřimov, s.r.o. exkurzi v městských lesích při příležitosti stého výročí vycházky České lesnické jednoty (ČLJ) v roce 1901. Cílem akce nebylo pouze připomenutí výročí či oprášení historických písemností a zveřejnění jejich údajů. Pro lesníka má vždy nedocenitelný význam poznání historie konkrétního porostu, způsobu jeho založení, výchovy i obnovy, ale i seznámení se s představami a záměry předchozích lesnických generací. V konfrontaci těchto historických údajů se současným stavem lze nalézt mnoho poučení pro další hospodaření. Vždyť omyl se v lese nepozná okamžitě, ale zpravidla až po letech, kdy ho většinou lze napravit jen obtížně.

PEFC V ČESKÉ REPUBLICE

Podle sborníku semináře, Ing. Jan Kozel

Česká lesnická společnost, pobočka LČR Hradec Králové, Lesy České republiky, s. p., a Ministerstvo zemědělství České republiky společně uspořádaly dne 25. října 2001 v kongresovém centru SILVIA v Hradci Králové seminář nazvaný “PEFC - Celoevropský systém certifikace lesů v České republice”. Program byl zaměřen na problematiku aplikace tohoto certifikačního systému v podmínkách českého lesního hospodářství.

MINISTR ZEMĚDĚLSTVÍ OCENIL PROF. ZDEŇKA POLENA

Odvětví lesního hospodářství Ministerstva zemědělství České republiky v letošním roce pokračuje v oceňování významných či zasloužilých lesníků za dlouhodobý, obecně uznávaný přínos českému lesnictví v oblasti praktického hospodaření nebo lesnického školství a vědy. Porada vedení odvětví lesního hospodářství dne 8. října projednala a vyhodnotila předložené návrhy kandidátů a schválila udělení uznání panu prof. Ing. Zdeňku Polenovi, DrSc. z Prahy.

ŽIVOTNÍ JUBILEUM BOHUSLAVA ŠVARCE

PhDr. Jiří Uhlíř

6. 12. 1921 se narodil v Habří, okres České Budějovice, Bohuslav Švarc, Ing., bývalý ředitel Lesního závodu Nové Hrady (1956-1982), významný lesnický pěstitel, zejména na Novohradsku, kde působil plných 28 let.

K ŠEDESÁTINÁM MILANA ŠVESTKY

Kolektiv spolupracovníků

V březnu tohoto roku oslavil šedesáté narozeniny Ing. Milan Švestka, DrSc., dlouholetý výzkumný pracovník v oboru ochrany lesa.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.