Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 9/01

NOVÉ PŘÍPRAVKY V OCHRANĚ LESA

Druhý doplněk Seznamu povolených přípravků na ochranu lesa 2001

Ing. Milan Švestka, DrSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

V červnovém vydání Lesnické práce byly uvedeny změny a doplňky Seznamu povolených přípravků na ochranu lesa 2001, ke kterým došlo v období od 1. 3. 2001 do 15. 4. 2001. V tomto druhém doplňku jsou uvedeny další změny, které vyplynuly z registračního procesu v období od 16. 4. 2001 do 15. 7. 2001.

PODZIM V MALOLESÍCH

Ing. Zdeněk Kadlus, CSc. - Česká lesnická společnosti při SLŠ Hranice

TĚŽBA DŘEVA A BEZPEČNOST PRÁCE

V malolesích se někdy těží během roku (zejména, jde-li o dodavatelský způsob), jindy jen v zimě. Platí to především pro izolované lesíky mezi zemědělsky obdělávanými pozemky, z nichž lze vytěženou dřevní hmotu přiblížit na odvozní místo jen v této době. Nejsou však řídké ani případy, kdy si kácení zajišťují majitelé sami. Tady snad nebude na škodu připomenout, že každý majitel motorové pily nebývá vždy patřičně vybaven a že ne vždy dodržuje potřebné zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

BIOLOGICKY ODBOURATELNÉ OLEJE A HYDRAULICKÉ KAPALINY

Ing. Jiří Dvořák - Česká zemědělská univerzita, Lesnická fakulta

Lesní zákon č. 289/95 Sb. ve svém znění § 32 odstavce 8 přikazuje provozu používání biologicky odbouratelných olejů, neboť konstatuje: “Vlastník lesa je povinen chránit les před znečišťujícími látkami, unikajícími nebo vznikajícími při jeho hospodářské činnosti. V lese je povinen používat výhradně biologicky odbouratelné oleje k mazání řetězů motorových pil a biologicky odbouratelné hydraulické kapaliny. Při ochraně porostů je povinen dát přednost účinným technologiím, šetřícím životní protředí”.

K ÚROVŇOVÉ A PODÚROVŇOVÉ VÝCHOVĚ BOROVÉHO POROSTU

Ing. Milan Košulič st.

Po přečtení článku Ing. Luďka Chrousta, CSc. “Výsledky úrovňové a podúrovňové výchovy v borovém porostu” v LP 6/20001 bude asi většina lesníků utvrzena v názoru o nevhodnosti úrovňové výchovy v borových porostech obecně. Osobně patřím ke stoupencům úrovňové výchovy v porostech nejen (snad) všech dřevin, ale i na většině stanovišť (výjimky pochopitelně respektuji). A to z důvodů, které prolínají tímto článkem. Proto dále sděluji osobní názor k závěrům zmíněného článku několika poznámkami. Jimi mám v úmyslu diskutovat o tom, zda má nadále smysl usilovat také v borových monokulturách i přes autorovy závěry o jejich vyšší strukturu, a mít naději udržovat v nich i přijatelnou produkci.

ELMIA WOOD Z POHLEDU HOSPODÁŘSKÉ ÚPRAVY A INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Redakce

Přesto, že byl v minulých číslech Lesnické práce tento významný veletrh poměrně široce popsán, rádi bychom tuto mozaiku doplnili o hodnocení z pohledu lesnických informačních technologií a hospodářské úpravy lesů obecně. Na úvod je třeba poznamenat, že spíše než svým rozsahem byl pro nás tento veletrh zajímavý jako demonstrace moderních přístupů a nástrojů k popisu lesních porostů, zjišťování stavu lesa a efektivního využití nasbíraných dat pro vlastníka lesa.

PODROSTNÍ HOSPODÁŘSTVÍ NA ŽIVNÝCH STANOVIŠTÍCH

Podle sborníku a rukověti venkovní pochůzky, redakce

Ve dnech 29. - 30. června 2001 se v hotelu Dlouhá Voda nedaleko Hynčic u Krnova konala celostátní konference se zahraniční účastí - “Podrostní způsob hospodaření na živných stanovištích s využitím přípravy půdy”. Akci spoluorganizovaly - Česká lesnická společnost, Lesy České republiky, s. p., a Vojenské lesy a statky ČR, s. p. Součástí setkání byl i bohatý terénní program, který ukázal různé přístupy hospodářů k tématu konference v místních podmínkách a v konkrétních porostních situacích.

TECHNOLOGIE BCC

Redakce

V červnovém čísle jsme Vás informovali o školkařské společnosti Dendria z Nového Města pod Smrkem v souvislosti se zaváděním provozu první plnící a osévací linky z produkce švédské firmy Bjoerkmar construction & consulting AB (BCC) v České republice. A protože hlavní náplní našeho časopisu je seznamovat čtenáře s novými metodami zaváděnými v našem lesním hospodářství a jejich praktickými dopady pro lesnickou praxi, přinášíme Vám první poznatky o této moderní technologii.

PĚSTOVÁNÍ LESNÍ SADBY NA VZDUCHOVÉM POLŠTÁŘI

Lesoškolky v Řečanech jsou jedny z největších školek v České republice. Rozsáhlý výrobní program zahrnuje nejen všechny naše hlavní lesní dřeviny v prostokořenném nebo obalovaném provedení, ale i mnoho dalších, včetně různých okrasných keřů a stromů.

ZMĚNY V PODMÍNKÁCH DODÁVEK VLÁKNINOVÉHO DŘÍVÍ

Jiří Plaček, Wood & Paper, a. s

Pro dodavatele dříví jsou kromě cen jedním z nejdůležitějších faktorů také požadavky na jakost dodávaných sortimentů u jednotlivých odběratelů. Ve většině velkých evropských celulózek, se kterými je ČR dodavatelsky spjata, se technické podmínky za posledních několik let téměř nezměnily. K podstatným změnám naopak dochází v našich dvou největších celulózkách, což má částečnou souvislost se změnami ve vlastnictví těchto firem a odlišným náhledem nových vlastníků na problematiku nákupu dříví.

OBCHODNÍ SORTIMENTY NA TRHU SE DŘÍVÍM

Ing. František Dejnožka

Trendem posledního období, který se stále silněji prosazuje, je zavádění tzv. obchodních sortimentů. Tímto názvem se označuje dříví dodávané zejména velkým zpracovatelům, charakteristické odlišným definováním kvalitativních a rozměrových parametrů od bývalých ČSN. V současné době jsou ČSN 480055 a 480056 sice považovány pouze za orientační a nezávazné, ale většina obchodních vztahů vychází zejména z těchto norem, které se dále podrobně specifikují.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.