Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 2/02

DŘEVO - STAVEBNÍ MATERIÁL BUDOUCNOSTI

Doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.; Ing. Anna Kuklíková - Fakulta stavební ČVUT v Praze

Dřevo je stavebním materiálem, který člověk využíval již v nejstarších dobách na stavbu obydlí, lávek a mostů. První konstrukčně náročné domy ze dřeva tzv. dlouhé domy stavěli lidé žijící na území Evropy již v období kolem roku 3 000 př. n. l. (viz obr. 1). Od 13. století se ve stavebnictví začal prosazovat kámen a od 14. století cihly. Od druhé poloviny 19. století začaly být konkurentem dřeva beton a ocel.

K ÚROVŇOVÉ A PODÚROVŇOVÉ VÝCHOVĚ A OBNOVĚ BOROVÝCH POROSTŮ

Ing. Ladislav Šimerda - Lesní hospodářství Kristiny Colloredo Mansfeldové

Článek Ing. Luďka Chrousta, CSc., “Výsledky úrovňové a podúrovňové výchovy v borovém porostu” v LP 6/2001 měl upozornit lesní hospodáře na nevhodnost úrovňové probírky a potvrzoval naše zkušenosti z pěstební praxe v převažujících souborech lesních typů borového hospodářství HS 13. Výsledky pokusů úrovňové a podúrovňové výchovy jsou v souladu s praktickými výsledky uznávaných lesních hospodářů (Konias, Lázňovský, Vidlák, Jirkovský, Kotyza).

ZMĚNA NORMY PRO SADEBNÍ MATERIÁL LESNÍCH DŘEVIN

Ing. Pavel Kotrla, Ph.D.

V dubnu 1998 vstoupila v platnost nová česká technická norma ČSN 482115 - sadební materiál lesních dřevin, která upřesnila rozměry sadebního materiálu uvedené v příloze č. 7 vyhlášky MZe č. 82/1996 Sb. a zavedla pojem standardní sadební materiál. Norma přiblížila Českou republiku k zemím Evropské unie, neboť její zpracovatelé vycházeli z tehdy platných směrnic EU 66/404/EHS a 71/161/EHS.

PÁSOVÁ PILA HUSQVARNA HORIZONT

Oto Lasák

V oblasti přidružené dřevařské výroby, případně pro drobné podnikání živnostníků se k pořezu dříví používají pásové pily. Jednou z firem, která nabízí mobilní pásové pily, je i firma Husqvarna. Zákazník si může vybrat mezi dvěma modely - Husqvarna Horizont s benzínovým motorem nebo Husqvarna Horizont Electric s elektromotorem. Na provozní zkušenosti s provozováním těchto pásových pil jsme se zeptali u firmy KADAVÝ se sídlem v Mimoni, která má s jejich provozem dlouhodobé zkušenosti.

MOBILNÍ PŘÍSTUP K LESNICKÝM DATŮM

Bronislav Máslo - Lesy České republiky, s. p.

Současný terénní pracovník v lesním hospodářství se neobejde bez přístupu ke zdrojům lesnických dat, které potřebuje k nejrůznějším odborným rozhodnutím o pracích a zásazích v lese. Na pozici např. současného revírníka LČR, s. p., je to minimálně lesní hospodářská kniha a soubor předpisů, vyplývajících z lesního zákona, tedy zdroje statické.

ŽIVOTNÍ JUBILEUM PROF. IVANA ROČKA

Prof. Ing. Vladimír Chalupa, DrSc. - LF ČZU Praha

V lednu oslavil v plné pracovní aktivitě sedmdesáté narozeniny prof. Ing. Ivan Roček, CSc., vedoucí katedry lesní těžby a zpracování dřeva, dlouholetý děkan a nyní proděkan Lesnické fakulty ČZU v Praze.

VZPOMÍNKA NA VLADIMÍRA LANDU

Dr. Václav Skuhravý

Dne 8. listopadu 2001 zemřel po dlouhé nemoci v Českých Budějovicích prof. RNDr. Vladimír Landa, DrSc., emeritní ředitel Entomologického ústavu a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

“VÝZVA SOUDNÍCH ZNALCŮ”

Redakce

Česká unie soudních znalců v lesním hospodářství společně s Lesnickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze (LF ČZU) uspořádala 15. 1. 2002 v budově pražské lesnické fakulty seminář “Oceňování celospolečenských funkcí lesa”.

SILVA REGINA 2002 - DOPROVODNÝ PROGRAM

Redakce

Na letošním lesnickém a mysliveckém veletrhu Silva Regina 2002 v Brně konaném ve dnech 7. až 11. dubna proběhne bohatý doprovodný program jak pro lesníky, tak i pro myslivce. Většina akcí bude tradičně soustředěna do pavilonu K1. Zájemci o aktivní účast na seminářích se mohou přihlásit u garantů jednotlivých témat, kterými jsou především redaktoři časopisů Lesnická práce a Svět myslivosti, kteří se na přípravě podílejí.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.