Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 11/07

Poškození lesní půdy škodí budoucímu lesu i vodám

Jaromír Bláha, Erik Baláž, Ondřej Simon

Po orkánu Kyrill, který se nad Českou republikou přehnal v noci z 18. na 19. ledna letošního roku, zůstaly na mnoha místech velké plochy vyvrácených či přelámaných stromů. K nejvíce postiženým oblastem patří Národní park Šumava a Vojenský výcvikový prostor (VVP) Boletice. Kyrill přitom nebyl velký vítr – rychlost větru dosahovala 38 m/s. Za posledních třicet let foukal na Šumavě podobně silný vítr sedmkrát, polomy ale nebyly tak rozsáhlé jako letos. Na 69 000 ha NP Šumava padlo 840 000 m3 stromů. V Boleticích padlo na 15 000 ha přes 600 000 m3 stromů. Obě oblasti mají jedno společné: intenzivní těžby ve smrkových porostech v předešlém období – v NP Šumava asanací kůrovce, ve VVP Boletice navýšením mýtní úmyslné těžby.

Chladnokrevní koně v České republice

Ivan Petrtýl

Chovatelství chladnokrevných koní má na našem území dlouholetou tradici. Povaha zemědělské a lesnické práce vyvolala potřebu chovu těžkých koní vytrvalých a ochotných k práci. V rámci jednotlivých zemí se tak vytvořily oblasti s chovem chladnokrevného koně na podkladě dvou plemen – norického a belgického. Cílenou chovatelskou prací a výběrem vhodných jedinců v populaci se na našem území rozšířila tři chladnokrevná plemena – českomoravský belgický kůň, norik a slezský norik.

História a súčasnosť chovu koní na Muráni

Vladimír Šmelko, Igor Viszlai

Začiatok organizovaného chovu chladnokrvných koní na Muráni sa datuje od r. 1950, kedy bol z podnetu Oblastného riaditeľstva štátnych lesov v Bratislave a vojenských orgánov založený na Veľkej Lúke pri Muráni žrebčín. Hlavným zámerom tohto chovu bola potreba produkcie koní horského typu pre lesné hospodárstvo a armádu.

Budoucnost chladnokrevných koní v lesnictví

Anketa Lesnické práce

Opomeneme-li uplatnění turistické a rekreační, potom je jediným pracovním využitím chladnokrevných koní práce v lese. Dnes, v době moderních těžebně-dopravních technologií (harvestorů, vyvážecích traktorů a lanovek) s obrovským výkonem je možné o světlé budoucnosti koní pro práci v lese pochybovat. Proto jsme se zeptali širokého spektra lesníků, jaký je jejich názor na budoucnost chladnokrevných koní v lesnictví.

Mistrovství chladnokrevných koní

V Klokočově u Vítkova se ve dnech 28.–29. 9. 2007 uskutečnilo Mistrovství Evropy chladnokrevných koní. Dovednosti 12 párů chladnokrevníků a jejich kočích prověřily tři disciplíny – vozatajská soutěž, ovladatelnost s kládou a soutěž v těžkém tahu. Diváci mohli sledovat souhru člověka a zvířete při činnostech, které poměrně věrně napodobovaly práci chladnokrevných koní v lese.Připomenutí dovedností chladnokrevných koní podněcovalo k úctě a respektu k těmto charakterním a pracovitým zvířatům.

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ LP 2007

Představujeme Vám výsledky již IV. ročníku fotografické soutěže Lesnické práce. Pro rok 2007 byly vypsány tři soutěžní kategorie: Krajina, Detail a Dřevo. Vedle nich byly vyhlášeny i zvláštní ceny pro „Titulku roku“ a „Nejlepší snímek“ . Osmičlenná porota měla nelehký úkol vybrat z došlých snímků vítězné autory, kteří obdrží hodnotné ceny – vybavení pro pobyt v přírodě od firmy Silvajagd a knižní publikace z našeho vydavatelství.

Seminář dřevo a jeho surovinová základna v ČR

V rámci 10. ročníku veletrhu Wood-tec proběhl seminář na téma Dřevo a jeho surovinová základna v České republice, který pořádala Nadace dřevo pro život. Na semináři zaznělo mnoho zajímavých příspěvků.

V tomto čísle uvádíme příspěvek Zajištění rovnováhy mezi využíváním lesů jako zdroje obnovitelné suroviny plněním ostatních funkcí lesů a ochranou přírody od Jiřího Olivy (Lesnická a dřevařská fakulta Praha).

Lesní pedagogika v kontextu environmentálního vzdělávání

Potřebujeme odborníky na komunikaci s veřejností?

Petr Zasadil

Les, stejně jako vodu, půdu nebo třeba vzduch, chápe naprostá většina veřejnosti jako součást životního prostředí a environmentální aspekty lesnictví jsou dnes minimálně stejně důležité jako aspekty výrobní a ekonomické. Hledat tedy mezi lesní pedagogikou a environmentální výchovou ostrou hranici, či dokonce hlubokou propast, je minimálně zavádějící. Je podstatně více témat, ve kterých se tyto obory shodují, než těch, ve kterých se rozcházejí.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.