Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 4/08

Palivo, nebo sortimenty užitkového dříví?

Vladimír Simanov

Dřevo je od doby kamenné tradičním zdrojem energie, a protože je v rozvojových zemích jediným zdrojem energie dostupným pro široké vrstvy obyvatelstva, spálí se v nich až 95 % veškerého vytěženého dříví, což je spolu s odlesňováním pro získání zemědělské půdy rozhodujícím důvodem mizení tropických pralesů. Podíl dřeva na primárních zdrojích energií narůstá i v zemích rozvinutých, jako následek všeobecného růstu cen energií. To způsobuje konkurenci mezi palivovým dřívím a užitkovými sortimenty, vede ke změně struktury dodávek dříví a nebývalým způsobem stupňuje poptávku po produkci dříví.

Škůdci v porostech lužních lesů – Drobní hlodavci

Josef Suchomel

Savci jsou nedílnou součástí ekosystému lužního lesa, kde představují jednak důležité konzumenty primární produkce a rovněž významný zdroj produkce sekundární. Vysoká produktivita lužních lesů a s tím související vysoká produkce rostlinné i živočišné biomasy vypovídá o značné úživnosti ekosystému, což umožňuje některým druhům savců dosahovat v tomto prostředí značných populačních hustot. Konzumací velkého množství biomasy pak mohou za určitých podmínek působit v lesních porostech významné škody.

Vyvážený vztah mezi lesem a zvěří

Bohumil Soucha

O stavu lesa a myslivosti se hovoří již léta. Porady, semináře, diskuse, exkurze, projekty, články, televizní i rozhlasové pořady zabraly již tisíce pracovních dnů a očekávaný efekt se nedostavil. Mnoho příčin vidím v odlišných, někdy až diletantských stanoviscích proti sobě postavených táborů, ovlivněných již svou odlišně zaměřenou teoretickou kvalifikací a pochopitelně navíc jednostrannými zkušenostmi nebo také „nezkušenostmi“, emocemi a bohužel také osobními i lobbistickými zájmy.

Digitálna forma LHP

Ján Šimkovič

Taxačná kancelária je schopná okrem statickej – tlačenej formy distribúcie lesného hospodárskeho plánu poskytnúť aj dynamickú digitálnu formu. Interaktívna práca s LHP a s mapami formou selektívnych výberov a rýchly prístup k požadovaným informáciám zvyšujú produktivitu v schvaľovacom procese aj v praktickom využívaní LHP.

Lesnictví v Turecku

Irena Hubálková

Cílem tohoto příspěvku je seznámit čtenáře s problematikou tureckého lesnictví tak, jak jej vnímá český student při studijním pobytu v Turecku. Zahraniční pobyt umožnil učinit si představu o lesnictví této země a specifických problémech, se kterými se turečtí lesníci potýkají.
Turecko je země hor, charakteristická místními změnami klimatu. Celková rozloha činí 779 452 km2, z toho 6500 km2 tvoří vodní plochy ve vnitrozemí. Populace dosahuje 71 milionů. Na 1 km2 připadá 91 obyvatel. I přes klesající tendenci je populační růst, v porovnání s vyspělými státy, stále vysoký. Dvě třetiny obyvatel dnes žijí ve velkoměstech. Zemědělství, lesnictví a rybářství tvoří 13 % HDP.

Implementace klíčové akce 10 Akčního plánu EU pro lesnictví

Jedním z cílů Akčního plánu EU pro lesnictví na období 2007–2011 je šíření povědomí o multifunkčnosti lesů, jež spočívá v jejich rozvoji hospodářském, sociálním, environmentálním a kulturním. Jen takový komplexní rozvoj povede k udržitelnému hospodaření v lesích. Informovat a učit o tomto způsobu rozvoje může environmentální vzdělávání v oblasti lesního hospodářství – tedy lesní pedagogika.

Informace o Panevropském týdnu lesů v roce 2008

V rámci 5. Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě (MCPFE), která se konala ve Varšavě 5.–7. listopadu 2007, bylo podepsáno také prohlášení o Panevropském týdnu lesů v roce 2008 (Ministerial Statement on the Pan-European Forest Week 2008). Tento týden je naplánován na 20. – 24. října 2008, kdy budou probíhat akce evropského formátu v Římě a první den i v Bruselu. Týden lesů nebude zahrnovat pouze akce na evropské úrovni. Nesmírně důležité jsou ty, které se budou odehrávat na národních úrovních. Jejich cílem bude přispět k zviditelnění lesnického sektoru a zvýšit povědomí o jeho významu pro společnost, ochranu životního prostředí a ekonomický rozvoj. Příslušné regionální a národní orgány a organizace byly vyzvány k aktivní účasti na jejich pořádání.

Lesní pedagogové v Olomouckém kraji připravují Panevropský týden lesů

Dne 7. 3. 2008 se na Krajském úřadě Olomouckého kraje sešli lesníci z Olomouckého kraje, kteří se aktivně zabývají lesní pedagogikou. Schůzku iniciovala Vladimíra Janotová z odboru školství, mládeže a tělovýchovy a Lenka Chudobová z odboru životního prostředí a zemědělství. Setkání se zúčastnili zástupci SLŠ Hranice a SLP Hranice, zástupci z LČR s. p., LS Javorník, LS Jeseník, LS Frenštát pod Radhoštěm, KI Šumperk, zástupci z MěÚ Šumperk a MěÚ Uničov, zástupci z pobočky ÚHÚL v Olomouci a zástupce ze Správy lesů města Olomouce.

III. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO VELETRHU DŘEVOSTAVBY 2008

Jan Řezáč

Za poslední roky nelze v České republice přehlédnout sílící trend výstavby rodinných domů na bázi dřeva, a právě veletrh Dřevostavby 2008 nabídl možnost informovat se o novinkách. Laikovi mohl veletrh přinést přehled o technologiích dřevostaveb a napomoci při rozhodování o jeho investičním záměru, ať už se jedná o rodinný domek či o rozsáhlejší komerční stavbu. Odborníkům rozšířil obzory v ne příliš známé oblasti architektury a možná i přinesl novou inspiraci.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.