Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 6/09

Problematika genových základen v Evropě

Petr Novotný, Josef Frýdl

Přestože EU dosud nepřijala společnou lesnickou politiku, mezi jednotlivými členskými státy probíhá již delší dobu v různých oblastech lesního hospodářství a lesnického výzkumu intenzivní spolupráce, což platí i pro oblast záchrany, zachování a reprodukce genetických zdrojů. V posledních letech se mimořádně zintenzivnila činnost zaměřená na vymezování a management tzv. „Gene Conservation Units (GCU)“, které u nás známe již téměř dvě desítky let pod názvem genové základny.

Douglaska a její pěstování test českého lesnictví

Vilém Podrázský, Jiří Remeš, Vlastimil Hart, Pavel Tauchman

Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii /Mirb./ Franco) je v evropských podmínkách považována za jednu z nejperspektivnějších dřevin. V řadě zemí, jako je Německo, Francie, Velká Británie a Irsko, patří k dřevinám, jejichž pěstování se rychle šíří a překonává bariéry lesního hospodářství postaveného na výlučně domácích dřevinách. Je často považována za dřevinu zdomácnělou, využitelnou v systémech trvale udržitelného či tzv. ekologicky oprávněného pěstování lesů, a to i v chráněných územích. V každém případě je z produkčního hlediska považována za dřevinu z nejvýkonnějších, s cenným dřevem a často i s příznivým působením na stav ostatních složek lesních ekosystémů, v českém pojetí tedy i za dřevinu meliorační.

Dřevostavby v zemích polárních oblastí

Václav Kupčák

Dřevostavby na klíč jsou nedílnou součástí drsného severu. To je známá věc – zejména ze skandinávských zemí i například z Kanady. Jedním z rozhodujících faktorů jsou zdejší lesy jako zdroj stavebního materiálu. Jsou zde však také země bez lesů, kde je dříví velký problém a navíc zde panují přímo extrémní klimatické podmínky. Přesto i tady jsou dřevěné stavby významně až dominantně zastoupeny.
Jedná se o Island a Grónsko; při lodní cestě z Evropy nelze minout Faerské ostrovy. Příspěvek uvádí některé poznatky o tamních dřevostavbách – při příležitosti geografické expedice „Island 2008“.

Napětí na 8. zasedání Fóra OSN o lesích

Zuzana Jankovská, Martin Rybecký

Na začátku května skončilo v New Yorku čtrnáctidenní zasedání Fóra OSN o lesích (UNFF-8). Jednání byla rozdělena do dvou pracovních skupin (PS I a PS II), první skupina se zabývala environmentálními tématy, druhá především financováním. Ta před sebou měla také nejtěžší úkol – rozhodnout o podobě finančního rámce, který by v budoucnu umožnil rozvojovým zemím snazší získávání finančních prostředků na trvale udržitelné hospodaření v lesích (TUH). Česká republika vyjednávala jménem Evropské unie v obou PS.

Týden lesů v České republice

Od 11. 5. do 15. 5. 2009 probíhal v České republice Týden lesů, který tematicky navazuje na Evropský týden lesů. V tomto období se uskutečnila velká řada lesnických akcí určených pro širokou veřejnost. Následující příspěvek je malou ukázkou toho, jak Týden lesů vypadal v některých částech republiky.

Nakládání s odpady u podniku Lesy České republiky

Zuzana Kubíčková

Podnik Lesy České republiky, s.p., který obhospodařuje cca 1,3 mil. ha lesa v majetku státu, produkuje při své činnosti samozřejmě i odpady. Nakládání s odpady proto věnuje velkou pozornost a má zpracován systém řešení odpadových hospodářství a odstraňování odpadů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.