Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 8/10

Biotechnologie v lesním hospodářství a šlechtění

Původní lesy na území České republiky ustoupily intenzivní agrarizaci a urbanizaci už před staletími a byly nahrazeny lesy arteficiálně vysazenými a technologicky obhospodařovanými. Česká republika má v současné době zalesněno 2 653 033 ha lesů (33,5 % z celkové rozlohy) s 37,7 % podílem listnatých stromů. Ročně se uměle obnovuje v průměru 18 000 hektarů lesních pozemků.

Přirozená obnova lesa se v průběhu minulého století snížila ze 23 % na necelé 2 %. Na začátku 21. století sice opět přesáhla desetiprocentní hranici, ale přesto má snižující se tendenci. Původní lesy tvoří jen nepatrný zlomek z celkové výměry lesa.

Bude dost dříví?

Vladimír Simanov

Polemiku na serveru Silvarium.cz vyvolal v dubnu 2010 článek analytika Petra Havla, ve kterém uvedl, že v ČR nastane v budoucnu nedostatek dříví. Oponenti namítají, že pokud zásoby dříví v českých lesích stále rostou, je to důkazem, že se těží méně dříví, než přirůstá, a že k obavám z nedostatku dříví není důvod. Bude tedy opravdu dříví v ČR (v Evropě) dostatek, či nikoliv? Otázka je jednoduchá a jednoznačná, ale odpověď na ni jednoduchá není.

Kůrovci na smrku - Rojení optimismu i pesimismu zároveň

V loňském roce bylo v České republice evidováno více než 2,7 milionu m3 smrkového kůrovcového dříví. Po připočtení dříví napadeného v tzv. bezzásahových územích národních parků (především na Šumavě) dosahoval objem kůrovcového dříví více než 3 mil. m3. Přestože letošní jarní rojení začalo ve srovnání s rokem 2009 později, trvá vysoké riziko lokálních kůrovcových kalamit, které umocnily i vysoké červencové teploty.

Na hodnocení letošní kůrovcové situace jsme se zeptali majitelů a správců lesů v ČR.

Úvodnik

Vážení čtenáři,

horký červenec dal zapomenout na květnové chladné deštivé dny a lesníkům znovu nevybíravě připomenul, že nejčastějšími atributy jejich léta jsou lapače a lapáky. Bude letošní rok kůrovcová situace příznivější než vloni, či ne? Jak vnímají v současnosti realizovaná ochranná a obranná opatření jednotliví vlastníci a správci lesa? To byly základní otázky pro anketu, kterou najdete v tomto čísle Lesnické práce.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.