Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 06/05

Obora Podrážnice

 

{mosimage}

00OBOR

Obora Podrážnice

Ing. Ondřej Kozub

Tradice myslivosti v oblasti Horšov-ského Týna na Domažlicku jsou velmi bohaté a sahají až do 16. století. O obornictví se zmiňuje kromě jiných např. Bohuslav Balbín: "S císařskými soutěžilo mnoho panských obor, Žďárská u Kladna, Kinská u Teplic, Trčkova, Smiřická a Trautmannsdorffů u Týna Horšovského." Poslední jmeno-vanou oboru, známou pod názvem Pod-rážnice, jsme navštívili, abychom připra-vili reportáž pro další díl našeho seriálu.

Myslivecká výročí – červen

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – červen

V červnových Mysliveckých výročích si připomeneme několik autorů krásné literatury, jejichž tvorba se dotýkala přírody a myslivosti.

Z našich honiteb

 

{mosimage}

00HON

Z našich honiteb

Výměna ministra zemědělství a nový generální ředitel Lesů České republiky, s. p.
V závěru vládní krize, která u nás probíhala v uplynulých měsících, došlo k výměně ve funkci ministra zemědělství ČR. Dosavadní ministr Jaroslav Palas ukončil své působení v roli hlavy rezortu, protože nový premiér Jiří Paroubek s ním již ve vládě dále nepočítal. Na jeho místo jmenoval 25. 4. t. r. Petra Zgarbu, poslance za ČSSD a předsedu dozorčí rady Lesů České republiky, s. p.

Ze zahraničí

 

{mosimage}

00ZAHR

Ze zahraničí

Španělsko: Otravy zvířat stále na vzestupu
Úmrtnost zvířat v důsledku otrav stoupla v Andalusii v posledním roce o 22 %. Ačkoliv jde o jeden z nejstarších problémů v ochraně životního prostředí v této španělské provincii, používání jedů stále nemá konce. Během r. 2003 bylo zaznamenáno 156 případů otrav, což je o 21,8 % více než v r. 2002. 52 % z otrávených zvířat tvoří chráněné druhy, např. luňáci, supi nebo orli, 31 % tvoří domácí zvířectvo a 7 % zvěř.


Staré zlaté časy

 

{mosimage}

00CASY

Staré zlaté časy

Škola a lov
Nové proudy ve vyučování na škole obecné umožňují dnes učiteli, i pokud sám není lovcem, aby už vzhledem k ochraně přírody působil také ve prospěch lovu. Je to nově do školy zavedená vlastivěda, která učiteli k tomu poskytuje příležitosti. Zvláště na venkově lze v tom směru hodně působiti a docíliti v mnohém ohledu nápravy. Na vsi pohlíží se dosud na lov jako na výsadu velkostatku nebo zámožných sousedů, po případě jako na zábavu velkoměstských pánů.

Lasičí záhada

 

{mosimage}

00LEC

Lasičí záhada

Jaroslav Löffelmann

Lasičky jsou nejdrobnější, nejznámější šelmičkou. Nebylo meze, smetiště, hráze či hromádky kamení, kde by chyběly. Stačilo zastavit a zamyškovat. Myší pištění má nad nimi magickou moc. Za okamžik panáčkovala za nejbližším kamenem, kořenem nebo stála v trávě na zadních jak narezlý kolíček se smetanovým nákrčníkem, bystrými korálky světel a chvějícím se čenichem. Vzor věčného neklidu. Jak nepokoj v hodinkách. Kolčavy i kolčavky podle tehdejšího zoologického třídění. Hranostajů bylo méně, ale setkání s nimi nebyla vzácností. Černý konec proutku byl spolehlivým rozpoznávacím znakem při změně kabátku. Parádník, který měnil skořicové letní sáčko za zářivě bílý zimník. Bystré, neposedné šelmičky byly neúprosným pronásledovatelem myšího národa. Lasičky jsou myslivcům symbolikou věčného pohybu.

Srnčí na víně

 

{mosimage}

00CHUT

Srnčí na víně

KP

600 g srnčího plecka, hřbetu nebo kýty, 40 g slaniny, 60 g másla, 1 dl červeného vína, kořenová zelenina, cibule, cukr, ocet, celý pepř, nové koření, bobkový list, citrón, rajský protlak, brusinkový kompot.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku