Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 7/99

PROBLÉMY TYPOLOGIE JIHOMORAVSKÝCH ÚVALŮ

Ing. Jaromír Nikl - ÚHÚL, pobočka Brno

Na LZ Židlochovice se nacházejí tři základní typy stanovišť: aluvium řek Moravy, Dyje, Svratky s převažujícím SLT 1L (jilmový luh); písky a štěrkopísky na polesí Valtice s převažujícím SLT 1S (habrová doubrava); spraše na polesí Mikulov a Diváky s převažujícím SLT 1H (sprašová habrová doubrava). Každé z těchto stanovišť má svoji specifickou problematiku.

 

LESNÍ CESTY - KUDY A KAM?

Redakce

O špatném stavu lesní dopravní sítě se hovoří již několik let. Příčinou jsou nevyjasněné vlastnické vztahy, nedostatek finančních prostředků na údržbu a nevyjasněná koncepce jejího dalšího rozvoje a užívání. Neustálý meziroční pokles výdajů na opravy a údržby lesních cest prohlubuje vnitřní zadluženost lesního hospodářství.

 

OPRAVY ŽIVIČNÝCH KRYTŮ VOZOVEK LESNÍCH CEST

Doc. ing. Karel Hanák, CSc. - Fakulta lesnická a dřevařská MZLU v Brně

Jedním ze základních požadavků, které je nutné respektovat při návrhu netuhé vozovky lesní odvozní cesty, je opravitelnost její krytové vrstvy. Důsledkem dlouhodobé stagnace rozvoje zpevňování LDS a podcenění citovaného požadavku je dnes zcela otevřená a jen velmi obtížně řešitelná otázka oprav rozpadávajících se krytů “klasických vozovek” z penetrovaných živičných makadamů, jimiž je převážně opatřena v LH ČR k dnešku zbudovaná síť lesních cest třídy 1L v rozsahu více než 9 400 km.

 

HANUŠOVICKÁ LESNÍ, a. s.

Základem dlouhodobého úspěchu je pracovitost a skromnost

Jan Řezáč

Hanušovická lesní, a. s., vznikla 1. července 1992 transformací lesního závodu Hanušovice. V současné době má uzavřenou smlouvu s LČR, s. p. (do roku 2001 včetně) na zabezpečení komplexní lesnické činnosti ve státních lesích o rozloze 17 961 ha, rozdělených do 12 revírů. Jde o horskou oblast vymezenou masivem Kralického Sněžníku a západními svahy Hrubého Jeseníku, s velmi drsným klimatem, v nadmořské výšce 600-1400 m, se svahy, kde si přibližování bez lanovek nelze představit.

 

FIRMA SILVAJAGD - PŘEDNÍ ČESKÝ VÝROBCE LESNICKÝCH ODĚVŮ, OBUVI A DOPLŇKŮ

Redakce

V rámci soutěže GRAND PRIX TECHAGRO na veletrhu SILVA REGINA 1998 v Brně získala Cenu redakce časopisu Lesnická práce firma SILVAJAGD za kolekci oděvů, doplňků a obuvi pro zaměstnance s. p. LČR. Značku SILVAJAGD v současné době zná pravděpodobně většina tuzemských lesníků a myslivců oblečených v “zeleném”, protože stejnojmenným logem je vybaven kompletní oděvní sortiment, kterým se firma prezentuje na našem trhu. O tom, že SILVAJAGD nedodává pouze lesnické a myslivecké oblečení, obuv a další doplňky, jsme se mohli přesvědčit při setkání s majitelem firmy dr. ing. Jaroslavem Pospíšilem.

 

LABORATOŘ TESTOVÁNÍ PESTICIDŮ VÚLHM

Ing. Milan Švestka, DrSc., VÚLHM Jíloviště-Strnady

V roce 1998 byla na základě pověření MZe ČR a podle metodických pokynů Státní rostlinolékařské správy (SRS) ve VÚLHM založena referenční zkušební laboratoř pro testování pesticidů určených k použití v lesním hospodářství. Zjišťuje biologickou účinnost insekticidů, fungicidů, herbicidů, rodenticidů, arboricidů, repelentů, feromonů a biologických přípravků ve smyslu obecně přijatých mezinárodních požadavků. Dále hodnotí fytotoxicitu pesticidů, stanovuje aplikační dávky, termíny aplikace, nejvhodnější techniku a technologii aplikace a připravuje podklady pro registrační řízení, přípravu etiket a metodických návodů a připravuje rukopis “Seznamu povolených přípravků na ochranu lesa”.

 

PŘEMNOŽENÍ LÝKOHUBA MATNÉHO

Ing. Petr Zahradník CSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Lýkohub matný (Polygraphus poligraphus L.) patřil vždy mezi tradiční škůdce smrkových porostů, avšak jeho význam byl značně omezený. Koncem minulého roku a v letošním roce se však objevily hned dvě lokality přemnožení tohoto škůdce smrkových porostů, a to jednak v oblasti Českomoravské vrchoviny (Telčsko), jednak v Národním parku Šumava.

 

JAN VRBA, BÁSNÍK LESA, STROMŮ A ZVĚŘE

(10. 7. 1889 v Klenčí - 28. 5. 1961 v Domažlicích)

PhDr. Jiří Uhlíř, emeritní profesor SLŠ Trutnov a řádný člen Obce spisovatelů

Jan Vrba, český prozaik, autor přírodních próz, vytvořil úctyhodné literární dílo. Sebrané spisy u J. Otty a J. Mazáče v letech 1925-1948 obsáhly 76 svazků. Do dnešních dnů počet edicí a reedicí tvoří knihovnu o více než stu svazků básní, přírodních povídek, románů a črt, lesnických a mysliveckých románů, historických próz, studií a memoárů.

 

LESNICKO-DŘEVAŘSKÝ VELETRH LIGNAplus HANNOVER ’99 POTVRDIL SVÉ MÍSTO VE SVĚTOVÉ ŠPIČCE

Ivo Procházka, David Vaca

Ve dnech 10.-15. května 1999 proběhl na hannoverském výstavišti světový veletrh lesnického a dřevozpracujícího průmyslu LIGNAplus ’99. Po dvou letech se tak severoněmecký Hannover stal opět křižovatkou nejvýznamnějších firem tohoto odvětví z celého světa. V letošním roce byl na veletrhu poprvé dán prostor i lesnictví, což ve spojení s technologiemi prvotního a následného zpracování dřeva zajistilo komplexní přehled o využitelnosti dřeva jako trvale obnovitelného zdroje.

 

RESUME

Gene Pool Management of Forest Species from the Aspect of Forest Protection

Radomír Mrkva

Tree species gene pool is understood as a set of genetic features acquired by a long previous natural selection, which allow, like a kind of “historical experience”, the trees grow and propagate at the site of their occurrence. The author stresses merely decisive importance of permanently ongoing natural selection updating the ecological valence of plants. Protection of gene pool, i.e. protection of genetic diversity of varied genetic properties, out of which the ability to survive is the most important generally and the quality of stem is important for forestry production, has to be understood as a dynamic process.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.