Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 2/00

RAKOUSKÁ LESNÍ INVENTURA 1992/96 "K trvalosti v rakouském lese"

Ing. Jan Kaluža - Lesnická projekce Frýdek-Místek, a. s.

Rakouská lesní inventura (Österreichische Waldinventur - ÖWI) původně lesnická inventura (Österreichische Forstinventur - ÖFI) má již bezmála čtyřicetiletou tradici. První šetření byla prováděna od roku 1961. Její uznávané postavení dokládají i úvodní slova přílohy od spolkového ministra Molterera, sekčního šéfa Mannsbergra, ředitele FBVA ve Vídni Ruhma a úvodní článek Schielerův.

FUNKCE LESA V HOSPODÁŘSKO-ÚPRAVNICKÉM PLÁNOVÁNÍ

Dr. Ing. Jaromír Macků - ÚHÚL Brandýs nad Labem, pobočka Brno

Jedním z mnoha problémů dlouhodobějšího charakteru je zakotvení funkcí lesa do hospodářsko-úpravnického plánování. Funkční zaměření lesa vyjádřené stávající legislativou (kategorizace lesů) nejenže je překonanou záležitostí (např. "les hospodářský"), ale zejména neumožňuje jednoznačné vyjádření funkčního zaměření na úrovni rámcového plánování (diferenciace HS) a tím omezuje možnosti databázového zpracování.

LESNICKÉ MAPY - Od obrázků k digitálním technologiím

Ing. Richard Slabý - Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs n. L.

Lesnické mapy jsou v rámci účelových map vydávaných pro potřeby určité profese, či oboru lidské činnosti velice specifické. Nejen že je koncový uživatel používá prakticky denně a těžko si lze jeho práci bez této nezbytné pomůcky představit, ale aktuálnost mapového díla se, např. na rozdíl od mapy geologické, poměrně rychle mění. V lese se budují nové účelové komunikace a mění se i vlastní lesnický detail, porostní skupiny, které mají v čase velice proměnlivé hranice, resp. s věkem některé zanikají a jiné je nutno vylišit. Kvalitní lesnická mapa musí tyto změny vyjadřovat. Proto se ustálilo pravidlo aktualizovat tyto mapy zpravidla po deseti letech.

LESNICKÁ TAXACE PO ROCE 2000

Ing. Richard Slabý - IDC ÚHÚL, Brandýs nad Labem
RNDr. Karel Charvát - Centrum pro strategická studia

Za mnoho let, kdy lesnická taxace neodmyslitelně patří k hospodářskému využití lesní půdy se ustálilo pravidlo obnovy lesních hospodářských plánů (LHP) po 10 letech. Toto je doba, po které je nutno projít veškeré plochy příslušného lesního majetku, reambulovat hranice lesnické mapy, zjistit taxační údaje o porostních skupinách a naplánovat hospodářská opatření do dalšího decénnia. S touto obvyklou periodou počítá i dnešní legislativa, i když ji však striktně nevyžaduje. Nejde o to tuto zvyklost nějak zásadně měnit, ale v rámci racionalizace a hledání úspor ve snaze zefektivnit celé naše lesní hospodářství, po kterém se nejen vzhledem k cenám LHP volá, hledat v této oblasti nové cesty.

SDRUŽENÍ TAXAČNÍCH KANCELÁŘÍ - MALÉ OHLÉDNUTÍ

Ing. Jan Kaluža - předseda předsednictva STK

Dne 30. ledna 2000 uběhnou tři roky od vzniku Sdružení taxačních kanceláří (STK). O jeho existenci, členské základně, cílech a záměrech činnosti, jakož i o názorech na aktuální problémy podnikání v hospodářské úpravě lesů (HÚL) a na samotnou HÚL, byla lesnická veřejnost informována v rozhovoru Ing. J. Řezáče s předsedou předsednictva STK, otištěném v LP 6/1998. Dovolte mi, s odstupem jednoho a půl roku stručně navázat na jeho obsah.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY LESNÍHO PRÁVAV SOUSEDNÍCH ZEMÍCH - XIV.

(Spolkové republice Německo, Rakousku, Polsku, Slovensku)
14. část - Odpovědnost za protiprávní chování

Mgr. Dr. Ing. Martin Flora - FLD MZLU Brno

Porušení právních norem (delikty) je možno v lesním právu zjednodušeně rozdělit do tří skupin, a to na delikty soukromoprávní (při porušení norem soukromoprávního charakteru), delikty správní (při porušení norem správního charakteru) a delikty trestněprávní. V rámci správních deliktů pak lze ještě dále rozlišit skupinu přestupků a tzv. jiných správních deliktů.

LES JAKO PŘEDMĚT VLASTNICTVÍ ČI VEŘEJNÉHO ZÁJMU?

K návrhu věcného záměru novely lesního zákona

Ing. Pavel Rensa - Soukromá taxační kancelář, Štoky

Republiku obchází strašidlo, strašidlo devastace lesů jejich samotnými vlastníky. Ke svaté válce proti soukromým majitelům lesů se spojili... - ale ne, nebudu pokračovat. Obdobně začínal jeden Manifest z poloviny minulého století a jeho důsledkem bylo vykloubení řádu věcí veřejných na dlouhá desetiletí v mnoha zemích střední a východní Evropy. I když doba je patrně opět zralá pro nějaký manifest - manifest na podporu nejpošlapávanějšího práva v naší posttotalitní společnosti, práva vlastnit majetek.

KAM SMĚŘUJE PRÁVNÍ ÚPRAVA ČESKÉHO LESNICTVÍ A PROČ?

Ing. Miroslav Chvála - Okresní úřad Liberec, referát životního prostředí

Pracuji ve státní správě lesů v první instanci již 16 let a proto jsem si dovolil přispět svými dosavadními zkušenostmi k veřejné diskusi na téma novela lesního zákona. Předem svého příspěvku se omlouvám všem v lesnictví vysoce vzdělaným, vysoce postaveným a vysoce sebevědomým "bojovníkům za práva vlastníků lesa", kteří nepřestali a zřejmě nikdy nepřestanou vésti "svatou válku" pod hrdými zástavami Listiny základních práv a svobod.

SVĚTOVÝ TRH S DŘEVAŘSKÝMI PRODUKTY V ROCE 2000

Konalo se 57. zasedání Dřevařského výboru EHK OSN

Redakce

Dřevařský výbor (DV) Evropské hospodářské komise OSN (EHK) pořádal 27.-30. září v Ženevě své 57. zasedání, jehož se zúčastnili zástupci z Rakouska, Běloruska, Belgie, Kanady, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Gruzie, Německa, Maďarska, Irska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Holandska, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Ruské federace, Slovenska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Turecka, Ukrajiny, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a USA. Dále se zasedání zúčastnily: Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO), Světová organizace pro obchod (WTO), Mezinárodní středisko pro obchod (UNCTAD/WTO), Evropská konfederace dřevozpracujícího průmyslu (CEI/BOIS), Evropská zemědělská konfederace (CEA), Evropská federace průmyslu překližek (FEIC), Evropský lesnický institut (EFI), Evropská federace desek (EPF), Mezinárodní svaz organizací lesnického výzkumu (IUFRO), Svaz pro pěstování lesů jižní Evropy (USSE), Světová obchodní rada pro trvale udržitelný rozvoj (WBCSD), Světový fond na ochranu přírody (WWF).

GLOBÁLNÍ POLOHOVÝ SYSTÉM

Josef Jiráček

Prožíváme období, kdy stále více technologií "kosmického věku" začíná pronikat do každodenního života. Jedním z příkladů je GPS - Global Positioning System (globální polohový systém), což je systém určování polohy a času. Původně byl vyvinut v USA pro vojenské účely a je spravován Ministerstvem obrany USA.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.