Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 3/00

NEBEZPEČNÉ A ZAVLEČENÉ CHOROBY V LESNÍCH ŠKOLKÁCH

Ing. Vlastislav Jančařík, CSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Zdravotní stav semenáčků a sazenic v lesních školkách je rozhodující nejen pro úspěch zalesňovacích prací, ale především pro další růst a vývoj vysazených sazenic i pro celkový zdravotní stav budoucích lesních porostů. Nezřídka jsou z lesních školek na infikovaných sazenicích rozvlékány některé houbové choroby do výsadeb a z nich se pak šíří do starších lesních porostů.

MYKORHIZNÍ INOKULACE, CESTA, JAK ZLEPŠIT UJÍMAVOST SAZENIC

Ing. Vítězslava Pešková - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Mykorhizy jsou přetvořené části kořenů, kde dochází k prolnutí rostlinných tkání s houbovými hyfami a k jejich vzájemné symbióze. Vzhledem ke své stavbě a fyziologii mají tedy mnoho společných vlastností jak s kořeny rostlin, tak i s půdními mikroorganismy. Mykorhizní symbiózy se vyskytují u více než 90 % všech rostlinných druhů naší planety. Různé formy mykorhiz (ektomykorhizy, endomykorhizy, ektendomykorhizy, erikoidní mykorhizy, orchideoidní mykorhizy a další) jsou vlastně jakýmsi přídavným orgánem rostlin, který zlepšuje jejich výživu.

VYUŽITÍ HNOJIV SILVAMIXR V LESNÍCH ŠKOLKÁCH

Dr. Ing. Petr Salaš, Doc. Ing. Vojtěch Řezníček, CSc.
- MZLU Brno, Zahradnická fakulta Lednice, Ústav šlechtění a množení zahradnických rostlin
Zdeněk Čáp - Foresta, o. s. II, Brumov-Bylnice, lesní školka Kladíkov, Moravský Písek

V roce 1997 byly na stránkách tohoto odborného časopisu publikovány výsledky několikaleté výzkumné práce z oblasti hnojení a dohnojování trvalých kultur pomalu rozpustnými hnojivy řady SilvamixR (Salaš, P.: Využití ekologicky šetrných tabletovaných hnojiv řady Silvamix v lesnictví, LP, roč. 75, č. 4, 1997, s. 146-147). Výzkumná práce v této oblasti však zveřejněním získaných poznatků neskončila a proto můžeme dnes, po třech letech nových experimentů, nabídnout odborné veřejnosti další výsledky testování.

PROGRAM ZALESŇOVÁNÍ AND V ROCE 1999

Ing. Hubert Čížek, CSc.

V LP 8/99 byla lesnická veřejnost informována o zahájení konkrétní pomoci ČR těmto zemím v rámci programu zalesňování And. Pod přímou garancí Ministerstva zemědělství ČR a se schváleným objemem finančních prostředků ve výši 3,5 mil. Kč, rozdělených do dvou let, byla realizací pověřena Lesní společnost Jaroměřice n. R., a. s. Na základě první pracovní cesty uskutečněné v dubnu a květnu 1999, kdy se ověřovaly podmínky a současný stav pro uvedení technologie pěstování obalených sazenic kontejnerovým způsobem Patrik, bylo rozhodnuto odeslat technologická zařízení k zahájení poloprovozních zkoušek ve vybraných lesních školkách Ekvádoru a Chile.

KONTROLNÍ SYSTÉM REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU LESNÍCH DŘEVIN V MAĎARSKU

Ing. Miroslav Řešátko, CSc. - Ministerstvo zemědělství, sekce lesního hospodářství

Kontrolní systém reprodukčního materiálu lesních dřevin je v Maďarsku již od r. 1989 zajišťován Státním zemědělským zkušebním ústavem kvality řízení v rámci Ministerstva zemědělství, se sídlem v Budapešti. V roce 1996 byl schválen zákon CXXXI a na jeho základě byla vydána vyhláška Ministerstva zemědělství, ze dne 28. listopadu o reprodukčním materiálu lesních dřevin. Tato vyhláška plně zohledňuje ustanovení směrnic EU v oblasti reprodukčního materiálu lesních dřevin i Systém OECD. Na vyhlášku navazují metodické pokyny, které jsou součástí vyhlášky.

NEPOVYŠUJME SVŮJ NÁZOR NA JEDINOU PRAVDU

Vasil Hutník, odborný lesní hospodář

Jako několikaletý čtenář Lesnické práce si vážím tohoto periodika, kromě jeho funkce šiřitele odborných informací, jako tribuny pro tříbení názorů na lesní hospodářství, lesnickou politiku či les jako takový. Začíná mne však znepokojovat určitá jednostrannost v článcích z poslední doby ve vztahu k tzv. ekologickým aktivitám. Pokud není proti nim zaměřen celý příspěvek, objeví se alespoň věta s kritickým a často přímo nenávistným obsahem. Protože patřím ke zřejmým výjimkám a spojuji v sobě lesníka, myslivce i ekologa (chybné, ale používané označení pro aktivisty chránící přírodu), dovolím si proti této záplavě vystoupit s jiným názorem.

ODPOVĚĎ NA VÝZVU REPUBLIKOVÉHO VÝBORU ČESKÉ LESNICKÉ SPOLEČNOSTI

Ing. Karel Kaňák, CSc., Ing. Leoš Košťál, Ing. Igor Míchal, CSc., RNDr. Mojmír Vlašín, Prof. Ing. Dalibor Povolný, DrSc.

Stanovisko republikového výboru ČLS k situaci v Národním parku Šumava, uveřejněné v Lesnické práci 12/1999 (str. 559), označuje za “zarážející” postup, kterým podepsaní údajně “rozpoutali akci, která zabránila účinným zásahům v letošním roce a ohrozila tak další osud porostů na Trojmezné”.

LETOS JEN DO BRNA! - SILVA REGINA 2000: 2. - 6. Dubna

Oto Lasák

Od roku 1993 se řada vystavovatelů potýkala s rozhodnutím, kterého českého lesnického veletrhu či výstavy se zúčastnit. Téměř desítka akcí v jednom roce snižovala výrazně návštěvnost (2-6 tis./akci) a získávala roli regionálních výstav, s čímž nebyly spokojeni především vystavovatelé. Navíc, nabídka strojů, pomůcek a služeb pro lesní hospodářství se nemění tak revolučně každý rok, jako např. u výpočetní techniky. Zázemí jednotlivých akcí bylo založeno především na krátkodobém pronájmu ploch, ne vždy určených právě pro konání výstav. Laická veřejnost lesnické výstavy prakticky ignorovala nebo vystavovatele obtěžovaly děti ze základních škol s intenzivním zájmem o prospekt nebo “propisku”.

VÁNOČNÍ STROM VE VATIKÁNU POCHÁZEL Z BESKYD

Rozhovor s Ing. Martinem Chytrým, ředitelem odboru lesnické politiky, sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství

Jan Řezáč

Když se v sobotu 18. prosince rozsvítil ve Vatikánu na náměstí Svatého Petra vánoční strom, stala se Česká republika v historii jednou z nemnoha zemí, které darovaly tento symbol Vánoc svatému otci. Českým a moravským věřícím se tak splnil sen, který se před třemi lety zrodil v České biskupské konferenci. Jedním z účastníků audience a slavnostního předání stromu byl i Ing. Martin Chytrý, ředitel odboru lesnické politiky sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství. Zeptali jsme se ho proto na průběh této významné události a jeho osobní dojmy.

ZEMŘEL ING. VLADIMÍR ZAKOPAL (14. 8. 1912 - 18. 1. 2000)

Jiří Souček

Osmnáctého ledna 2000 zemřel po delší nemoci Ing. Vladimír Zakopal, CSc., dlouholetý vědecký pracovník VÚLHM, Výzkumné stanice v Opočně. Odešel lesník, který po celý svůj život aktivně propagoval přírodě blízké způsoby hospodaření. Jako výzkumný pracovník se významně zasloužil o zhodnocení zkušenosti Hugo Koniase při převodech a přeměnách porostů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.