Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 6/00

ODUMÍRÁNÍ VEJMUTOVKY V LABSKÝCH PÍSKOVCÍCH

Dr. František Soukup, CSc., Ing. Vítězslava Pešková, Ing. Jan Liška - VÚLHM Jíloviště-Strnady
Dr. František Soukup, CSc., Ing. Vítězslava Pešková, Ing. Jan Liška - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Od 1. ledna 2000 je zřízen nový, v pořadí již čtvrtý národní park - NP České Švýcarsko (doposud bylo toto území chráněno v rámci CHKO Labské pískovce), přičemž předmětem ochrany a důvodem vyhlášení NP je geomorfologický pískovcový fenomén a na něj vázaná společenstva rostlin a živočichů. Vzniku národního parku a problémům, jež jeho zrod provázely, byla věnována řada článků (např. v LP 8/99 Národní park České Švýcarsko bude). Speciálně problematice šíření vejmutovky v této oblasti je pak věnován článek Ing. K. Kaňáka Záhadné chování vejmutovky v Labských pískovcích v tomtéž čísle.

OCHRANA LESA A MYSLIVOST NA POČÁTKU NASTUPUJÍCÍHO MILÉNIA - očekávané problémy a jejich možná řešení

Redakce

Sekce ochrany lesa Národního lesnického komitétu a komise ochrany lesa a myslivosti ČAZV uspořádaly dne 30. března na Lesnické a dřevařské fakultě MZLU v Brně seminář o problematice ochrany lesa a myslivosti. S referáty zabývajícími se ochranou lesa zde vystoupili Prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc., Dr. Ing. Libor Jankovský, Ing. Jan Liška, Ing. Vlastimil Jančařík, CSc., Ing. Ladislav Půlpán. O myslivosti hovořili Prof. Ing. Josef Hromas, CSc. a Ing. Vladimír Krchov. Seminář zahájil Prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc. přednesením tezí k danému tématu. Na jejich základě se rozvinula rozsáhlá diskuse, z níž vyplynulo přijetí závěrů.

PILATKA SMRKOVÁ NA SEVEROVÝCHODNÍ MORAVĚ A VE SLEZSKU

Výsledky studia bionomie a zkušenosti z obranných zásahů v letech 1997-1999

Ing. Jaroslav Holuša, Jr., Ing. Milan Švestka, DrSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Pilatka smrková (Pristiphora abietina), protože nemůže způsobit holožíry, bývá nedoceňovaným škůdcem. Oslabuje však porosty opakovaným žírem rok od roku a snižuje přírůst vzhledem ke zmenšení asimilační plochy. Napadány jsou porosty všech věkových tříd, zejména však porosty první a druhé věkové třídy, kde má způsobené poškození největší nepříznivý dopad. Opakované víceleté poškozování způsobuje usychání vršků jednotlivých stromů, krnění a zpomalení či zastavení odrůstání mlazin.

EXPLANTÁTOVÉ KULTURY - historický předěl pro rozvoj klonového hospodářství lesních dřevin

Doc. Ing. Jaroslav Kobliha, CSc. - Lesnická fakulta ČZU v Praze

O významu explantátových kultur lesních dřevin bylo napsáno ve světě nepředstavitelné množství článků ve vědeckých i odborných časopisech. I u nás byla této problematice věnována značná pozornost. Problémem je však skutečnost, že tyto články se u nás věnovaly dané problematice spíše teoreticky z hlediska velmi vzdálených perspektiv nebo naopak jen bezprostřednímu využití, které je dosud v ČR naprosto okrajové. Přitom je třeba si uvědomit, že z hlediska světových trendů stojíme na historicky významné křižovatce ve využití explantátových kultur pro rozvoj klonového hospodářství lesních dřevin.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY LESNÍHO PRÁVA V SOUSEDNÍCH ZEMÍCH – XVII (Spolkové republice Německo, Rakousku, Po

17. část - Podpora lesního hospodářství

Mgr. Dr. Ing. Martin Flora - Fakulta lesnická a dřevařská MZLU Brno

SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO

Základní úprava podpor v LH je v Německu obsažena ve spolkovém lesním zákoně. Podle něj má být LH podporováno z důvodu produkčních, ochranných a rekreačních funkcí lesa. Podpora má být zaměřena převážně na zabezpečování obecných podmínek hospodárnosti investic potřebných k udržení a trvalému obhospodařování lesa. Nástrojem pro poskytování podpory má být hospodářská, zemědělská, sociální a daňová politika. Výslovně je zde pak zmíněn speciální zákon o společenském úkolu “Zlepšení struktury zemědělství a ochrany pobřeží” ze dne 3. září 1969, který má být vodítkem při udělování těchto podpor. Jedním z nástrojů nepřímé podpory obsažených dále ve spolkovém lesním zákoně je osvobození některých spojení v LH od ustanovení zákona proti omezování hospodářské soutěže (srov. pasáže o sdružování vlastníků lesa). Zemské lesní zákony pak úpravu poskytování podpor dále rozšiřují.

INFORMAČNÍ SYSTÉMY COMPEKON V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ

Martin Bubeníček - COMPEKON, s. r. o.

Nabídka komplexních informačních systémů, které mají zaměření na lesní hospodářství, je nevelká. V současné době je možné vybírat jen mezi několika opravdu zajímavými řešeními. Jedno z nich představujeme v tomto článku. Jedná se o IS Compekon verze C/S. Tento systém se řadí mezi přední informační systémy v ČR se zaměřením na střední a velké podniky. I když je již na trhu několik let, v oblasti lesního hospodářství patří mezi ty tzv. mladší. Prvotním projektem bylo nasazení u Hradecké lesní a dřevařské společnosti, a. s., která svým objemem je bezesporu největším obchodníkem dříví a řeziva v ČR.

BUDOUCNOST INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ V LESNÍCH PODNICÍCH

Rozhovor s Ing. Robertem Babukou, vedoucím IS/IT EP Kapitál Group, a. s.

Jaká je věrohodnost dat, která získáváte z výroby? Působí při jejich sběru faktor subjektivity?

Složitost a zároveň jednoduchost tohoto procesu se projevuje především ve dvou polohách. První je samotná struktura výrobku jako takového. Dříví se objektivně velmi těžko měří. Je samo o sobě z hlediska kvantifikace a kvalifikace statistickým prvkem, který je charakterizován parametry normovaných výrobních sortimentů nebo popřípadě obchodními uzancemi dříví, či oborovou normou popisující kvalitu.

FIRMA VALMET PŘEDSTAVILA NOVINKYFIRMA VALMET PŘEDSTAVILA NOVINKY

Oto Lasák

Ve dnech 6. až 9. dubna 2000 pozvala společnost Partek Forest 36 lesnických novinářů z 18 zemí celého světa do švédského města Umea, kde je i sídlo lesnické divize Partek Forest AB - vývoje a výroby i u nás dobře známých harvestorů a vyvážecích souprav Valmet. Důvodem setkání bylo představení nových i stávajících těžebně-dopravních strojů Valmet, nových moderních provozoven, setkání s představiteli společnosti, s odběrateli prací i s uživateli těchto strojů a konečně návštěva výrobního závodu Cranab, dodavatele nových hydraulických manipulátorů a kleští pro stroje Valmet.

ZPRÁVA ZE SCHŮZE VÝKONNÉHO VÝBORU SVOL ZE DNE 9. KVĚTNA 2000

Ing. František Kučera, předseda VV SVOL

Poprvé využíváme nabídky redakce časopisu Lesnická práce, nejrozšířenějšího lesnického měsíčníku, k pravidelnému informování lesnické veřejnosti a částečně i členské základny Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů o činnosti SVOL.

SILVARIUM lesnicko-dřevařský internetový server - AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

Ing. Jindřich Ekart

Již od září 1999 mohou návštěvníci internetového serveru SILVARIUM denně nalézt na titulní straně pravidelné zpravodajství z oborů lesnictví, dřevařství a myslivosti. Jedná se o monitor médií České republiky, který obsahuje kromě celostátních titulů a jejich regionálních vydání i regionální deníky, přílohy, magazíny, obecné i odborné týdeníky, čtrnáctideníky a měsíčníky, zpravodajské relace rozhlasu, zpravodajství, publicistiku a diskusní pořady rozhlasových a televizních stanic.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.