Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 7/10

Jesenické horské hole, horní hranice lesa a kosodřevina

Ivan Musil

V dávných dobách pokrýval les či prales naprostou většinu našeho území jako konečný, klimaxový typ přirozeného vývoje přírody a její vegetace. Dosvědčuje to i skutečnost, že člověkem opuštěné území i dnes zarůstá postupně dřevinami – nejprve těmi světlomilnými, pionýrskými – až se plocha, dříve či později, stává opět plnohodnotným lesem. Bezlesé zůstávaly a zůstávají – vedle vodních ploch – pouze malé enklávy stepní, rašeliništní a skalnaté – a také alpinská bezlesí vyšších horských poloh, kde les již (dlouhodobě) existovat nemůže především z důvodů klimatických.

Borovice kleč – kontroverzní dřevina?

Rozhovor s Pavlem Indrou (LČR, s.p.) a Jindřichem Chlapkem (Správa CHKO Jeseníky)

Borovice kleč se stala v Jeseníkách předmětem vleklého sporu mezi ochranáři a lesníky, resp. Správou CHKO Jeseníky a Lesy ČR. Zatímco Správa CHKO Jeseníky poukazuje na nepůvodnost kleče a její negativní vliv na vysokohorskou faunu a floru a prosazuje její redukci, Lesy ČR vyzdvihují její půdoochrannou a krajinotvornou funkci a zásadně nesouhlasí s plošným odstraňováním klečových porostů. Výsledkem rozdílných pohledů na management kleče je těžko dosažený konsensus o jejím odstranění v nejcennějších partiích Jeseníků. Zástupcům obou zmíněných organizací jsme položili otázky týkající se nejen rozsahu, způsobu a nákladů na redukci klečových porostů, ale také současného zdravotního stavu porostů či vývoje stanoviště po odstranění kleče.

Rod Bartoňů-Dobenínů - Historie a současnost šlechtických lesních majetků

Rozhovor s Josefem Marianem Bartoněm-Dobenínem, majitelem firmy Statky Bartoň a lesním správcem Přemyslem Havelkou

Lesní majetky patřící šlechtě mají pozoruhodnou historii, neméně zajímavá je ale i současnost a pohled na stávající lesnické hospodaření. Možnost se alespoň letmo seznámit s těmito významnými soukromými majetky vám přinášíme prostřednictvím rozhovorů s potomky šlechtických rodů a správci jejich lesního majetku. Další ze série rozhovorů se uskutečnil na majetku rodu Bartoňů-Dobenínů v Novém Městě nad Metují.

Trh s dřívím poptávka po dříví převyšuje nabídku

Anketa Lesnické práce

Propad cen dříví, který se v největší míře projevil v roce 2008, byl do značné míry způsoben převisem nabídky nad poptávkou. Tato situace byla způsobena kalamitami a rozvojem ekonomické a hospodářské krize. V letošním roce postupně dochází k převyšování poptávky po jehličnatém dříví nad nabídkou. Výsledkem je růst cen a obavy dřevozpracovatelů v celém středoevropském regionu o dostatečné zásobování provozů.

Na hodnocení situace na trhu s dřívím jsme se zeptali lesníků z řad majitelů lesů, lesnických firem a dřevozpracovatelů.

- Jak hodnotíte aktuální situaci trhu s dřívím v České republice? (vývoj dodávek, exportu, cen atd.)

Úvodník

Vážení čtenáři,

až se Vám do rukou dostane toto číslo Lesnické práce, bude již červenec, první měsíc školních prázdnin, na které se děti tolik těšily, první měsíc nového čtvrtletí, kterého se pracovníci dřevozpracujících podniků většinou obávali. V České republice (ale i v sousedních státech) je nedostatek surového dříví. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a tento rozdíl je tak výrazný, že ceny zejména smrkové pilařské kulatiny se utváří zcela bez ohledu na vývoj cen řeziva.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.