Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 09/07

Dobrou chuť

Filé z divočáka marinované v červeném víně

600 g zvěřiny z černé (hřbet), dvě lžíce lesního medu, 200 ml červeného vína, jedna lžíce drceného barevného pepře, pět podrcených jalovčinek, sůl, 50 ml oleje, dvě lžičky hotové jíšky, větvičky čerstvého rozmarýnu, bramborové noky, zelená petrželka.

Úvodník

Vážení čtenáři,
nemusíme se vzájemně přesvědčovat o tom, že myslivost je velmi složitá a náročná oblast lidské činnosti a pro mnohé naše spoluobčany je její podstata těžko pochopitelná. Aktuálním důkazem je tvorba Evropské charty o lovu a biodiverzitě. Naši zástupci v expertní skupině při Stálém výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy museli vynaložit mnoho energie, aby vysvětlili členům pracovní skupiny, připravujícím text Charty, podstatu myslivosti v našem pojetí. Nicméně stále zůstala určitá část členů pracovní skupiny, kteří vnímají zvěř pouze jako předmět lovu a sportovního vyžití a naše pojetí myslivosti jako komplexního hospodaření se zvěří v intenzivně hospodářsky využívané krajině nejsou schopni pochopit.

Využijeme pro myslivost peníze z Evropské unie?

Pavel Kříž

Další příležitost získat finanční prostředky z EU na podporu různých činností je tu! Dokážeme v období let 2007-2013 včas zareagovat a využít je v myslivosti? O této možnosti se dosud v mysliveckých kruzích mnoho nemluvilo.

Jak jsme získali dotaci EU? Nebylo to tak složité ...

V červencovém čísle Světa myslivosti jsme informovali o myslivecké slavnosti v Nové Roli (dále slavnost), kterou již několik let pořádá karlovarská prefektura Řádu sv. Huberta. Letošní ročník slavnosti byl výjimečný tím, že se organizátorům podařilo zajistit nemalé finanční prostředky z jednoho z fondů Evropské unie. Na to, co bylo potřeba udělat pro to, aby byla žádost o jejich poskytnutí úspěšná, jsem se zeptal MUDr. Tadeáše Maślanky z karlovarské prefektury a současně jednoho z členů organizačního výboru pro přípravu slavnosti.

Pozor na škody působené zvěří na slunečnici!

Ing. Jiří Kamler, Ph.D., RNDr. Miloslav Homolka, CSc., ing. Radim Cerkal, Ph.D., mgr. Jarmila Prokešová, mgr. Miroslava Barančeková, RNDr. Marta Heroldová, CSc., ing. Jan Dvořák, Ph.D.

V posledních letech se výrazně zvýšily plochy slunečnice, která se začala pěstovat i na méně vhodných lokalitách, kde se zároveň stále častěji dostává do blízkosti lesa, kde má svá stávaniště spárkatá zvěř. Slunečnice přitom z hlediska škod působených zvěří není považována za příliš atraktivní a rizikovou plodinu. Toto hodnocení má reálný základ v tom, že zvěř slunečnici nepoškozuje v době, kdy vytváří semena, takže u ní nevznikají tak markantní škody jako např. u kukuřice. Na druhou stranu však slunečnice patří mezi rostliny, které jsou velmi citlivé na poškození růstového vrcholu a pokud by ji zvěř poškozovala během růstu, mohlo by to mít významný vliv na výnos. Proto jsme se rozhodli ověřit skutečný vliv zvěře na slunečnici na potenciálně ohrožené lokalitě.

Návrat bez návratu? Seminář o návratu velkých savců do střední Evropy

Doc. Ing. Jaroslav Červený, CSc.

Návrat velkých savců do volné přírody přináší řadu problémů nejen v ČR, ale i v ostatních státech střední Evropy. Společným znakem tohoto regionu je to, že v něm člověk téměř všude vytvořil kulturní krajinu a původní nebo přírodě blízké ekosystémy, které jsou pro výskyt velkých savců nejvhodnější, zůstaly pouze ostrůvkovitě roztroušené na prostorově velmi omezených územích. Navíc lidé z valné většiny dotčeného území si za několik set let absence velkých savců odvykli jejich přítomnosti a s jejich návratem se nedokáží vyrovnat.

Rarita roku IV. kolo

V době uzávěrky IV. kola soutěže Rarita roku 2007 se letní prázdniny přehouply do druhé poloviny a stejně tak tomu bylo i případě našeho klání o „nejneobvyklejší“ trofej. V aktuálním kole porotci hodnotili 39 trofejí.

Podle jakých ceníků lovit dospělé kňoury při poplatkovém lovu?

Ing. Vladimír Chramazda a Ing. Tibor Lebocký

Oborní chov černé zvěře má na Slovensku i v ČR bohatou tradici. Obory zakládané speciálně pro černou zvěř v minulosti vznikaly sice málo, ale v současnosti a také v budoucnu jejich rozvoj určitě nebude stagnovat, protože atraktivita lovu divočáků je velká a zájem o něj narůstá nejen u nás, ale i v zahraničí. Tento fakt je „zajímavý“ zejména pro uživatele obor s černou zvěří, jimž může přinést určitý zisk při racionálním obhospodařování chované zvěře a optimalizaci ceníků poplatkového lovu.


Výcvik a lovecké využití dravců

Ing. Vladimír Spejchal

Z předchozích dílů našeho seriálu již víme, jak sokolníci dělí dravce podle jejich loveckých vlastností a jak byli dravci pro sokolnictví získáváni v minulosti a dnes (Svět myslivosti č. 5 a 7/2007). V tomto pokračování se budeme věnovat způsobům sokolnického lovu s ohledem na jednotlivé skupiny dravců a krátce se zmíníme o činnosti předcházející lovu, tedy o výcviku dravců.

Sokolnický festival 2007

Bc. Marcela Medková

Ve dnech 14. a 15. července t. r. se v Anglii, u města Reading v hrabství Berkshire, uskutečnil první Sokolnický festival (The Festival of Falconry). Jeho hlavními organizátory byly International Wildlife Consultans spolu s Mezinárodní asociací pro sokolnictví a ochranu dravců (International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey, I. A. F.) a nemalou měrou se na pořadatelství podílel také Emirates Falconers Club (Sokolnický klub Spojených arabských emirátů). A protože jedním z pořadatelů byla I. A. F., staly se jejím prostřednictvím spolupořadateli také státy a kluby sdružené v této organizaci, které se v nebývalém počtu festivalu zúčastnily.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku