Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 10/07

Stavy černé zvěře: vrcholu jsme ještě nedosáhli

Odstřel černé zvěře klesl mezi roky 2004 a 2006 o polovinu, což by mělo signalizovat celkový úbytek druhu. „Stavy divočáků na našem území však dlouhodobě rostou a i nadále se budou zvyšovat,“ tvrdí uznávaný odborník na populační dynamiku prof. MVDr. Emil Tkadlec, CSc., působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Exponenciální růst, který zjistil u prasete divokého, je v ekologii populací neobvyklý jev. Nejen to bylo dobrým důvodem k tomu, abychom prof. Tkadlece požádali o rozhovor.

Kdeže loňské výřady jsou ... (II.)

V únorovém Světě myslivosti jsme zveřejnili výsledky ankety o kolísání stavů černé zvěře v uplynulých letech včetně prognózy pro letošní rok. Vesměs všichni respondenti předpověděli pro rok 2007 nárůst početnosti divočáků, vyplývající především z jejich výhodných životních podmínek (velmi mírná zima 2006/2007, semenný rok dubu a buku v mnoha oblastech republiky atd.). Po půl roce jsme se obrátili na tři ze čtyř původních respondentů (ing. Petr Ziegrosser, mgr. Martin Sedliský a ing. Roman Urbanec, Ph.D.) a na dva respondenty nové s dotazem, jak se vyvíjí početnost černé zvěře v letošním roce a jak by na ni měli reagovat myslivci.

Myslivecká statistika 2006/2007

Ing. Josef Konvalinka

Dne 8. srpna t. r. zveřejnil Český statistický úřad výkaz výsledků mysliveckého hospodaření Mysl 1-01 o honitbách, stavu a lovu zvěře za rok 2006, tj. za období od 1. 4. 2006 do 31. 3. 2007. Jde o souhrnný výkaz všech honiteb ČR, včetně honiteb v národních parcích, tj. honiteb v oboru působnosti jak Ministerstva zemědělství, tak Ministerstva životního prostředí. V případě základních údajů o honitbách (výměry honebních pozemků, způsob obhospodařování honiteb, početních stavů psů s loveckou upotřebitelností) došlo k mírnému nárůstu vykazovaných údajů, v klasifikaci honiteb se neobjevily významnější změny. Zajímavější jsou výsledky mysliveckého hospodaření se zvěří, zejména o lovu, zazvěřování a jarních kmenových stavech.


Energetické plodiny a černá zvěř

Ing. Petr Ziegrosser

Na území Německa je v současné době v provozu údajně 4000 zařízení na spalování biomasy. Nejvíce jich je v Bavorsku a v Bádensku–Würtenbersku. Počítá se s tím, že do r. 2010 se zvýší počet těchto zařízení na 10 000. V této souvislosti narostou plochy tzv. energetických plodin na celkovou výměru 2-2,5 milionu hektarů. Značná část těchto ploch bude oseta kukuřicí. Jen meziroční nárůst ploch kukuřice v Německu v porovnání let 2005 a 2006 činí 107 %! A jak známo, tam, kde je kukuřice, je i černá zvěř ...

Kam se ubírá výzkum zvěře? - Zamyšlení nad XXVIII. kongresem IUGB

Doc. RNDr. Petr Koubek, CSc., a doc. ing. Jaroslav Červený, CSc.

Ve dnech 13.-18. srpna t. r. se ve švédském městě Uppsala uskutečnil XXVIII. kongres Mezinárodní unie biologů zvěře (International Union of Game Biologists, IUGB). Tato významná akce, která se koná ve dvouletých intervalech, přinesla zajímavé poznatky z biologie různých druhů zvěře z celého světa a současně potvrdila trendy současného výzkumu.

Seminář o biologii a chovu zvěře v Braniborsku

Doc. ing. Pavel Hell, CSc.

Na základě pozvání Braniborského zemského mysliveckého svazu jsem měl příležitost zúčastnit se semináře uspořádaného dne 1. září t. r. v malém městečku Beelitz jihovýchodně od Berlína.

Možnost získání dotací pro myslivost: Operační program životní prostředí – prioritní osa 6

Pavel Kříž

V zářijovém Světě myslivosti jsme přinesli obecné informace o možnostech získání finančních prostředků z EU v letech 2007-2013 prostřednictvím tzv. operačních programů. V tomto článku se budeme zabývat osou 6 Operačního programu životní prostředí (dále OP ŽP), zřízeném k podpoře projektů usilujících o zastavení poklesu biodiverzity a zvýšení ekologické stability krajiny. Lze předpokládat, že realizace projektů snad ze všech oblastí této osy bude mít pozitivní dopad i na myslivost. I když myslivci asi nebudou přímými žadateli o podporu, jsou často začleněni různými způsoby v subjektech, které tuto možnost mohou využít a mohou se uplatnit při realizaci projektů. 


S Kornitolem proti ohryzu

Ing. Dalibor Pačes

Blíží se doba, kdy většinu pěstitelů ovoce a vinné révy bude trápit představa „nájezdů“ zvěře na jejich sady, ovocné plantáže a vinice. Přinášíme návod, jak účinně předejít škodám ohryzem s pomocí osvědčeného repelentního přípravku Kornitol.

Rarita roku – V. kolo

Předposlední kolo základní části soutěže Rarita roku 2007 přineslo dosud nejvyšší počet přihlášených trofejí. Porotci měli těžkou práci, neboť v tomto kole se sešel skutečně velký výběr parožních abnormalit. Desítku nejlepších trofejí si můžete prohlédnout na protější stránce.

Na špičce v chovu mufloní zvěře

Ing. David Vaca, Ph.D.

Před 50 lety, v zimě r. 1957, byl v honitbě Chvalov v okrese Ústí nad Labem uloven kapitální muflon, v r. 1960 uznaný jako nejsilnější mufloní trofej světa. Tato trofej upevnila postavení našich chovů ve světovém měřítku a výrazně se zapsala do povědomí myslivecké veřejnosti. Starší myslivci si určitě vzpomenou na mohutné, pravidelné toulce, které mohli vidět např. na celostátní myslivecké výstavě v Brně v r. 1965. Pro mladší nechť je tento článek informací o půlstoletí staré události a možná i podnětem k zamyšlení nad tím, jakým směrem se za 50 let posunul chov mufloní zvěře.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku