Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 1/01

DEGRADACE LESNÍCH PŮD

Ing. Vladimír Hynek, CSc. - Ministerstvo životního prostředí, odbor ochrany lesa

Motto: Usnesení vlády č. 532 ze dne 31. května 2000 ke Zprávě o vývoji škod působených imisemi na lesních porostech a o možnostech snížení rozsahu těchto škod, bod III/2: Vláda ukládá ministru životního prostředí zpracovat ve spolupráci s ministry zemědělství a spravedlnosti a vládě do 30. června 2001 předložit návrh komplexního a systémového řešení směřujícího k zastavení degradace lesních půd vlivem imisí (zejména s ohledem na setrvačnost působení škodlivin zanesených imisemi do půdy) a návrh systémového řešení náhrad škod působených imisemi vlastníkům lesů tak, aby na finančním zajištění navržených řešení byli zainteresováni především emitenti.

KLOKOČNÁ - OBJEKT ZAŘIZOVANÝ NOVOU METODOU HOSPODÁŘSKÉ ÚPRAVY LESŮ

Klokočná dostala důvěru i šanci

Ing. Vladislav Ferkl - Ministerstvo životního prostředí, odbor ochrany lesa

Jedním z výstupů snahy odboru ochrany lesa MŽP o zakotvení nového, ekologičtějšího pojetí lesního hospodářství pevněji do lesnického provozu je i zadání, které ukládá vypracovat novou metodiku hospodářské úpravy pro strukturálně bohaté lesy. Prvním podnětem k realizaciaci úkolu byla potřeba nového pojetí lesních hospodářských plánů pro národní parky. Avšak vyvíjená metodika by měla být provozně použitelná i všude tam, kde se nové aspekty přírodě blízkého způsobu obhospodařování lesa systematicky uplatňují a kde je dosavadní způsob taxace nevhodný. Řešením byl pověřen Ústav pro výzkum lesních ekosystémů, s. r. o. (IFER Jílové u Prahy). Ing. Martin Černý, CSc., jako představitel kolektivu řešitelů, informuje o strategii a postupu prací na tomto úkolu v jednom z dalších článků tohoto vydání Lesnické práce.

METODA INTEGROVANÉ HOSPODÁŘSKÉ ÚPRAVY LESŮ V LESÍCH S BOHATOU STRUKTUROU

uplatněná v pilotním projektu na lesnickém úseku Klokočná

Martin Černý, Jiří Zahradníček, Jan Pařez - Ústav pro výzkum lesních ekosystémů, s. r. o. (IFER)

Změny v chápání funkcí lesa probíhající v současné době povedou v příštích padesáti letech k výrazným změnám v evropských lesích i v lesním hospodářství. V hospodaření se zvýší důraz na přírodní hodnoty; vzroste rozloha chráněných lesů; změní se druhová a věková skladba lesa a jeho celková diverzita. Lesní hospodářství se odklání od lesů pasečných a směřuje k podpoře přírodních procesů v lesních společenstvech a k výraznému zvýšení podílu přírodě blízkých lesů. To vyvolává potřebu nové metody hospodářské úpravy lesů, která by při přechodu na nový způsob hospodaření v lesích hrála klíčovou roli. V některých evropských zemích (např. v Německu) je tato systémová změna již v pokročilém stadiu vývoje a platí v nich nové směrnice pro zařizování lesů. Základním smyslem a cílem těchto změn je otevření cesty k obhospodařování lesa podle modelu polyfunkčního lesního hospodářství, které v maximální míře využívá přírodních procesů a zajišťuje nepřetržitou existenci lesa.

MIMOPRODUKČNÍ FUNKCE LESA VE VZTAHU K PROGRAMU 2000 s.p. LESY ČR

RNDr. Jiří Stonawski - Lesy ČR, s. p., Hradec Králové

O tom, že les je jednou z nejdůležitějších složek naší krajiny a životního prostředí vůbec, snad žádný rozumně smýšlející člověk nepochybuje. Diskuse však může nastat v případě, když se budou jednotlivci či skupiny snažit definovat jeho jednotlivé funkce. Odborníci různých směrů budou mít mnoho úhlů pohledu, z nich vyplývajících definic. Vůči jakémukoliv členění funkcí lesa pak lze samozřejmě vznést řadu připomínek. Všechna členění funkcí lesa jsou také pouze členění relativní, neboť jednotlivé funkce se navzájem prolínají, podmiňují a doplňují.

VSTUP DO EVROPSKÉ UNIE, NATURA 2000 A LESNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

RNDr. Petr Roth, CSc. - Ministerstvo životního prostředí

Vstup do EU se výrazně přiblížil a spolu s ním i povinnost transponovat komunitární legislativu a především ji začít naplňovat v praxi. Stále častěji se proto diskutují i povinnosti v podoblasti ochrany přírody. Ty jsou dány - kromě problematiky obchodování s přírodninami podle tzv. úmluvy CITES, která je ošetřena několika nařízeními EU, a problematiky zoologických zahrad - především dvěma klíčovými směrnicemi Evropských společenství: Směrnicí o ochraně volně žijících ptáků, tzv. směrnice o ptácích (79/409/EHS), a Směrnicí o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, tzv. směrnice o stanovištích (92/43/EHS).

SCHWARZENBERSKÝ PLAVEBNÍ KANÁL NA ŠUMAVĚ

Redakce

Dne 21. září 2000 uspořádala Česká lesnická společnost ve spolupráci s Lesy ČR, s. p., Lesní správou Vyšší Brod, celostátní exkurzi zaměřenou na prohlídku nově zrekonstruovaných a zpřístupněných úseků Schwarzenberského plavebního kanálu. Připomněla tak i život jeho geniálního stavitele Ing. Josefa Rosenauera. Účastníci navštívili Svatotomášskou část plavebního kanálu a turisticky velmi atraktivní spáditý úsek pod Morau na rakouské straně. Pořadatelé pro ně připravili také ukázky plavení dřeva. Průvodcem celou akcí byl Ing. Hynek Hladík z oblastní správy toků LČR Benešov. U příležitosti konání této akce si proto stručně připomeňme historii plavebního kanálu a osudy Ing. Josefa Rosenauera.

PŮSOBENÍ PROF. JOSEFA OPLETALA V RUMUNSKÉ BUKOVINĚ

Ing. Jiří Truhlář, CSc., Ing. Jiří Šilhánek - Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny

Ve dnech 24. až 30. srpna 2000 se uskutečnila odborná exkurze českých lesníků do rumunské části Bukoviny na téma Po stopách lesnické činnosti Prof. Josefa Opletala. Účastnili se jí pracovníci Lesů České republiky, s. p., Lesního závodu Židlochovice a Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Náplň exkurze připravili pracovníci Lesního ředitelství Suceava a Experimentální a výzkumné stanice pro pěstování smrku Campulung Moldovenesc.

K SEDMDESÁTINÁM ING. JAROSLAVA MENTBERGERA

Vladislav Jančařík

V prosinci minulého roku se dožil v plné svěžesti a tvůrčí činnosti náš přítel, kolega a významný pracovník v ochraně lesa i v rozvoji a používání pesticidních přípravků v lesním hospodářství, zemědělství i v dalších oborech, Ing. Jaroslav Mentberger.

OBHOSPODAŘOVÁNÍ MALÝCH LESNÍCH MAJETKŮ - V.

Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc. - Lesy města Rokycany, s. r. o.

Bezplatné poskytování služeb odborných lesních hospodářů vlastníkům lesa o výměře do 50 ha představuje významnou formu podpory hospodaření v malolesích a zvýšení jeho odborné úrovně. Podrobnosti o zřizování a výkonu funkce odborného lesního hospodáře stanoví lesní zákon č. 289/1995 Sb. v § 37.

SOCIÁLNÍ POLITIKA V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ

redakce

Ve čtvrtek 9. 11. 2000 uspořádala Česká lesnická společnost, pobočka v Hradci Králové, ve spolupráci s LČR, s. p., celostátní seminář “Sociální politika v lesním hospodářství”. Setkání probíhalo v prostorech kongresového centra SILVIA za účasti asi 60 zástupců firem podnikajících v lesnickém sektoru a resortních odborových organizací. Téma semináře bylo zaměřeno na citlivou oblast vztahů zaměstnavatelů a zaměstnanců. Přednesené příspěvky představily problematiku sociální politiky z obou stran zájmového pole.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.