Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 10/01

LES VE ŠKOLE, ŠKOLA V LESE

Ing. Jan Duha, Mgr. Eva Dlabolová - Lesy ČR, s. p., Hradec Králové

Srpnové číslo Lesnické práce přineslo na deseti stranách několik článků věnovaných komunikaci lesníků s veřejností. Stalo se tak mimo jiné proto, že stejnému tématu se věnovali 22. června v Hradci Králové účastníci IV. Sněmu lesníků České republiky. Kdo si prostudoval jednotlivé články, mohl konstatovat, že lesníci vnímají komunikaci s veřejností jako jeden z předpokladů pro zlepšení prestiže jejich povolání. V současné době však konají teprve první kroky pro realizaci svých představ.

LESNICKÉ PROJEKTY - PROGRAM PHARE

Projekt přeshraniční spolupráce - Program Phare CBC (Cross Border Cooperation) - byl zahájen v roce 1994 k podpoře činností přeshraniční spolupráce v regionech střední a východní Evropy, které sousedí s členskými zeměmi Evropské unie. V rámci CBC Phare Evropská komise podporuje (spolufinancuje) vybrané projekty v příhraniční oblasti i na území České republiky.

HARVESTOROVÉ TECHNOLOGIE V LESNÍCH POROSTECH III.

Prof. Dr. Adolf Schlaghamerský - Fachbereich Forstwirtschaft Göttingen

V současné době nabízejí téměř všichni výrobci harvestorů počítačem řízené měřicí a vyhodnocovací systémy, které vypočítávají zpracované objemy vyrobených sortimentů podle druhů dřeviny, tloušťkové třídy a kvality. Tyto údaje jsou zaznamenány v přehledném výtisku o výrobě dříví počítačem zadávací firmy. Po ukončení těžebního úkolu jsou všechny potřebné údaje uloženy na disketě nebo na paměťové kartě v kabině řidiče harvestoru. Disketa a karta slouží k dalšímu zpracování pomocí osobního počítače (PC), nebo pomocí EDV (elektronické zpracování dat) u podnikatele či zadávací firmy. Měřicí a řídicí (MŘ) systém slouží ke kontrole vyrobeného množství dříví harvestorem s naměřeným množstvím dříví u spotřebitele.

PŘICHÁZÍ VALMET 801 COMBI

Ing. Jan Sádlík

Hledání možností, jak snížit náklady, neustále pokračuje. Valmet 801 Combi (kombinuje harvestor a vyvážecí soupravu) by mohl být dalším důležitým krokem v rozvoji lesnictví. Společnost Partek Forest se v minulosti, za úzké spoluráce s Sydved, Stora Enso, Holmen a dalšími, zapojila do několika podobných projektů, které v nejbližší budoucnosti přinesou zajímavé výsledky. V současnosti se testují různé varianty, na nichž má Valmet zásadní podíl.

PO STOPÁCH LOTHARA

Ing. Pavel Filip - ředitel Lesního úřadu Děčín

Odborná exkurze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) do Bádenska-Württemberska (dále jen B-W) nebyla zdaleka první, která do lesů tohoto německého spolkového státu směřovala. Nejen z toho důvodu, že B-W je nadprůměrně lesnatou spolkovou zemí, ale především proto, že zdejší lesníci nám mají skutečně vždy co ukázat.

DŘEVORUBEC 2001

Oto Lasák

Ve dnech 23. - 25. srpna 2001 proběhlo v okolí Oravské přehrady 5. společné mistrovství českých a slovenských dřevorubců. Od roku 1993 jsou pořadateli český a slovenský stálý organizační výbor. Po dvou letech - naposled v krkonošské Svobodě nad Úpou - se postupující z jednotlivých kvalifikací sešli v okresním městě Námestovo, které patří k významným slovenským letoviskům. Do bojů o titul se kvalifikovalo vždy 12 dospělých a 4 učni z každé země.

 

KNIŽNÍ NOVINKY V KNIHOVNĚ VÚLHM

Ing. Robert Klán, Mgr. Eva Krupičková

Jedním z nejaktuálnějších přírůstků knihovny VÚLHM jsou sborníky z lesnických akcí, konaných v průběhu června a července.

Examples of ecologically justified forest management in Czechia. Basic information for the Pro Silva Europa Committee Workshop 2001. (Příklady ekologického lesního hospodářství v České republice. Základní informace pro setkání výboru Pro Silva Europa.) Brno, 11 - 15 June 2001. 60 s. ISBN 80-86461-10-6.

 

KRUŠNOHORSKÉ LESY, A. S.

Společnost Krušnohorské lesy, a. s. vznikla k 1. 11. 1992 transformací státního podniku Severočeské státní lesy Teplice, vyčleněním bývalých lesních závodů Klášterec, Janov, Litvínov, Stavebního závodu Dubí a Závodu lesní techniky Chomutov. V současné podobě společnost funguje od roku 1997, kdy došlo k zásadní reorganizaci a zefektivnění organizační struktury.

 

PRŮMĚRNÉ CENY DŘÍVÍ ZA III. ČTVRTLETÍ

Ing. Jan Sádlík

Skončila doba prázdnin a dovolených, je za námi také třetí čtvrtletí.

Jako každý rok, tak i letos se doba letních dovolených odrazila na nevyrovnanosti dodávek surového dříví. Na pokles množství dodávaného dříví si stěžuje mnoho pilařských závodů. Opakuje se tak situace z loňského roku a let minulých, kdy na jaře byl na trhu se surovým dřívím přetlak a v létě se těžilo méně.

AKTUÁLNÍ STAV NA TRHU SE DŘÍVÍM - ŘÍJEN 2001

Ing. František Dejnožka

Na počátku IV. čtvrtletí vznikla na trhu se dřívím z mnoha důvodů velmi nepřehledná situace. Hlavní příčinou určitého nestandardního stavu je stále doznívání kalamity z roku 1999, především u zpracovatelů pilařské kulatiny. Problémy s prodejem jejich produktů jsou veliké a zásoby, zejména listnaté produkce, vážou značné finanční prostředky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.