Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 8/01

VLIV PRACOVNÍ POLOHY PŘI ZALESŇOVÁNÍ NA VNÍMÁNÍ SVALOVÝCH BOLESTÍ

Ing. Michal Pernica, RNDr. Vladimír Šedivý, CSc. - Fakulta lesnická a dřevařská MZLU Brno

Lesní hospodářství stále ještě patří mezi průmyslová odvětví s vysokým podílem ruční práce. Pro toto odvětví je také typický průběh pracovního procesu za měnících se přírodních podmínek, což klade nemalé požadavky na pracovníky z pohledu fyzické a také duševní odolnosti a připravenosti. Nevhodné pracovní polohy těla a jejich částí způsobují posturální stres, a spolu s nepříznivými klimatickými a přírodními podmínkami mají negativní dopad na pracovníky, což vede ke snížení výkonnosti a nárůstu pracovních úrazů. V našem šetření jsme se konkrétně zaměřili na profesi dělníka v pěstební činnosti při umělé ruční obnově lesa a při zalesňování.

ÚNOSNÉ STAVY ZVĚŘE A PŘIROZENÁ OBNOVA JEDLE BĚLOKORÉ

Ing. Jiří Konopáč - LČR, s. p., LS Třebíč

Přibližně 6 km jižně od Třebíče v lokalitě spravované Lesní správou Třebíč se nachází přírodní rezervace Hošťanka. Nejvyšší bod tohoto komplexu různě starých lesních porostů dosahuje nadmořské výšky 573 m. Celková výměra rezervace je 54 ha. Zastoupení jedle bělokoré v jednotlivých porostech je 40 - 80 %. Jedná se o mimořádně cenné území s přirozenou obnovou jedle, sloužící jako zdroj nenahraditelného genetického materiálu i pro okolní porosty.

LESNÍCI O ELMII WOOD 2001

Ing. Vladimír Krchov, Ph.D.
vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody, LČR, s. p., Hradec Králové

Z mnoha podnětů letošní Elmie si dovolím zmínit tři.

VALNÁ HROMADA EVROPSKÉ ASOCIACE PODNIKATELŮ V LESNICTVÍ

Oficiální zpráva - překlad Ing. Jiří Kořínek, ČAPLH

Druhé valné hromady Evropské asociace podnikatelů v lesnictví (ENFE), která se konala v rámci výstavy Elmia Wood 2001 v Jönköpingu dne 8. června 2001 (Stora Hotel) se zúčastnili zástupci podnikatelských svazů z dvanácti evropských zemí.

IRSKÉ LESNICTVÍ

Ing. Jiří Kořínek - Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství

Irsko téměř nikdo nepovažuje za lesnicky zajímavou zemi. Je známé jako “zelený ostrov” s pastvinami plnými ovcí a krav. Ale o tom, že je Irsko i z lesnického pohledu přitažlivé, jsme se mohli přesvědčit při květnové návštěvě, organizované Irskou asociací podnikatelů v lesním hospodářství (IFCA).

LIGNA PLUS HANNOVER 2001

Ing. Jan Sádlík

Dřevo prožívá boom. To ukázala LIGNA plus 2001 zcela zřetelně. Dřevo jako materiál se těší větší oblibě než kdy předtím. Tomu odpovídají i pozitivní ohlasy vystavovatelů a návštěvníků tohoto světového dřevařského a lesnického veletrhu. Po dobu pěti dnů prezentovalo 1929 podniků ze 49 zemí na výstavní ploše 145 107 m2 stroje, materiály a služby týkající se lesa a dřeva. I přes zkrácení veletrhu ze šesti na pět dnů si našlo cestu do Hannoveru 110 000 návštěvníků z celého světa.

ODBORNÁ ROZPRAVA KE HRAZENÍ BYSTŘIN V ČR

Redakce

Ve dnech 9. až 11. května 2001 se uskutečnila odborná rozprava ke hrazení bystřin v ČR formou kulatého stolu, zaměřená na hodnocení postavení hrazení bystřin a protipovodňové, protierozní ochrany jejich povodí. Rozpravy se účastnili zahraniční odborníci z ministerstev a správ toků z Rakouska (Roland Bauer, Gernot Fiebiger), Německa (Theo Schlafeer), Švýcarska (Urs Gunzenreiner, Hans-Peter Willi) a pozvaní hosté z ČR. Přímá diskuse byla doplněna odbornou exkurzí na dokončená nebo dokončovaná opatření v oblasti Orlických hor. Celé jednání bylo ukončeno na podniku Lesy ČR, s. p., za přítomnosti jeho vedoucích pracovníků.

OBCHOD DŘÍVÍM NA INTERNETU

Jindřich Ekart

Po čase se opět vracíme k tématu obchodování s dřívím s využitím nejnovějších technologií. V tradičním obchodním styku existují v České republice většinou ustálené vazby mezi dodavateli a odběrateli, kdy si firmy navzájem vyměňují ceníky pouze omezeně a informace o své aktuální nabídce a poptávce nezveřejňují. Spíše existují dlouhodobé smlouvy o odběru nebo dodávkách dříví nebo výrobků ze dřeva. Toto platí především u kulatiny a vlákniny, méně již u řeziva a výrobků ze dřeva. Většina firem a drobných soukromníků řeší problém jak se rychle dostat k informacím o nákupu a prodeji dříví a výrobků ze dřeva, případně potřebují sami tuto informaci co nejrychleji “vypustit do etéru”. Řada z nich využívá klasické plošné a řádkové inzerce v odborném tisku jako je TERRA, TRUHLÁŘSKÉ LISTY apod. Nevýhodou tohoto řešení jsou uzávěrky tištěných médií a z toho vyplývající citelné zpoždění uveřejnění inzerátu. Nabízí se řešení využívat k obchodování dřívím moderní komunikační technologie – internetu. Již déle než rok funguje na českém internetu aplikace pro obchodování dřívím – OBCHOD DŘÍVÍM ONLINE.

ÚROVŇOVÁ VÝCHOVA BOROVÝCH POROSTŮ - VĚDA A PRAXE

Reakce na příspěvek Ing. Luďka Chrousta, CSc., v LP 6/2001

Ing. Miroslav Červený

Článek Ing. Chrousta “Výsledky úrovňové a podúrovňové výchovy borového porostu” (LP 6/2001) vyvolává pochybnosti zejména výkonných lesních hospodářů, pokud porovnají jeho závěr s Programem trvale udržitelného hospodaření v lesích, výchova a obnova lesa - LČR 1997 (dále jen Program). Výsledky výzkumných pokusů nám poskytují cenné exaktní informace, ale ty je třeba využít v určitém porostu na určitém stanovišti a v určitém čase. Tedy uvědomit si všechny souvislosti experimentu a porovnat je s porosty, o které sami pečujeme.

LÝKOŽROUT SMRKOVÝ - ŠKŮDCE HORSKÝCH LESŮ

RNDr. Václav Skuhravý - Entomologický ústav Akademie věd České republiky, České Budějovice

V paměti starších je ještě velká kalamita kůrovce - lýkožrouta smrkového (Ips typographus) v letech 1943 - 1955 v celé střední Evropě po druhé světové válce. Lýkožrout se tehdy vyskytl od Švýcarska a Rakouska až k severnímu Německu a od Rýna na západě až po jižní Polsko a Slovensko a Maďarsko na východě. Podle propočtů a odhadů bylo napadeno více než 30 mil m3 smrkového dříví. Byla to časově druhá, ale svým rozsahem největší kalamita lýkožrouta smrkového v historii. Lýkožrout napadl porosty smrku především v oblastech, kudy prošla válka, a to v nadmořských výškách od 150 do 600 metrů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.