Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 07/07

Mokré sklady - Možné řešení přebytku kalamitního dříví

V souvislosti s letošní větrnou kalamitou se stala aktuální otázka mokrých skladů. Jde o způsob dlouhodobého skladování dříví, který - na rozdíl od některých sousedních zemí - u nás zatím není zcela běžný. Proto chybí jak dostatek informací a zkušeností s budováním a provozem takových skladů, tak jejich administrativní či jakákoli finanční podpora. Přesto se několik větších dřevozpracovatelů a lesnických firem rozhodlo letos mokré sklady vybudovat.

Střední les - Minulost nebo budoucnost?

Jan Kozel, Jiří Remeš

Střední tvar lesa byl v minulosti předmětem zájmu lesníků především při převodu na les vysoký. Lesní porosty sdružující jak výmladkovou, tak semennou stromovou složku se však se změnou vlastnictví staly hospodářsky zajímavé pro některé soukromé i obecní lesní majetky. Pěstování sdruženého lesa na vhodných stanovištích a s odpovídající druhovou skladbou porostu využívá tvořivých sil přírody a je v souladu s  myšlenkami lesnického hnutí Pro Silva. I proto uspořádala Pro Silva Bohemica, pobočka České lesnické společnosti, ve dnech 24. a 25. 5. 2007 v Moravském Krumlově celostátní seminář s názvem Jaká je budoucnost hospodaření ve středním lese? Spolupořadatelem byla společnost Městské lesy Moravský Krumlov, s. r. o., spravující lesní majetek města s porosty v převodu z lesa nízkého na les střední, kde proběhla i exkurze.

Střední les z biologického pohledu

Radim Hédl

Čím je střední les zajímavý z biologického hlediska a jak je to podmíněno specifickými podmínkami prostředí, o tom se pokusí stručně pojednat tento článek. Velmi významné jsou souvislosti s minulým vývojem krajiny a vegetace, a proto jim věnujme pozornost hned v úvodu.

Návrat ke střednímu lesu v lesích města Moravský Krumlov

Dušan Utinek

Město Moravský Krumlov převzalo svůj historický lesní majetek zpět do vlastnictví od LZ Jaroměřice a LZ Židlochovice v roce 1992. Už před zpracováním nového LHP, platného od roku 2000, bylo hlavním úkolem hospodáře zabezpečit trvalost výnosů, jinak řečeno trvalost produkce a trvalost těžebních možností.

Střední les z pohledu taxátora

Vilém Urbánek

Nechci se v tomto příspěvku zabývat principy hospodářské úpravy středních lesů, jen poukáži na některé aspekty, na něž lze při praktikování této „reliktní“ formy obhospodařování lesů narazit. Když jsme před 8 lety s D. Utinkem, tehdejším správcem Městských lesů Moravský Krumlov, hledali vhodné řešení časové a prostorové úpravy nově vznikajícího LHC, principy středního lesa jsme do svých představ promítali spíše jen ideově. Na některá úskalí legislativy a protesty SSL - paradoxně proti nevyrovnanosti těžeb - jsme tehdy ovšem narazili. Např. uvolnění přirozené obnovy v pařezinách před osmým věkovým stupněm nám tehdy schvalovatel plánu nepovolil. Uplatňování principů budování bohatě strukturovaného lesa tím, naštěstí, nezabránil. A skutečnosti, že cesta k funkčnímu etážovému hospodářství bude ještě daleká a složitá, přičemž její výsledky budou už asi posuzovat jiní, jsme si byli už tehdy vědomi.

Vztah poškození bleskem a kůrovci

Emanuel Kula, Wojciech Ząbecki

Na první pohled jsou blesk a kůrovci zcela nesouvisející škodliví činitelé, ale při bližším studiu lze poodhalit některé velice zajímavé souvislosti. Blesk jako stresový a smrtící činitel v lese vytváří po zásahu stromu prostředí vhodné pro vývoj některých podkorních a dřevokazných zástupců hmyzu, čímž se utváří zcela specifická synuzie kůrovců bleskových stromů, z nichž někteří se mohou namnožit a vytvořit kůrovcové ohnisko.

Populační variabilita smrku - přístupy a analýza

Miroslav Zeidler

Neopadavý jehličnan s průběžným kmenem, přeslenitým větvením a kuželovitou korunou, který zná z vlastní zkušenosti téměř každý z nás, není nutné dlouze popisovat. Můžeme připomenout, že rod Picea má v Evropě, Asii a Severní Americe přes čtyřicet druhů. K tomu “našemu” má geograficky nejblíže smrk sibiřský (Picea obovata) a smrk východní (P. orientalis). S oběma zmíněnými příbuznými je možné se setkat více na východě, v oblasti tajgy a Kavkazu. Na našem území je domácí jen druh jediný, a tím je smrk ztepilý (Picea abies (L.) Karst.)

Schweighofer Prize 2007

Ocenění za inovaci v oblasti lesnictví a dřevařství uděluje rodinná firma Schweighofer od roku 2003 ve dvouletých intervalech a ve čtyřech kategoriích. Schweighofer Prize je ocenění nejvýznamnějších vědeckých objevů a dalších přínosů pro zpracování dřeva a lesnictví. Motto Dřevo potřebuje nové myšlenky výstižně vyjadřuje snahu rodiny Schweighoferů motivovat a oceňovat nejvýznamnější inovační počiny týkající se produkce, zpracování a využití dříví.

Naučná stezka v krovech černokosteleckého zámku

Jan Řezáč

Při příležitosti otevření studijního okruhu krovem zámku v Kostelci nad Černými lesy uspořádala Fakulta lesnická a environmentální ČZU Praha dne 17. května 2007 seminář na téma Historické a současné dřevěné konstrukce. Seminář vytvořil příležitost k setkání odborníků, kteří různými způsoby přispívají k rozvoji těchto tradičních oblastí lidské činnosti, aby se tak podělili o své zkušenosti.

Jak slouží veřejnosti - Vojenské lesy a statky?

Vladislav Seidl

Vojenské lesy a statky ČR, s. p., (VLS) v souvislosti s postupným zpřístupňováním okrajových částí vojenských újezdů široké veřejnosti věnují stále větší pozornost prezentaci přírody, lesního hospodářství, podniku samotného, výstavbě zázemí a pořádání tematických exkurzí nebo seminářů pro návštěvníky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.