Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 8/12

Mapování biotopů AOPK ČR a lesnická typologie

Jaroslav Pipek, Veronika Oušková

Mapování biotopů, resp. přírodních stanovišť, je rozsáhlým projektem dlouhodobě zajišťovaným AOPK ČR v rámci sledování stavu biotopů a druhů ve vztahu k plnění zákonných povinností vůči Evropské komisi. Mimoto se jedná o tvorbu velmi významného centralizovaného a metodicky jednotného zdroje informací o biodiverzitě na území ČR. Mapování biotopů v lesích je však možné do jisté míry považovat za činnost podobnou typologickému mapování.

ICP Forests, úroveň I – výsledky sledování v České republice v roce 2011

Petr Fabiánek, Kateřina Hellebrandová

Program ICP Forests – Mezinárodní kooperativní program sledování a vyhodnocování vlivu znečištění ovzduší na lesy je realizován pod záštitou Evropské hospodářské komise při OSN již od roku 1986. Jsou do něj zapojeny všechny evropské země společně s USA a Kanadou a je řízen Programovým koordinačním centrem (PCC) v Hamburku. V roce 2011 naplňoval tento program současně také cíle projektu FutMon programu LIVE plus Evropské komise. Hlavním cílem tohoto programu je monitorovat v evropských zemích stav lesa ovlivněný dlouhodobým působením znečištění ovzduší. Podle intenzity a plošného rozsahu tohoto monitorování se v tomto programu rozlišují dvě úrovně (úroveň I a II).

Je pěstování výběrného lesa v podmínkách ČR reálné?

Ladislav Šimerda

Dosažení cíle výběrného lesa je snem každého lesníka. Představuje obvykle tvůrčí úsilí několika generací lesních hospodářů, nekončící ani po 80 letech převodu, v případě úspěšnosti pak s nepřetržitým procesem biologické autoregulace přírodních procesů.

Péče o genové zdroje lesních dřevin v podmínkách VLS ČR

Jaroslav Kobliha, Jan Stejskal, Milan Lstibůrek, Pavel Češka

Katedra dendrologie a šlechtění lesních dřevin FLD ČZU v Praze zahájila intenzivní spolupráci s VLS ČR, s.p., jejímž předmětem bylo metodické vedení při hospodaření se zdroji reprodukčního materiálu lesních dřevin. Tato smluvní spolupráce probíhala v letech 2007–2010 a rozvinula se do podání společného návrhu výzkumného projektu Technologické agentury ČR (TAČR) v programu Alfa pod názvem Využití genových zdrojů lesních dřevin pro zachování biologické rozmanitosti a obnovu lesa pro Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Větrná kalamita u Městských lesů v Hradci Králové

Rozhovor s Milanem Zerzánem, ředitelem Městských lesů Hradec Králové

Na počátku července zasáhl lesy v Královéhradeckém kraji orkán, který způsobil na lesních porostech nemalé škody. Patrně nejvíce zasaženým majetkem byly Městské lesy Hradec Králové, kde se k běžným obtížím při likvidaci kalamity přidala i nutnost intenzivní komunikace s Hradečany, kteří jsou zvyklí příměstské lesy intenzivně využívat k rekreaci.

V porostní mapě převládá žlutá a červená barva

Rozhovor s Milanem Sukem, ředitelem divize Karlovy Vary VLS ČR, s.p.

Karlovy Vary jsou „nejchudší“ divizí Vojenských lesů a statků. Následující rozhovor přináší informace o důvodech tohoto stavu a z nich plynoucích problémů, se kterými se musí divize vyrovnat, ale i o mysliveckém hospodaření na rozlohou největší honitbě Vojenských lesů a statků.

Zlepšení ekologické stability v NPR Králický Sněžník

Rozhovor s Jiřím Eichlerem, lesním správcem LS Hanušovice LČR, s. p.

V roce 2009 započal tříletý projekt Lesů ČR, s.p., s cílem zlepšit ekologickou stabilitu porostů v NPR Králický Sněžník. Projekt v hodnotě více než 6 milionů korun byl finančně podpořen částkou 3 468 000 Kč prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí – oblast podpory 6.3. Obnova krajinných struktur. Důvody vzniku projektu, jeho cíle a průběh samotné realizace přináší následující rozhovor.

Nový ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti

Rozhovor s Bohumírem Lomským, ředitelem VÚLHM, v.v.i.

V dubnu tohoto roku proběhla volba ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., ve které zvítězil Bohumír Lomský a nahradil dosavadního dlouholetého ředitele ústavu Petra Zahradníka. V červnu nového ředitele jmenoval do funkce ministr zemědělství. Na vytyčené cíle, směrování ústavu v době krize či názor na některé lesnické otázky jsme se nového ředitele zeptali v sídle ústavu ve Strnadech.

Úvodník 8/2012

Vážení čtenáři Lesnické práce,
určitě Vás nemusím přesvědčovat o tom, že úspěšná obnova lesa je naším prvořadým profesním zájmem. Společným cílem je, abychom příští generaci předali kvalitní lesní porosty, plnící nejen produkční, ale i důležité mimoprodukční funkce.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.