Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 07/08

Jelenáři si připomněli Franze Vogta a jeho oboru

Redakce

Ve dnech 28.–29. května t. r. se v Jílovém u Děčína sešli jelenáři z celé ČR a ze Slovenska, aby si připomněli výročí vzniku legendární jelení obory na Děčínském Sněžníku. Dvoudenní seminář „80 let od založení Vogtovy obory na Děčínském Sněžníku a vliv výživy na kvalitu jelení zvěře“ uspořádal Okresní myslivecký spolek ČMMJ Děčín ve spolupráci s Lesy České republiky, s. p., a redakcí časopisu Svět myslivosti.

Význam Franze Vogta pro naše poznání

Prof. ing. Luděk Bartoš, DrSc.

Máme-li dnes hodnotit význam experimentů Franze Vogta pro naše poznání, musíme zasadit tyto experimenty do historického kontextu. Franz Vogt byl profesí chemik a generální ředitel Schichtových závodů. (To už něco znamenalo. Schichtovy závody byl nadnárodní koncern ovládající trhy s tuky, mýdlem a pracími prostředky ve značné části Evropy.) Svým experimentům se začal věnovat až na prahu odchodu do důchodu. Jako chemik nebyl biolog a dá se předpokládat, že o celé řadě dnes dostupných informací, jako třeba o podstatě genetiky, neměl znalosti. Byl to však nepochybně člověk chytrý s brilantně logickým úsudkem.


Proč zaostáváme za Franzem Vogtem ve zlepšování kvality zvěře

Doc. ing. Jiří Kamler, Ph.D.

Seminář zabývající se historií oborního chovu Franze Vogta na Děčínském Sněžníku se asi ve všech ohledech vydařil. Věřím, že většina účastníků z něj odjížděla s pocitem užitečně stráveného času. Já jsem na něj jel jednak jako přednášející, jednak se záměrem dozvědět se něco nového o problémech a úspěších následovníků Franze Vogta, kteří tak jako on touží chovat silnou zvěř s kapitálními trofejemi. I v tomto směru byl pro mě seminář cenný: odnesl jsem si zjištění, že základními podmínkami pro dosažení úspěchu nejsou ani tak dostupnost nejnovějších poznatků, jako spíše cílevědomost, houževnatost a ochota obětovat něco přiblížení se k vytčenému cíli.


Výskyt a škodlivost černé zvěře na území města Ústí nad Labem

Jaroslav Čmejla

V souvislosti se zvyšujícími se stavy prasete divokého se stále častěji setkáváme s pronikáním této zvěře do městských aglomerací. Významně tomu přispívá charakter terénu a městské zeleně. Vhodnými podmínkami pro černou zvěř se vyznačuje město Ústí nad Labem, které se rozkládá na obou březích řeky Labe.

Hospodaření s černou zvěří v příměstské honitbě

Bohumil Dufek

V článku „Výskyt a škodlivost černé zvěře na území města Ústí nad Labem“ je popsáno pronikání divokých prasat na nehonební pozemky na území severočeské metropole z navazujících volných honiteb. Jednou z nich je společenstevní honitba, již obhospodařuje Myslivecké sdružení Diana Ústí nad Labem. Výkon práva myslivosti v honitbě přiléhající k městu, což s sebou nese dopady, jako je zneklidňování zvěře návštěvníky přírody, cyklisty, motorkáři atd., není snadný.  


Dvojparožení jelenovitých

Ing. Karel Klusák

Dvojparožením nebo též dvojitým parožením u jelenovitých rozumíme jev, kdy na jedné nebo na obou pučnicích vyrůstá současně dvojí paroží různého stáří (zpravidla jde o první a druhé paroží). Obojí paroží vyrůstá z horní části pučnice. Dvojparožení, které je považováno za poměrně vzácný případ nestandardního vývoje paroží, se vyskytuje nejčastěji u daňků. Jsou však popsány i případy dvojparožení u jelenů a srnců.  

Rarita roku 2008 – II. kolo

V II. kole soutěže Rarita roku 2008 soupeřilo celkem 20 abnormálních trofejí. První tři místa podle hodnocení poroty a současně i čtenářů obsadily trofeje srnců z Moravy.

Střípky z veletrhu Natura viva 2008

Redakce

Výstaviště v Lysé nad Labem koncem května opět ožilo ruchem spojeným s naším největším veletrhem pro myslivce, rybáře, včelaře a zahrádkáře. Letošní ročník Natura viva se konal ve dnech 21.– 25. května.


X. mistrovství republiky ve vábení jelenů

Redakce

Zatímco v uplynulých letech se vábiči jelenů sjížděli měřit své síly na republikové mistrovství pořádané během červnových Národních mysliveckých slavností na Ohradě, letošní jubilejní ročník soutěže se uskutečnil o měsíc dříve – na výstavě Natura viva 2008 v Lysé nad Labem, a to v sobotu 24. května. Změnu místa a termínu konání si vynutil fakt, že Národní myslivecké slavnosti 2008 budou dějištěm mistrovství Evropy ve vábení jelenů.

Teplé letní počasí přeje střečkům

Ing. David Vaca, Ph.D.

Tomu, kdo za slunného a teplého letního dne neodolá a vyšplhá na některou z četných rozhleden, rozesetých po celé naší republice, se kromě výhledu do kraje může naskytnout i pohled na žlutočerné chlupaté „čmeláčky“ posedávající po ochozu rozhledny. Občas se vznesou, v roji zakrouží nad vrcholem rozhledny a opět usednou zpravidla na osluněnou stranu ochozu. Málokoho by napadlo, že tito vcelku sympatičtí „čmeláci“ jsou ve skutečnosti dospělci střečka hltanového, obávaného parazita srnčí zvěře.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku