Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 4/00

ZÁKLADNÍ PRINCIPY LESNÍHO PRÁVAV SOUSEDNÍCH ZEMÍCH - XV.

(Spolkové republice Německo, Rakousku, Polsku, Slovensku)
15. část - Úprava některých dalších otázek

Mgr. Dr. Ing. Martin Flora - FLD MZLU Brno

V sousedních státech upravuje lesní právo některé další okruhy vztahů, kterými se naše lesní právo vůbec nezabývá. Důvodem je buď skutečnost, že příslušná úprava je obsažena v jiném okruhu právních norem, nebo fakt, že daný typ společenských vztahů u nás není, především s ohledem na rozdílný historický vývoj, v současnosti upraven vůbec.

INFORMAČNÍ SYSTÉMY PRO LESNÍ PODNIKY

Redakce

Jednou z největších slabin českého lesnictví je nízká efektivita řízení lesních podniků a nízká míra využívání informací, vznikajících v rozhodovacích, řídících a výrobních procesech, k usměrňování finančních toků či ve vazbě na budoucí podnikové strategie vedoucí ke konkurenčním výhodám na trhu. V poslední době si tento nevyužitý potenciál začínají uvědomovat některá převážně větší seskupení lesních podnikatelských subjektů. Mezi nimi dal o sobě výrazně vědět EP Kapitál Group, a. s. (dále EPKG), který ve svých lesních akciových společnostech v současné době zavádí nový informační systém Navision Financials (IS NF), k jehož prezentaci uspořádal 15. února seminář ve Velkých Losinách pro pracovníky s. p. LČR a 16 a 17.února pro další lesní společnosti.

PROGRAM SAPARD

Ing. Pavlína Ryšková - sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství

V LP 8/1999 vyšel článek o programu SAPARD v ČR, který informoval o tomto nástroji EU, jenž má za úkol připravit kandidátské země na využívání finančních prostředků ze strukturálních fondů. Evropská unie uvolní na program SAPARD pro všech 10 kandidátských zemí ročně částku 520 mil. EUR. Na ČR připadne ročně pro sektor zemědělství (včetně lesnictví a vodního hospodářství) cca 540 mil. Kč, pro sektor rozvoje venkova cca 270 mil. Kč.

POUŽITÍ LANOVEK LARIX V PODROSTNÍM HOSPODÁŘSTVÍ

Redakce

Dne 2. března 2000 uspořádal Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny MZLU v Brně mezinárodní seminář o možnostech využití lanovek LARIX v lesním hospodářství. Zúčastnilo se jej na 150 lesníků především z lanovkářských, horských oblastí České republiky a několik zahraničních delegací ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, Ruské federace, Běloruska a Španělska. Seminář zahájil děkan Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně Doc. Ing. L. Slonek, CSc. a ředitel ŠLP Křtiny Ing. J. Martínek, CSc. Účastníci dostali Sborník, do něhož přispěli Ing. P. Mauer a Ing. J. Truhlář, CSc. (Základní informace o ŠLP Křtiny a Pěstování buku na ŠLP Křtiny), Ing. V. Krchov (Využití lanových systémů v podrostním hospodářství z pohledu LČR), Ing. J. Vašíček, CSc. (Lanovkové terény v ČR), Prof. Ing. V. Simanov, CSc. (Stav a perspektivy soustřeďování dříví lanovými dopravními zařízeními), Ing. L. Novák, CSc. (Současný stav lanovkového soustřeďování dříví v ČR, Vývoj a výroba lesních lanovek u ŠLP Křtiny) a Ing. P. Horek, CSc. (Lanovky LARIX).

LESNÍ ŠKOLKAŘSTVÍ VE FINSKU

Prom. biol. Zdeňka Procházková - VÚLHM VS Uherské Hradiště
Ing. Josef Cafourek - LS Jaroměřice, a. s.

Finsko, známé především jako země tisíce jezer, je ovšem také zemí lesů, které pokrývají více než 2/3 jeho rozlohy. Finské lesní hospodářství je založeno na soukromém rodinném vlastnictví: téměř 0,5 mil. Finů, z nichž asi polovina žije ve městech, vlastní 61 % lesů o průměrné rozloze 30 ha. Tyto soukromé lesy se více než 80 % podílejí na dodávkách dříví pro dřevařský průmysl. Stát vlastní 25 % a lesní průmyslové společnosti asi 10 % lesní půdy. Od poloviny 70. let roční přírůst finských lesů přesahuje jejich těžbu. Lesní a dřevařský průmysl, který zaměstnává 180 tis. lidí z celkového počtu 5 mil. Finů, se podílí na ziscích z exportu celou třetinou. V celosvětovém měřítku finské lesy představují pouze 0,5 % světových lesů, ale přitom jejich podíl na světovém exportu papíru a lepenky je 15 % a u kancelářského papíru dokonce 25 %.

PILAŘSKÝ ZÁVOD MÖNTERAS - CHLOUBA ŠVÉDSKÉHO KONCERNU SÖDRA TIMBER I FIRMY ESTERER WD

V posledním říjnovém týdnu roku 1999 byl za účasti švédského premiéra slavnostně uveden do provozu pilařský závod Mönteras, patřící švédskému koncernu Södra Timber AB. Tento koncern sdružuje 31 000 majitelů švédských lesů o rozloze 1,7 mil. ha. V nedávné minulosti dosahoval koncern roční produkce 1,3 mil. tun štěpky, 540 000 m3 řeziva, zaměstnával 2600 zaměstnanců a jeho roční obrat se pohyboval kolem 5,7 mld. SEK. Kromě nového pilařského závodu mu patří pět dalších. Výrobní kapacita nového závodu má být 300 000 m3 řeziva ročně, z toho 2/3 smrkového a 1/3 borového. V r. 2004 by se měla zvýšit na 400 000 m3 ročně, přičemž se současný stav 80 zaměstnanců zvýší na 85. Södra Timber AB se tímto počinem již podruhé zapsala do švédské pilařské historie a znovu se ukázala být štikou v klidných vodách. Ve Švédsku totiž nebyla v průběhu posledního čtvrtstoletí zřízena jediná nová pila. A před 25 lety, v r. 1974, to byla právě Södra, která výstavbou pily Värö zajistila na jihu Švédska tolik potřebné zhodnocování suroviny.

KONTROLA KVALITY REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU

Redakce

Ve dnech 7.-8. března 2000 uspořádalo ministerstvo zemědělství, odbor tvorby lesa, a VÚLHM VS Opočno ve spolupráci s Lesy ČR, s. p., a Sdružením lesních školkařů ČR odborný seminář s mezinárodní účastí na téma Kontrola kvality reprodukčního materiálu. Cílem akce, které se zúčastnilo asi 120 lesníků především z oblasti školkařství, bylo shrnout nové poznatky, informovat o připravovaných legislativních opatřeních a vznikajícím kontrolním systému na úseku produkce a užití reprodukčního materiálu lesních dřevin, zprostředkovat obdobné informace ze zahraničí, zaměřené zejména na směrnice platné v zemích EU a na praktické zkušenosti s uplatňováním systému kontroly kvality sadebního materiálu v zemích OECD.

SEMENNÉ SADY LESNÍCH DŘEVIN V ČESKÉ REPUBLICE

Jaroslav Rambousek, Petr Novák - VÚLHM Jíloviště-Strnady, stanice Uherské Hradiště

Semenné sady se zakládají jako sbírky vegetativně (roubováním) namnožených klonů výběrových stromů, což jsou jedinci výrazně selektovaní podle produkčních, kvalitativních (nejčastěji kombinace obou) a dalších znaků. Z hlediska kategorizace zdrojů reprodukčního materiálu podle legislativy Evropské unie a Systému OECD patří semenné sady mezi zdroje tzv. “kvalifikované” nebo též “způsobilé”.

NÁVRH SEMENÁŘSKÝCH OBLASTÍ A PŘENOSU REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU

pro buk lesní, dub zimní a letní, lípu malolistou a velkolistou, javor mléč a klen, jasan ztepilý a úzkolistý a pro jedli bělokorou v ČR

Ing. Vladimír Hynek, CSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Zodpovědný lesní hospodář by měl svoji činnost směřovat na zvyšování odolnosti a produkčních schopností nově zakládaných lesních porostů. K tomuto cíli bude především využívat vyšlechtěný (otestovaný) nebo šlechtěný (z uznaných reprodukčních zdrojů) reprodukční materiál v druhové skladbě odpovídající podmínkám daného LHC. Jaký reprodukční materiál je možno používat pro obnovu lesních porostů určuje na základě lesního zákona příslušná prováděcí vyhláška. Pro zajištění minimálně shodné produkční schopnosti a stability nově zakládaných lesních porostů, jako je tomu u mateřských porostů, je nejvhodnější tyto porosty obnovit přirozenou cestou. Ať už bude platit jakýkoliv zákonný předpis, mělo by se při obnově lesních porostů vycházet z následující filozofie.

NĚKOLIK POZNÁMEK K PŘIHNOJOVÁNÍ LESNÍCH KULTUR

pro buk lesní, dub zimní a letní, lípu malolistou a velkolistou, javor mléč a klen, jasan ztepilý a úzkolistý a pro jedli bělokorou v ČR

Ing. Václav Nárovec, CSc., Ing. Antonín Jurásek, CSc. - VÚLHM, Výzkumná stanice Opočno

V posledních letech se v Lesnické práci pravidelně objevují články o tabletovaných hnojivech Silvamix. Dovolíme si tyto články doplnit několika rozšiřujícími poznámkami, neboť se domníváme, že tabletovaná hnojiva obecně bližší upřesnění vyžadují.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.