Úvodník 6/2008
generace lesníků zažívají v průběhu svého působení společenské, odborné, ale i osobní změny. V obecné poloze je změna vnímána jako nejistota a tradiční lesnictví ji vnímá dokonce spíše negativně.
Rozhovor s Jiřím Černíkem, výrobně technickým ředitelem Lesů České republiky, s. p.
Budoucnost prací v lesích je opět nejistá. Stává se tradicí, že smluvní vztahy mezi podnikem Lesy ČR a lesnickými firmami nejsou zcela funkční. Současná situace zejména na lokalitě P je pro lesnické firmy velmi nevýhodná a dle stanovisek jednotlivých stran jen těžko řešitelná. Nejen před tímto problémem, ale i před hrozbou rozsáhlé kůrovcové kalamity stojí výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Jiří Černík.
Karel Kovář
Pro odpověď na tuto otázku jsem si zvolil dotace z EU z Programu rozvoje venkova na období 2007–2013 a dotace z národních prostředků ministerstva zemědělství za rok 2006 a 2007. Dále uvádím srovnání mezi jednotlivými obory – zemědělská výroba, zpracovatelský a potravinářský průmysl, lesnictví, rozvoj venkova a rybářství. Tyto obory jsou představovány jednotlivými osami zaměření dotací.
Petr Novotný, František Beran
Introdukce dřevin v lesním hospodářství ČR nesleduje na rozdíl od okrasného zahradnictví či parkovnictví estetické nebo sběratelské cíle, ale jejím důvodem je především zvýšení objemové produkce, poskytování kvalitního dřeva specifických druhových vlastností a produkce cenných sortimentů, které mohou sloužit k dosažení vyššího ekonomického zisku hospodařícího subjektu.
Jiří Šindelář, Josef Frýdl
K základním principům lesního hospodářství v České republice patří mimo jiné i zásada, že k obnově lesních porostů a zalesňování je za normálních okolností používán reprodukční materiál (RM) domácího původu. Následkem větrných kalamit způsobených orkánem Kyrill a vichřicí Emma vznikly v některých oblastech České republiky rozsáhlé holiny, které je nyní nutné co nejdříve zalesnit. V současné době ale není k dispozici tak velké množství požadovaného reprodukčního materiálu. Vedle možnosti žádat na kalamitních plochách o odklad zalesnění se nabízí i varianta dovozu reprodukčního materiálu ze zahraničí.
Milan Koreň, Peter Fleischer, Ján Ferenčík
Po veternej kalamite v TANAPe v novembri 2004 odznelo v médiách veľa rozporuplných informácií. O vývoji postihnutej oblasti, stave lesov, stanovištných pomeroch, rozsahu kalamity, mechanizme vzniku studeného padavého vetra typu tatranská bóra jestvuje už dostatok hodnoverných správ, dokonca i na stránkach tohto časopisu, nebudeme sa preto o nich zmieňovať. Sústredíme sa na to, čo nasledovalo po nej. Chceme v ňom zdôrazniť, že zamestnancov Štátnych lesov TANAPu táto udalosť vyburcovala k mimoriadnej aktivite aj v podobe seriózneho výskumného programu. Hlavne o jeho výsledkoch chceme informovať odborníkov z odboru lesníctva a ochrany prírody.
Lukáš Čížek, David Hauck
Oblast lužních lesů od Pálavy po soutok Moravy a Dyje je unikátní a cenná z mnoha hledisek. Mezi hlavní patří lesnictví, myslivost a ochrana přírody. Pro zachování biologické rozmanitosti lesů jde o nejdůležitější území v ČR, přežívá zde množství živočichů, které u nás jinde nenajdeme. Často jsou svou existencí vázáni na staré, mohutné stromy, které v luzích na jihu Moravy dosud stojí v počtech jinde nevídaných. Starých stromů ale rychle ubývá a hrozí tak zásadní ochuzení fauny naší země. Jde o problém, k jehož úspěšnému řešení musí spojit síly lesnictví a ochrana přírody.
Petr Kupec, Jiří Schneider
Ve dnech 29. a 30. dubna 2008 se v obci Modrá u Velehradu uskutečnil seminář „Chřiby – lesní hospodářství a ochrana přírody a krajiny – výzkum a praxe“. Cílem semináře bylo prezentovat Chřiby jako významný fenomén jihomoravské krajiny a přiblížit problematiku soužití lesního hospodaření a ochrany přírody a krajiny v jeho rámci. Současně bylo záměrem vzájemně si vyměnit a doplnit informace o tomto krajinářsky, lesnicky i ochranářsky cenném území.
Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz
Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.
Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.