Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 8/09

Růst a pěstování cedru libanonského v Turecku

Irena Hubálková

Cedr libanonský je jedním z nejmajestátnějších jehličnatých druhů. Pochází z Malé Asie a je historicky velmi důležitý. Po tisíciletí bylo cedrové dřevo významným komerčním artiklem, což platí dodnes. Intenzivní využívání cedru vedlo k postupné devastaci a následnému zániku většiny původních lesů. V současnosti se nejrozsáhlejší přirozené porosty vyskytují v pohoří Taurus ve středozemní části Turecka. Místní lesníci proto usilují o opětovné zvýšení zastoupení tohoto druhu.

Správa toků u LČR a její současné úkoly

Tomáš Hofmeister

Jedna z hlavních mimoprodukčních funkcí lesa spadá do oblasti vodního hospodářství. Lesy ČR v současné době spravují cca 19,5 tis. km vodních toků, které se nacházejí v oblastech s vyšším podílem lesních ploch. Převážně se jedná o pramenné oblasti republiky, a to bez ohledu na vlastnictví pozemků, takže správa je vykonávána na státním majetku, i tam, kde vodní toky protékají po soukromých pozemcích. Hlavním úkolem je výkon správy v souladu s požadavky vodního zákona – sledování a péče o stav koryt vodních toků, provádění prohlídek toků, inženýrská a vyjadřovací činnost z pohledu dotčení toků, provoz a údržba vodních děl. Mezi nejdůležitější současné cíle lze zařadit sanaci povodňových škod, přípravu a realizaci protipovodňových opatření, zajišťování protierozní ochrany, zadržování vody v krajině a v neposlední řadě péče o břehové porosty.

Pohár VLS 2009 - VIII. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou

Pavel Češka

Vojenské lesy a statky ČR, s.p., divize Mimoň, pořádaly ve dnech 19.–20. června 2009 již podruhé mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou. Stejně jako v loňském roce bylo mistrovství nedílnou součástí Lesnického dne v Ralsku. Záštitu nad oběma akcemi převzal hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.
Třicet sedm soutěžících ze tří zemí, Česka, Slovenska a Německa, se utkalo v pěti klasických disciplínách – kácení, výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez a odvětvování. Po dvoudenním zápolení se absolutním vítězem Poháru VLS stal Jaroslav Perveka ze Slovenska a titul Mistra České republiky získal Jaroslav Čech.

Jak certifikovat zpracovatelský řetězec FSC CoC

Michal Rezek

Dne 18. června 2009 proběhl v Brně seminář pod názvem Jak certifikovat zpracovatelský řetězec FSC CoC. Zorganizovalo jej občanské sdružení FSC ČR ve spolupráci s Asociací českého papírenského průmyslu a certifikační firmou NEPCon pod záštitou Konfederace lesnických a dřevařských svazů.

Žákova hora - 80 let od založení rezervace

Tomáš Vrška

Po loňském „Roku českých pralesů“, kdy se již tradičně periodicky, v mezinárodním měřítku a samozřejmě oprávněně blýskly naše vlajkové lodě Boubínský a Žofínský prales, by neměla letos zůstat stranou pozornosti další významná lesní rezervace, patřící do našeho zlatého fondu – Žákova hora ve Žďárských vrších.

Hospodaření v lesích - chybí „standardy správné zemědělské praxe“

Petr Havel

Stejně jako vyvolávají letošní povodně diskuse (pokolikáté už?) o potřebě stanovit a zejména dodržovat v krajině standardy správné zemědělské praxe, vyvolávají rostoucí škody zvěří na lesních porostech a majetku zemědělců diskuse (pokolikáté už?) o potřebě stanovit a zejména dodržovat v lesích optimální stavy zvěře. Obojí se dosud nepodařilo naplnit.

Co to je lesnictví, a co se od něj očekává v tomto století?

Vladimír Simanov

Na lesnictví jsou vznášeny různé, někdy i protichůdné požadavky, formulované od nejasných přání až po výtky a požadavky na změny lesnického hospodaření. Nejkategoričtější požadavky, ze kterých však bývá znát mylná představa o lesnictví, mívají ti, kteří za něj nenesou odpovědnost legislativní ani morální.
Chybou lesníků je, že neopodstatněným požadavkům ustupují v naději, že se tím nynější špatný mediální obraz lesnictví zlepší. Lesnictví tak deformují, aniž by jeho skandalizování ustávalo. Klíčové je proto ujasnění, co vůbec znamená termín lesnictví. Pak je možné posoudit, které požadavky je vhodné vzít v úvahu, a které ne.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.