Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 3/12

Lesy, příroda a zmatek v hlavách

Vilém Podrázský

Čtenář či divák sledující mediální aktivity kolem kauzy Národního parku Šumava je občas zahrnován i zvláštními termíny. Biologové, odborníci a vědci na něj chrlí výrazy jako trvalá udržitelnost, blízkost přírodě, biodiverzita a podobně. Občas je na obrazovce i někdo v uniformě, evidentně lesnické, používá stejná slova, ale zcela zřejmě si ti dva, střídaní prostřihem, nerozumějí. Kde se vzaly tyto termíny, kdo je využívá a k čemu slouží? Proč znějí tak nově v ústech odhodlaných vousatých nebo „skinhead“ vědců s evidentně eco-appealem, na druhé straně tak nezajímavě u podmračených a všedních lesníků?

Bříza – „mocná“ dřevina a nemocné lesy

Antonín Martiník

V roce 2010 se bříza stala stromem roku. Z celé řady nových poznatků, které k této dřevině zazněly nebo byly napsány, lze připomenout především ty, které se týkaly jejího širšího uplatnění. Jedná se především o využití břízy ve spojitosti s přestavbou nepůvodních chřadnoucích smrkových porostů. V nedávné minulosti nás obšírně seznamoval s touto problematikou, a to nejen na stránkách Lesnické práce, pan Košulič starší (např. 2008). Nicméně je potřeba konstatovat, že to podstatné, co by umožnilo širší využití této dřeviny, je stále neměnné. Tím je legislativa, která na řadě stanovišť (vyhl. 139/2004 a příloha č. 4 vyhl. 83/96) omezuje použití břízy v lesních porostech.

Demonstrační objekt Klokočná oslavil již své 20.výročí

Vladislav Ferkl

V provozní praxi je u nás poměrně velmi málo příležitostí k získání informací o zkušenostech ze systematického uplatňování obhospodařování lesů přírodě bližším způsobem a ještě méně, jedná-li se o nepasečný způsob založený na systému pravidelně se opakujících výběrných těžeb s maximálním uplatňováním přírodních procesů. Objekt Klokočná je takto obhospodařován již dvě decennia, a to při plném produkčním využívání lesních porostů a za zcela běžných provozních podmínek Lesů České republiky, s.p.

Vývoj lesnické typologie v Česku

Jiří Smejkal

Diferenciaci přírodních podmínek podvědomě vnímá každý hospodář v krajině, ať je to zemědělec nebo lesník. Když v roce 1754 vydala císařovna Marie Terezie „Císařský patent lesů a dříví, ustanovení v království Českém se týkající“, v návodu, který patent doplňoval, se mimo jiné zdůrazňovalo, že při volbě dřevin při zalesňování je nutno přihlížet k vlastnostem lesní půdy. V tomto smyslu se vyjadřovaly i dobové učebnice nebo instrukce lesních úřadů.

Lesníci měli samozřejmě zkušenosti jak s nároky dřevin, tak s místními přírodními podmínkami. Aby přenášeli dobré zkušenosti, nebo se vyhnuli opakovanému nezdaru, vystačili si v místním měřítku zpravidla s termíny „slunný svah, stinný svah, chladné údolí, hluboká půda, kamenitá půda, vlhká půda, prameniště, mokřina, lepší růst, horší růst, stanoviště pro olši“ a podobně. Ale ucelený a jednotící pohled na větší území poskytuje až systematická typizace přírodních podmínek a přírodní vegetace.

Postup prací na realizaci NLP II v roce 2011

Jan Řezáč

V úterý 24. ledna uspořádala v Hradci Králové Česká lesnická společnost ve spolupráci s ÚHÚL Brandýs nad Labem, společně s Ministerstvem zemědělství ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR již tradiční odborný seminář věnovaný postupu prací při aplikaci Národního lesnického programu (NLP II) do obhospodařování lesů v ČR.

Lesnické školy očima provozu

Anketa Lesnické práce

Stále častěji se setkáváme s názory, že se výuka na lesnických školách rozchází s potřebami lesnického provozu, a nezřídka jsou slyšet i stesky nad snižováním kvality absolventů. I přes vědomí toho, že školy nejsou prioritně hodnoceny na základě kvality a „oborové upotřebitelnosti“ absolventů, ale zjednodušeně řečeno spíše na základě kvantity studentů a vědeckých výstupů, se redakce Lesnické práce rozhodla oslovit širokou obec potenciálních lesnických zaměstnavatelů, manažerů a lesníků s dlouholetou praxí, aby se pokusili situaci zhodnotit a zformulovat požadavky na absolventy jednotlivých stupňů a oborů lesnického vzdělávacího systému.

Statistika výsledků tendru Lesů ČR 2012+

Zdeněk Domes

V závěru dubna 2011 zahájily Lesy ČR užší zadávací řízení na výběr dodavatelů lesnických činností pro 117 smluvních územních jednotek (SÚJ) státních lesů v předpokládané celkové hodnotě služeb téměř 7,6 miliard Kč. Příprava zadávací dokumentace tendru se podle tiskové zprávy LČR uskutečnila v konzultaci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i nevládní neziskovou organizací Transparency International.

V této souvislosti je třeba připomenout, že zadávací řízení se nevztahovalo na lesní závody Lesů ČR, které se podílí na celkové výměře 7,2 % a na celkové těžbě dříví 7,6 %.

Podařilo se nám udržet souznění zaměstnanců s firmou

Rozhovor s Jiřím Janotou, generálním ředitelem VLS ČR s.p.

V návaznosti na rozhovory s představiteli šlechtických rodů přinese Lesnická v roce 2012 sérii rozhovorů s řediteli jednotlivých divizí VLS ČR s.p., zaměřených na provozní tematiku, regionální specifika a další oblasti.

Otázky týkající se Vojenských lesů a statků jak celku jsme na úvod zaslali řediteli tohoto státního podniku, který hospodaří na 125 000 hektarech lesní půdy (přibližně pět procent lesní půdy v České republice).

Březen 2012

Vážení čtenáři,

sociologická literatura popisuje naši současnost jako postmoderní dobu. Postmoderní člověk je charakterizován především svojí těkavostí, rychlým střídáním produktů, mód, idejí, vztahů a kořistnickým vztahem k realitě. Krátkodobost a dočasnost upřednostňuje před dlouhodobostí a před stálostí. Jeho vzezření, první dojem, správné image je pro něho důležitější než všechno ostatní.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.