Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 07/07

ÚVODNÍK

Vážení čtenáři,
koncem měsíce května uspořádala Česká lesnická společnost v Mostě dvoudenní seminář „Zjišťování početních stavů zvěře a myslivecké plánování“. Tento počin jsem velmi přivítal – téma semináře je ožehavé, názory na význam a vhodné způsoby sčítání zvěře a plánování lovu se často různí. Velice výstižně uvedl celou problematiku kolega Jiří Černý z Liberce v březnovém čísle Světa myslivosti.


Seminář „Zjišťování početních stavů zvěře a myslivecké plánování“ (I.)

Ing. David Vaca, Ph.D.

Česká lesnická společnost (ČLS), která pravidelně jednou za rok pořádá velkou konferenci na aktuální téma myslivosti, letos spojila síly s Ústavem biologie obratlovců AV ČR v Brně (ÚBO AV ČR), Krajským inspektorátem Lesů České republiky, s. p. (LČR), v Teplicích a Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (LDF MZLU) a výsledkem byl zajímavý mezinárodní seminář na stále aktuální téma – zjišťování početních stavů zvěře a myslivecké plánování. Akce se uskutečnila ve dnech 24.-25. května v Mostě. První den účastníci vyslechli 13 referátů, na druhý den byla připravena terénní exkurze do Krušných hor.

Jaká je realita současného mysliveckého hospodaření?

Ing. Jiří Kamler, Ph.D., Radim Plhal a Ing. Jan Dvořák, Ph.D.

Při hodnocení jakékoliv lidské činnosti je velmi podstatné, kdo hodnocení provádí, protože objektivní skutečnosti jsou velmi často zkresleny osobními postoji k dané problematice. Ani  myslivecké hospodaření není v tomto směru výjimkou. Jde o činnost, na niž jsou diametrálně rozdílné názory – od zásadního odmítání až po nekritické obhajování. Na konferenci „Zjišťování početních stavů zvěře a myslivecké plánování“ jsme se prostřednictvím dotazníků pokusili získat přehled o tom, v čem účastníci pociťují hlavní problematické oblasti mysliveckého hospodaření.

Připravuje se Národní lesnický program. Co z něj vyplyne pro myslivost?

Ing. David Vaca, Ph.D.

V uplynulých měsících se dostala do vrcholné fáze příprava II. národního lesnického programu (NLP II) pro roky 2007-2013, významného koncepčního lesopolitického materiálu ČR. V dokumentu, který po projednání zainteresovanými subjekty schválí vláda ČR, se na několika místech velmi vážně hovoří o spárkaté zvěři, a to zejména v souvislosti se škodami, jež působí v lesních porostech. Lze očekávat, že po schválení by se NLP II mohl promítnout do hospodaření v našich lesních honitbách.


54. generální shromáždění CIC

Ve dnech 2.-5. května t. r. proběhlo v Bělehradě 54. generální shromáždění Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře (CIC). Celou akcí se prolínaly myšlenky trvale udržitelného lovu, udržení a podpory biodiverzity a ochrany přírody.

Trvale udržitelný lov, aneb co se nevyužívá, to zanikne

Světové ekoturistické společenství si stále více uvědomuje potenciál lovecké turistiky pro ochranu přírody a regionální rozvoj. O možnostech lovecké turistiky v tomto ohledu se diskutovalo na Světové konferenci ekoturistiky, uspořádané ve dnech 14.-16. května t. r. v Oslu. Zástupcem myslivců na této významné akci byla Mezinárodní rada pro lov a ochranu zvěře (CIC).

Jak nás vidí jeleni?

Ing. Jiří Kamler, Ph.D.

Že je zrak pro člověka (a pro myslivce zvlášť) důležitým smyslem, není třeba připomínat. Navzdory vymoženostem dnešní doby, které nám umožňují korigovat oční vady, přibližovat vzdálené objekty či vidět i v noci, jsou dobré oči při lovu nenahraditelné. Lovecký úspěch je i v době zaměřovacích dalekohledů s variabilním zvětšením a přesných kulovnic založen na tom, zda zvěř uvidíme dříve než ona nás a dokážeme se k ní nepozorovaně přiblížit. Zvěř je ovšem ostražitá, často stačí jeden neopatrný pohyb a je pryč.


Stoleté jubileum kamzíků na Českokamenicku

Ing. David Vaca, Ph.D.

V květnu letošního roku uplynulo 100 let od vysazení prvního kusu kamzičí zvěře na Českokamenicku v okrese Děčín. Významné „kulaté“ výročí se rozhodl Okresní myslivecký spolek ČMMJ Děčín oslavit uspořádáním výstavy kamzičích trofejí a semináře věnovaného nejen kamzičí zvěři. Místem konání se staly zrekonstruované prostory zámku v Děčíně, kde současně proběhla i přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené na území okresu v uplynulém roce.

Rarita roku - II. kolo

Do uzávěrky II. kola naší soutěže bylo přihlášeno celkem 36 trofejí z honiteb celé ČR. Porota tedy měla opět „co dělat“. Na protější stránce si můžete prohlédnout trofeje, které se umístily v první desítce.

Poznámky k článku „Rovný, nerovný – chovný, nebo průběrný?“

V krátkosti chci reagovat na příspěvek Pavla Scherera „Rovný, nerovný – chovný, nebo průběrný?“ (Svět myslivosti č. 5/2007).  Autor se v něm zaměřuje na určování chovnosti srnců v našich honitbách podle tvaru a celkového vzhledu parůžků a zcela přesvědčivě na několika příkladech dokazuje možnost tvorby nerovných parůžků kvůli časově nesjednocenému shození parůžků v předešlém roce. S jeho postřehem, že se dělá mnoho chovatelských chyb při selekci srnců, převážně ročků a dospívajících srnců II. věkové třídy, nezbývá než souhlasit. Může se o tom přesvědčit každý myslivec při návštěvách okresních přehlídek trofejí. A to nebereme v potaz, zda se na tyto přehlídky dostanou všechny trofeje. Zvláště ty „červené“ … Svým článkem chci přispět do diskuse a připojit několik poznatků a postřehů k tomuto stále aktuálnímu tématu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku