Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 10/00

ZVÝŠENÍ EKONOMICKÉ VÝKONNOSTI PŘÍMO ŘÍZENÝCH ZÁVODŮ STÁTNÍHO PODNIKU LESY ČESKÉ REPUBLIKY

Ing. František Kaňok, CSc. - s. p. Lesy ČR, Hradec Králové

Lesy České republiky, s. p. (dále jen LČR) nejen spravují státní lesy a hospodaří v nich za pomoci dodavatelských subjektů, ale na části majetku také přímo hospodaří prostřednictvím přímo řízených závodů (PŘZ), a to Lesních závodů Židlochovice, Boubín, Konopiště, Kladská, Dobříš a úzce specializovaného semenářského závodu Týniště n. Orlicí. Na tento počet se závody postupně dostaly redukcí vyvolanou zejména z důvodů nezbytné další racionalizace správy a řízení. PŘZ hospodaří na ploše 105 178 ha lesní půdy, což je 7 % z celkové plochy lesa obhospodařovaného LČR. Cílem tohoto článku je přiblížit, jak se v tržním prostředí tyto závody prezentují a jaké poslání či úlohy plní.

LOGISTIKA JAKO KLÍČ KE KONKURENCESCHOPNOSTI

Prof. Dr. Hans-Rudolf Heinimann - ETH Curych, Švýcarsko

Příspěvek, který byl přednesen na konferenci v rámci světové výstavy LIGNAplus Hannover 1999, představuje základní koncept logistického myšlení a navrhuje model pro lesnický logistický řetězec. Vychází přitom ze zkušeností výrobního průmyslu a zohledňuje skandinávský vývoj.

POROSTNÍ STADIA FYTOCENÓZ

Ing. Eduard Průša, CSc.

Rostlinné druhy jsou vázány svým výskytem na určité prostředí. V našich podmínkách rostliny obsadily celou škálu rozličných stanovišť - od stojaté vody po vyprahlé skály, od vyvřelin po křemence, od teplomilných doubrav po kosodřevinu. Rozličné lesy mají svá společenstva rostlin, fytocenózy. V nich bývají charakteristické druhy, které vypovídají o lesním prostředí. Zástupně nám tyto rostliny též indikují stanoviště, tj. hlavně půdu, její trofnost a vlhkost.

JE HERALTICKÁ BOROVICE EKOTYPEM BOROVICE LESNÍ?

Ing. Jaroslav Holuša - ÚHÚL Frýdek-Místek
Ing. Otakar Holuša - fakulta lesnická a dřevařská MZLU Brno

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je široce rozšířena na území Eurasie, v Evropě se vyskytuje od nížin Polska, Německa, Finska do hor Norska, Švédska, dále v Alpách, v Pyrenejích, v Karpatech, na Balkánském poloostrově i na Kavkaze.

PŘÍRŮSTOVÉ CHARAKTERISTIKY BOROVICE BLATKY V TŘEBOŇSKÉ PÁNVI

Ing. Milan Bíba, CSc - VÚLHM Jíloviště - Strnady, Ing. Jaroslav Jačka - LČR, LS Spálené Poříčí,
Ing. Jan Kaňák - VÚLHM Jíloviště-Strnady, Ing. Jaroslav Slanec - LČR, LS Třeboň

Během 1. poloviny 90. let byl ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti prováděn výzkum vodního režimu lesních porostů v různých stanovištních podmínkách. Cílem bylo přispět k objektivnějšímu pohledu na roli hydromelioračních opatření v lesích při respektování všech celospolečenských funkcí lesů. Výstupem byly mimo jiné zásady hospodaření v lesích na trvale a periodicky zamokřených stanovištích, publikované jako příloha Lesnické práce 4/1996.

REAKCE JEDLE BĚLOKORÉ NA POŠKOZENÍ OKUSEM

Ilja Andrš

Po dlouhou dobu jsme, my lesníci, byly přesvědčeni, že jedle bělokorá je odsouzena k zániku vlivem imisí. V tom nás utvrzovaly odborné články, ale také vlastní pozorování - prosýchající koruny starších jedlí a to, že jsme nenacházeli přirozené zmlazení jedle. Sazenice jedle, vypěstované ze semene dodaného z jiných oblastí, rostly v oplocenkách dobře. My jsme ale byli ochotni věřit tomu, že to je jen dočasné. Až jedle odrostou, imisím neodolají. Červíček pochybností v nás ale hlodal. Jak to bylo možné, že skupiny až 130 let starých jedlí na hřebenech kopců nebyly vůbec poškozené? Především na takových místech by se měly škody imisemi nejprve objevit.

METODIKA HODNOCENÍ KORUNOVÉHO ZÁPOJE KULTUR jako kritérium jejich zajištěnosti na základě počítačové

Prof. Ing. Jaroslav Simon, CSc., RNDr. Pavel Mazal - Fakulta lesnická a dřevařská MZLU v Brně

Okamžik naplnění obsahu pojmu zajištěné kultury je z pohledu vývoje vznikajícího porostu kardinální záležitostí. Soudíme, že z hlediska uvedeného lze souhlasit s definicí, že ve stadiu zajištěné kultury se uzavírá výrobní fáze zalesnění, případně vzniku porostu přirozenou obnovou a porost přechází do růstového stupně mlaziny. Jedná se tedy o období přechodu ke zmíněnému vývojovému stadiu, růstové fázi následující po nárostu, případně odrostlé kultuře. Základním kritériem je vytvoření souvislé korunové vrstvy (volně, VACEK, LOKVENC 1994).

OBHOSPODAŘOVÁNÍ MALÝCH LESNÍCH MAJETKŮ - II.

Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc. - Lesy města Rokycany

Při posuzování způsobu hospodaření v malém lesním majetku je třeba mít na zřeteli mnohá specifika a obtíže, které jsou s velikostí hospodářského celku spojeny a na rozsah lesnické činnosti bezprostředně navazují. Velká část rizik souvisí s obtížným zajišťováním potřebné odborné úrovně hospodaření.

EXKURZE SVOL DO RAKOUSKÝCH LESŮ

Ing. Koukal - MSL Pelhřimov,
Ing. Keclík - Lesy města Písek,
Ing. Kučera - LS Orlík n. Vltavou

Ve dnech 24.-26. května 2000 uspořádal výkonný výbor odbornou exkurzi do Rakouska. Jako vždy byl i o tuto studijní cestu mezi členskou základnou SVOL velký zájem a museli jsme přistoupit k omezení účasti nejvýše na 2 osoby z jedné obecní, resp. soukromé správy lesů. Zúčastnilo se celkem 45 osob z 30 lesních správ - členů SVOL. Během třídenní exkurze, která navazovala na odborný seminář o přirozené obnově lesa u SML Brno, jsme navštívili lesy města Vídně, tři malé soukromé lesní majetky v Dolním Rakousku a lesy Schwarzenberské rodinné nadace v Murau.

ŠKOLKY JIHOVÝCHODNÍHO POLSKA

Ing. Pavel Kotrla, Ph.D.

Ve dnech 4. až 7. září tohoto roku se uskutečnil každoroční tematický zájezd - exkurze pro členy Sdružení lesních školkařů ČR. Po předchozích letech, kdy byly postupně navštíveny školky ve Švédsku, Chorvatsku a severním Německu, bylo tentokrát zvoleno Polsko. Účastníci exkurze měli možnost v průběhu tří dnů shlédnout pestrý průřez polským školkařstvím, od nejmodernější kontejnerové školky systému BCC, až po tzv. školky “podokapové”.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.