Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 2/01

ANALÝZY STRUKTUROVANÝCH POROSTNÍCH TYPŮ

Dr. Ing. Jaromír Macků - ÚHÚL Brandýs nad Labem, pobočka Brno

Pro účely analýz diferenciace růstových podmínek lesních porostů bylo třeba vyřešit nejen uskupení dřevin (vazba na bonitaci, provenienci apod.) reprezentující porostní typ, ale také vazbu na smíšené porosty. Porostní typizace tak, jak je užívaná při tvorbě aktuálních hospodářských souborů (Příloha č. 3 k vyhl. č. 83/96 Sb., Standard LHP - MZe ČR, 1997) je velice hrubá s malou vypovídací schopností a lze ji chápat jen jako základní vodítko pro stanovení základních hospodářských doporučení.

AKTUÁLNÍ STAV TYPOLOGICKÉHO SYSTÉMU A MOŽNOSTI JEHO DALŠÍHO VÝVOJE

Mgr. Richard Višňák

Jako geobotanik, který s výstupy lesnické typologie přichází velmi často do styku, bych rád uvedl několik svých poznatků na téma - vývoj typologického systému ÚHÚL, možnosti odstranění některých jeho nedostatků, zpřesnění a uvedení do souladu s poznatky příbuzných vědních oborů. Zaměřím se na dvě širší otázky - kompatibilitu systému v jednotlivých částech ČR (přírodních lesních oblastech) a možnosti objektivizace systému.

MAPOP - SNADNÝ PŘÍSTUP K DIGITÁLNÍM DATŮM OPRL

Ing. Richard Slabý - ÚHÚL Brandýs nad Labem

Oblastní plány rozvoje lesů (OPRL) jsou legislativně zakotveny v lesním zákoně č. 289/1995 Sb. a vyhlášce MZe č. 83/1996 Sb. o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, jako metodický nástroj státní lesnické politiky. Tyto oblastní plány doporučují zásady hospodaření v lesích a cílem je vytvářet předpoklady pro minimalizaci střetu veřejného a vlastnických zájmů v lesích, nalezení odpovídajících proporcí podpory jednotlivých funkcí lesa a doporučení diferencovaných zásad hospodaření orientovaných na dosažení cílového stavu. OPRL obsahují souhrnné údaje o stavu lesů a o potřebách plnění funkcí lesa jako veřejného zájmu včetně strategických doporučení o způsobech hospodaření v ekosystémovém pojetí.

NATURA 2000 OCHRANA PŘÍRODY NEBO TRHU?

Ing. Jan Řezáč

V rámci pracovního setkání řídících pracovníků podniku v Hradci Králové dne 4. ledna vystoupil jako host RNDr. Jan Plesník, CSc., náměstek ředitele Agentury ochrany přírody, s projevem, jehož téma je navýsost aktuální - evropský systém chráněných území NATURA 2000. Co tento systém obnáší, popsal poměrně přesně RNDr. Petr Roth, CSc. v Lesnické práci 1/2001 (str. 30 - 32), proto jej zde nebudu obsáhle vysvětlovat.

LESNÍCI A EKOLOGOVÉ: KONFRONTACE, KOEXISTENCE NEBO KOOPERACE?

Doc. Ing. Vilém Podrázský, CSc. - RNDr. Stanislav Vacek, CSc.

V řadě našich i zahraničních médií si lze všimnout jednoho velice významného trendu - stále rostoucí kritiky lesnictví z hlediska jeho interakcí s životním prostředím. Sdělovacími prostředky je tato tendence předkládána jako konflikt mezi “lesníky” na jedné a “ekology”, případně “vědci” na straně druhé. Přitom se jedná o spor vyloženě umělý a záležitost ryze politickou.

SKUTEČNÁ MOŽNOST ZMĚN DRUHOVÉ SKLADBY LESŮ

Ing. Miroslav Červený

Jedním z úkolů, které dnes před lesníky stojí, je zvýšit stabilitu lesních ekosystémů. Jeho řešení bude v každém porostu jiné a jistě bude mít na daném stanovišti i řadu variant. Můžeme zvyšovat stabilitu celých porostů i jednotlivých stromů, stabilitu proti abiotickým nebo biotickým vlivům. Někdy je vhodné zvýšit druhovou pestrost porostu. Toho lze v některých případech dosáhnout výchovou, ale v rozlehlejších monokulturách se nevyhneme umělému doplnění stanovištně vhodných dřevin.

OBHOSPODAŘOVÁNÍ MALÝCH LESNÍCH MAJETKŮ - VI.

Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc. - Lesy města Rokycany, s. r. o.

V minulém čísle jsme informovali o poskytování služeb odborných lesních hospodářů vlastníkům lesa o výměře do 50 ha, které představuje významnou formu podpory hospodaření v malolesích a zvýšení jeho odborné úrovně. Dnes tuto stať dokončíme.

KONFERENCE O ŠUMAVĚ

Doc. Ing. Vilém Podrázský, CSc. - Katedra pěstování lesů LF ČZU v Praze

Ve dnech 27. - 28. listopadu 2000 se v prostorách černokosteleckého zámku uskutečnil druhý ročník celostátní konference “Monitoring, výzkum a management ekosystémů Národního parku Šumava”. Konferenci uspořádala Lesnická fakulta České zemědělské univerzity v Praze jako součást řešení projektu VaV Obnova biodiverzity a stability lesních ekosystémů v pásmu přirozeného rozšíření smrku na území NP Šumava, financovaného MŽP ČR. Kromě prezentací výsledků výzkumu v rámci tohoto grantu však byla představena celá řada příspěvků jiných autorů. Celkem se zúčastnilo na 48 pracovníků nejrůznějších specializací, kteří přednesli 25 referátů a 5 posterů. Výstupem je sborník, který byl distribuován přímo na konferenci a který vznikl s účinnou pomocí redakce Lesnické práce.

KŮROVEC V NÁRODNÍM PARKU BAVORSKÝ LES

Ing. Ilja Andrš

V posledních letech nastává v našem Národním parku Šumava zvýšené napětí. Lesníci potírají množícího se kůrovce a někteří členové EKO-iniciativ se jim v tom snaží všemi možnými způsoby zabránit. Zaštiťují se při tom heslem “Příroda si proti přemnoženému kůrovci pomůže sama”. Příroda je mocná a dokáže napravit mnohé z toho, co člověk svými zásahy narušil. Otázkou je, zda to dokáže i v současných ztížených podmínkách v případě kůrovce na Šumavě. Vývoj na bavorské straně státní hranice musí vzbuzovat určité obavy.

NOVÉ PUBLIKACE V KNIHOVNĚ VÚLHM

Ing. Robert Klán, Ing. Jarmila Cikánová, Mgr. Eva Krupičková

Sborníky z významných odborných akcí patří k nejdůležitějším zdrojům aktuálních informací. Mnohé z těchto publikací však vycházejí jako neprodejné, účelové publikace nebo jsou určeny pouze pro účastníky akce. Z těchto důvodů se velmi často nedostanou ani do fondu odborných knihoven. Případný zájemce má pak velmi malou šanci publikaci získat, zvláště po uplynutí delší doby od akce. Existuje sice zákonná povinnost vydavatelů zasílat tzv. povinný výtisk zdarma Národní knihovně ČR a několika dalším institucím, vydavatelé však často tuto povinnost nesplní, ať už z neznalosti, nebo z nezájmu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.