Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 5/01

MEZINÁRODNÍ AKTIVITY SVOL

Příspěvek místopředsedy Výkonného výboru SVOL Josefa Bartoně- Dobenína na valné hromadě SVOL 15. března 2001

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice (SVOL) podniká řadu aktivit i na mezinárodní úrovni. Mezi hlavní mezinárodní aktivity SVOL patří:

- členství v Evropské konfederaci vlastníků lesů se sídlem v Bruselu;

- řídicí účast ve tvoření státní rady v České republice pro mezinárodní certifikační systém podle kritéria daného Evropskou radou lesní certifikace;

- minimálně jednou do roka vzdělávací exkurze do vybrané mezinárodní lesní oblasti.

CERTIFIKACE HOSPODAŘENÍ V LESÍCH

Zpráva Ing. Josefa Vovesného, člena Výkonného výboru SVOL z valné hromady SVOL 15. 3. 2001

Certifikace z obecného pohledu probíhá v ČR v celé řadě hospodářských činností. Záměrem je vyslovení nezávislé písemné záruky, že certifikované výrobky, technologické postupy nebo služby splňují vybrané požadavky. Světové i evropské konference z 90. let (Rio de Janeiro 1992, Helsinky 1993, Lisabon 1998) zaměřené na životní prostředí, rozvoj a ochranu lesů, byly podnětem k podpoře a zavádění trvale udržitelného hospodaření v lesích. Certifikace lesů se má stát dobrovolným nástrojem takového hospodaření.

LESNÍ CERTIFIKACE VE STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPĚ

 

{mosimage}

00REP

LESNÍ CERTIFIKACE VE STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPĚ

Mgr. Michal Rezek

Ve dnech 26. - 28. února proběhl v Brně mezinárodní seminář “Lesní certifikace ve střední a východní Evropě”. V průběhu semináře byla založena pracovní skupina “sdružení ekologického lesnictví - Forest Stewardship Council (FSC) ČR” s cílem zavést celosvětový systém lesní certifikace FSC v České republice.

SETKÁNÍ LESNÍKŮ TŘÍ GENERACÍ

 

{mosimage}

00REP

SETKÁNÍ LESNÍKŮ TŘÍ GENERACÍ

Ing. Vlastislav Jančařík, CSc.

Jubilejní, již pětadvacáté Setkání lesníků tří generací se konalo v zámku v Kostelci nad Černými lesy dne 10. dubna 2001. Setkávání lesníků má již svoji dlouholetou tradici, kterou inicioval a založil v roce 1974 Ing. Jaroslav Mallat, dlouholetý pracovník lesní dohlédací služby, státní péče o lesy. Setkání převzala do svého programu odborných akcí pobočka tehdejší Československé vědeckotechnické společnosti (ČSVTS) při Středisku státní památkové péče a ochrany Středočeského kraje. Od samého začátku plnila Setkání společenskou úlohu umožněním osobních kontaktů lesníků všech věkových kategorií i různého profesního a společenského zařazení a v rámci odborných programů se snažila projednávat a usměrňovat názory na aktuální otázky lesního hospodářství a otázky péče o přírodní prostředí.

EDUARD PRŮŠA: “PĚSTOVÁNÍ LESŮ NA TYPOLOGICKÝCH ZÁKLADECH”

 

{mosimage}

00REC

EDUARD PRŮŠA: “PĚSTOVÁNÍ LESŮ NA TYPOLOGICKÝCH ZÁKLADECH”

Nakladatelství Lesnická práce 2001, 590 stran + 1 CD

Specializovaná odborná literatura téměř nikdy nebyla na knižním trhu bestsellerem a tak vychází ve velmi malých nákladech a nakladatelstvím žádné velké zisky nepřináší. Proto je nutné vyzdvihnout myšlenku stávající redakce Lesnické práce, s. r. o., která i do budoucna chce vydávat odbornou lesnickou literaturu, určenou užšímu okruhu čtenářů. Redakce zcela správně ohodnotila obrovský materiálový potenciál Ing. E. Průši, CSc., shromážděný během celého jeho odborného života a rozhodla jej vydat knižně.

POTŘEBUJEME VEŘEJNOU STRÁŽ?

 

{mosimage}

00DISK

POTŘEBUJEME VEŘEJNOU STRÁŽ?

Ing. Pavel Pešout - Český svaz ochránců přírody

17. ledna 2001 schválila vláda České republiky věcný záměr zákona o veřejné stráži a o změně některých zákonů předložený Ministerstvem zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Veřejná stráž by podle tohoto zákona měla nahradit stávající stráž vodní, rybářskou, mysliveckou, stráž ochrany přírody a krajiny a lesní stráž. Obsáhle o připravovaném zákonu informuje Dr. Ing. J. Staněk, CSc., v LP 4/2001 (s. 150 - 151), již se však nezmiňuje o diskusi, která v současné době kolem zákona o veřejné stráži probíhá. Zastavme se proto u některých pochybností a námitek.

K SEDMDESÁTINÁM HANY ČERVINKOVÉ

 

{mosimage}

00AKOS

K SEDMDESÁTINÁM HANY ČERVINKOVÉ

Vlastislav Jančařík

V lednu 2001 oslavila své sedmdesáté narozeniny dlouholetá vědecká pracovnice útvaru ochrany lesa VÚLHM, Ing. Hana Červinková, CSc. Narodila se 28. ledna 1931 v Praze a své mládí prožila na Křivoklátsku, kde její otec byl vedoucím polesí Dřevíč. Po maturitě na reálném gymnáziu v Kladně v roce 1949 vystudovala lesnickou fakultu ČVUT v Praze, kterou v roce 1953 ukončila druhou státní zkouškou.

KONĚ NEJEN PRO LESNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

 

{mosimage}

00REP

KONĚ NEJEN PRO LESNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Ing. Jan Kozel

Jeden z posledních soustředěných chovů chladnokrevných norických koní pro lesní hospodářství v České republice je ve Středisku chovu koní Ostřetín, Lesní společnosti Teplá, a. s. Využívání koní pro práci v lese se v posledním půlstoletí výrazně snížilo, ještě v roce 1955 koně v ČR přibližovali 95 % vytěženého dříví a z 50 % zajišťovali i jeho odvoz. V 80. letech se podíleli již jen na přibližování a to z 30 %. Nyní koně přibližují mezi 5 - 10 % celkově přiblíženého dříví. Představenstvo společnosti se i přes snížený zájem odběratelů snaží zachovat cenný genetický potenciál chovného stáda s využitím prostředků plynoucích ze zisku celé akciové společnosti a dotačních titulů poskytovaných Ministerstvem zemědělství České republiky. Zatím jedinou cestou k udržení chovu je přerozdělování prostředků v rámci všech aktivit společnosti.

POPULAČNÍ DYNAMIKA KLÍNĚNKY JÍROVCOVÉ

 

{mosimage}

00OCHR

POPULAČNÍ DYNAMIKA KLÍNĚNKY JÍROVCOVÉ

Ing. Tomáš Samek - Lesnická a dřevařská fakulta MZLU Brno

V posledních letech jsme na území Evropy svědky rozšíření dnes již známého druhu minujícího motýla - klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella Deschka et Dimic,). Na rozdíl od jiných expandujících druhů jsou životní projevy tohoto motýla natolik nápadné, že vyvolaly mnohdy bouřlivou a jistě zaslouženou diskusi. Také na stránkách Lesnické práce (9/1998) bylo možné seznámit se s dosavadními poznatky o tomto druhu. Tento článek si klade za cíl seznámit lesnickou veřejnost s některými aspekty života tohoto zajímavého živočicha.

LIGNAplus Hannover

 

{mosimage}

00SL

LIGNAplus Hannover

Podle tiskových zpráv Deutche Messe AG, Hannover, Ing. Jan Sádlík

Pravidelně, každé dva roky se koná v německém Hannoveru veletrh lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu – LIGNA plus (21. - 25. května 2001). Letos podruhé bude mít na hannoverském výstavišti nové zaměření. Svou novou koncepcí je nejen předním světovým odborným veletrhem opracování a zpracování dřeva, ale současně světově jedinečnou výkladní skříní celého lesního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu. Nabídka tohoto předního veletrhu se neobrací jen na průmyslové podniky, ale ukáže poslední inovace a cesty dřeva jako produktu i řemeslníkům. Hannover bude v květnu 2001 vrcholným setkáním všech odvětví, které se zabývají dřevem i dřívím.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.